BIOCELULOZA – biomedyczny materiał przyszłości

Beauty Inspirations - BiocelulozaW celu osiągnięcia efektów medestetycznych zabiegów profesjonalnych, coraz częściej kosmetologia inspiruje się osiągnięciami medycyny i farmakologii. Dlatego nikogo już nie dziwi stosowanie materiałów biomedycznych, takich jak kwas hialuronowy, alginiany czy dekstran. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się bioceluloza, wywodząca się z medycyny oparzeń. Maski wykonane z tego biomateriału, nasączone substancjami aktywnymi, są w pełni kompatybilne ze skórą, idealnie przylegają do jej powierzchni i wykazują rekordową siłę wiązania wody. Efekty odmłodzenia i rewitalizacji skóry widoczne zaraz po zabiegu są absolutnie spektakularne!

Bioceluloza (nanopoliglukoza) to biotechnologiczna celuloza wytwarzana przez bakterie. Otrzymywana jest w procesie fermentacji z wykorzystaniem bakterii gram (-) Gluconacetobacter xylinum. Ma strukturę liniowych łańcuchów  beta-1,4-glukanu o stopniu polimeryzacji do 15 000 i usieciowanych do postaci nanowłókien o średnicy 2-100 nm – ok. 1000 razy mniejszej od ludzkiego włosa.

JAK BAKTERIE WYTWARZAJĄ BIOCELULOZĘ?

W trakcie wytwarzania biocelulozy najpierw tworzony jest pojedynczy łańcuch beta-1,4-glukanu, który następnie jest wydzielany na zewnątrz komórki bakterii przez pory zlokalizowane w zewnętrznej błonie komórkowej. Na zewnątrz komórki łańcuchy łączą się tworząc subfibryle (10-15 łańcuchów) następnie skręcają się w fibryle liczące do 1000 łańcuchów glukanu. Włókna biocelulozy ułożone są w skręcające się wstęgi wiązek włókien. Z fibryli tworzy się gęsta, żelatynowata membrana, która umiejscawia się na powierzchni naczynia, w którym znajduje się roztwór z bakteriami. Ma ona strukturę trójwymiarową, a taka struktura nie występuje w zwykłej celulozie. Rozmia- ry włókien biocelulozy są ok. 100 razy mniejsze niż celulozy. Taka struktura ma bardzo rozwiniętą powierzchnię i dlatego może utrzymywać bardzo duże ilości wody (do 200x swojej suchej masy), jednocześnie charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością mechaniczną.

Po procesie biosyntezy, biocelulozę łatwo jest oczyścić z komórek bakterii i możliwe jest otrzymanie nietoksycznego i całkowicie biozgodnego, bardzo czystego  chemicznie  biomateriału.

Bioceluloza jest materiałem nano-porowatym, który potencjalnie może być nośnikiem substancji leczniczych, np. antybiotyków czy aktywnych składników kosmetyków. Jest jednocześnie doskonałą osłoną przed zakażeniem zewnętrznym  (mikrobiologicznym) i stosuje się ją w wielu dziedzinach życia – medycynie, kosmetyce, przemyśle tekstylnym, papierniczym, a nawet w ochronie środowiska.

BIOCELULOZA W MEDYCYNIE – OPATRUNKI

Bioceluloza przeszło 20 lat temu znalazła zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się ją w implantologii do konstrukcji sztucznych naczyń krwionośnych, tchawicy, chrząstki nosa, ucha, a nawet zastawek serca. Bioceluloza doskonale sprawdza się jako materiał opatrunkowy – „sztuczna skóra” – w le czeniu i przyspieszeniu gojenia rozle- głych oraz przewlekłych ran, nazywana jest nowym substytutem skóry.

Bioceluloza charakteryzuje się nano- włóknistą strukturą, która tworzy idealne środowisko do leczenia ran, jest ekstremalnie higroskopijna – ma bardzo dużą zdolność zatrzymywania wody, przez co może pełnić funkcję podobną do naskórka, zapewniając silne i trwałe uwodnienie. Jej delikatna nanostruktura 3D idealnie dopasowuje się do skóry i jej nierówności, dzięki czemu składniki, którymi jest nasączona, lepiej penetrują do skóry. Posiada także unikalną zdolność do absorpcji i desorpcji płynów, przez co może być skutecznym nośnikiem substancji aktywnych. Zapewnia niezbędną wymianę gazową z otoczeniem. Charakteryzuje się przepuszczalnością w stosunku do gazów – tlenu, CO , pary wodnej, przy czym nie jest przepuszczalna dla mikroorganizmów i jest odporna na zakażenia mikrobiologiczne, więc chroni rany przed wtórnym zakażeniem. Bioceluloza jest także materiałem biokompatybilnym, tzw. neutralnym, nie wywołującym rekcji zapalnej w organizmie i nie zaburzającym funkcjonowania okolicznych tkanek, oraz hipoalergicznym.

 

EFEKT CHŁODZENIA

Bioceluloza po nałożeniu na skórę daje wyraźny efekt natychmiastowego chłodzenia, który utrzymuje się przez cały czas kontaktu ze skórą. Dzięki temu zmniejsza odczucie bólu podczas gojenia, a także obniża temperaturę powierzchni skóry nawet o 5˚C! Cały czas trwają badania nad dokładnym mechanizmem leczenia ran przy zastosowaniu biocelulozy. Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest to, że dzięki unikalnej strukturze 3D bioceluloza odtwarza wirtualnie powierzchnię rany na poziomie nano-skali i tworzy optymalne warunki wilgoci do gojenia rany i regeneracji skóry.

BIOCELULOZA W KOSMETYCE

W kosmetyce biocelulozę stosuje się od niedawna jako ultra-nowoczesna podstawa masek nakładanych bezpośrednio na skórę. Takie maski zapewnia doskonałe nawilżenie naskórka, łagodzą podrażnienia, a nawet stany zapalne, wygładzają zmarszczki i redukują pory skóry oraz obrzęki (dzięki efektowi chłodzenia).Rozmiar włókien zapewnia idealny kontakt ze skórą, nawet w obszarze zmarszczek i drobnych nierówności. Gwarantuje to lepszą penetrację składników aktywnych, którymi nasączona jest maska. Po aplikacji masek biocelulozowych skóra jest rozjaśniona, ma odmłodzony, wypoczęty wygląd. Takie maski są idealnym elementem zabiegów kosmetycznych.

MASKI HYDROINFUZYJNE

Membrany biocelulozy nasącza się różnego rodzaju preparatami w postaci aktywnego, skoncentrowanego serum. W ten sposób powstają maski hydroinfuzyjne, które ze względu na swoje ogromne bogactwo zalet znajdują zastosowanie zarówno w zabiegach medycyny estetycznej, jak i zabiegach kosmetycznych klasy premium. Serum, którym nasączona jest bioceluloza, nadaje maskom dodatkowy, specyficzny kierunek działania na skórę. Skład oraz nanostruktura masek powodują, że działają w bardzo specyficzny sposób, perfekcyjnie przylegają do skóry, tworząc tzw. drugą skórę. Średnica nanowłókienek jest mniejsza od najdrobniejszych nierówności skóry, co odróżnia je od innych masek obecnych na rynku. Tak idealna okluzja zwiększa wielokrotnie wnikanie składników aktywnych w skórę oraz skuteczność i efekt kosmetyczny.

Bioceluloza to materiał o najwyższej czystości. Charakteryzuje się najwyższą tolerancją skórną, dlatego maski są idealne nawet w przypadku skór wrażliwych i bardzo wrażliwych. Ponałożeniu na skórę stanowią idealny rezerwuar substancji aktywnych, stopniowo uwalnianych do skóry – do miejsca działania. Już po kilkunastu minutach dają efekt ekstremalnego nawilżenia, jakby „napompowania” skóry wilgocią i substancjami aktywnymi. Nadają skórze idealną gładkość i komfortową świeżość, utrzymującą się jeszcze wiele godzin po zabiegu. Maski hydroinfuzyjne rozjaśniają i wyrównują koloryt cery. Szybko wygładzają zmarszczki oraz poprawiają parametry biomechaniczne skóry – ujędrniają ją i zwiększają jej elastyczność. Zmniejszają widoczność „porów” skóry.

ZABIEGI BANKIETOWE I „KONFERENCYJNE” Z EFEKTEM EXPRESS

Maski hydroinfuzyjne z biocelulozy dają absolutnie spektakularne efekty odmłodzenia i rewitalizacji skóry, widoczne zaraz po zabiegu! Z tego powodu są idealnym elementem zabiegów, w których niezbędny jest szybki efekt poprawy wyglądu cery. Można je wykorzystywać w zabiegach bankietowych „przed wyjściem”, w zabiegach konferencyjnych, kiedy w krótkim czasie trzeba wykonać skuteczne zabiegi wielu osobom, np. w spa hotelowych w czasie wyjazdów biznesowych i szkoleniowych.

Małgorzata Chełkowska doktor nauk chemicznych, kosmetolog. Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyków. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marek kosmetycznych YONELLE i  YONELLE MEDESTHETIC.

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 4/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube