Bezpieczne kąpiele słoneczne – pielęgnacja przed i po

Fotolia_94291847_Subscription_Monthly_XXLCo prawda zdajemy sobie sprawę z tego, że promienie słońca w nadmiernej ilości są szkodliwe dla skóry, ale niestety za często uświadamiamy to sobie dopiero, gdy skóra robi się czerwona. Przygotowując skórę „na lato”, należy zintensyfikować ilość wizyt w gabinecie kosmetologicznym i zadbać o odpowiednią pielęgnację domową.

Bardzo dobrym procesem przygotowawczym skóry na ekspozycję słoneczną jest wykonanie peelingu (solnego lub cukrowego) całego ciała. Poleca się wykonywać go wykorzystując preparaty na bazie olejów naturalnych: sezamowego, oliwy z oliwek, kokosowego, z masłosza, makadamia, dobrym połączeniem jest olej z avocado i masło Shea. Skórę należy też odżywiać wszelkimi maskami i kremami z dodatkiem kwasu hialuronowego, który będzie intensywnie ją nawilżał.

Cenne będą również polifenole, wita- miny, głównie A i E, które będą miały silny wpływ na odżywienie, witamina E dodatkowo będzie doskonałym antyutleniaczem. Jeśli chodzi o przygotowanie skóry twarzy, warto posiłkować się kwasem migdałowym. Ten alfahydroksykwas o większej masie cząsteczkowej i mniejszym działaniu drażniącym niż kwas glikolowy, złuszcza powierzchowne warstwy naskórka, stymuluje i reguluje odnowę komórkową, poprawia koloryt skóry, ma duży wpływ na wytwarzanie kwasu hialuronowego w skórze, korzystnie oddziałuje na struktury skóry oraz rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, melazmy i piegi. Kwas laktobionowy, który jest pozbawiony substancji drażniących, bardzo dobrze sprawdza się przy skórze suchej, nawet wrażliwej. To nowej generacji polihydroksykwas, który stosowany miejscowo wzmacnia czynność bariery hydrolipidowej, wspomaga proces gojenia ran, nawilża naskórek, powoduje złuszczanie korneocytów, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, działa antyoksydacyjnie. Klinicznie ten kwas znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry zniszczonej słońcem. Głębokie odżywienie i nawilżenie skóry zapewnia elektroporacja. W okresie przedurlopowym w koktajlach do mezoterapii trzeba poszukiwać kwasu hialuronowego, witaminy E, krzemu i polifenoli, które będą zapewniały odżywienie, silne nawilżenie, stymulację fibroblastów. Warto wykorzystać również zabiegi karboksyterapii, które w tym wypadku będą gwarantowały lepsze przepływy krwi, tlenu, jak również składników odżywczych.

Nieodzownie ważna jest pielęgnacja domowa, w niej warto poszukiwać naturalnych antyutleniaczy, witamin z grupy B, wit. E, wit. C, koenzymu, glutationu, polifenoli. Doskonałym związkiem nawilżającym jest również kwas hialuronowy. Istotnym jest, by różnicować kremy na dzień i na noc. W ciągu dnia skóra broni się przed niekorzystnym promieniowaniem UV,  natomiast nocą następuje aktywacja czynników wzrostowych i regeneracja, dlatego kremy na noc mają silniejsze działanie regeneracyjne. W kremach nocnych warto poszukiwać witamin C, A, B3, peptydów (heksapeptyd), tripeptydów, dipeptydów, wyciągu z czarnych jagód oraz, ze względu na działanie hamujące glikozylację białek, izoflawonów soi, alfa i polihydroksykwasów.

SKŁADNIKI PREPARATÓW PRZECIWSŁONECZNYCH

Kosmetyki z filtrami ochronnymi to mieszanina związków chemicznych i mineralnych, które pochłaniają i odbijają promienie UV. (…)

Barbara Różycka-Pustkowska Kosmetolog, właścicielka Salonu Urody Evita
Czytaj więcej w Beauty Inspiration 4/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube