Bogactwo czerpane z natury

female hands with oil bottleCzęsto rozkłada się je na podstawowe składniki chemiczne i masowo wykorzystuje do produkcji innych kosmetyków, produktów spożywczych, a nawet lekarstw. O czym mowa? Oleje naturalne – pozyskiwane z różnych nasion i tłoczone na zimno to prawdziwa rewolucja pielęgnacyjna XXI wieku.

Można wymienić niezliczenie wiele przykładów pożądanych związków chemicznych, zawartych w olejach pochodzących z roślin leczniczych. Czasem można zetknąć się z zarzutami, że oleje zatykają pory skóry. Nic bardziej mylnego – naturalne oleje tłoczone na zimno pozyskiwane z nasion ze względu na swoją budowę nie zatykają porów. W 99% przekraczają barierę naskórkową i przedostają się do krwioobiegu. Następnie oleje są filtrowane przez nerki i wydalane razem z moczem. To oleje mineralne, pochodzące z ropy naftowej, przekraczają skórę tylko w 40% i odkładają się w wątrobie. Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin leczniczych mają niezwykłe właściwości wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Fitohormony, które wchodzą w skład olejków eterycznych z geranium czy róży bułgarskiej, swoją budową chemiczną i działaniem są zbliżone do estrogenów ludzkich. Właśnie dlatego wykorzystuje się je w kosmetykach o działaniu odmładzającym. Aktywują produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, co wpływa na zatrzymanie wody i nawilżenie. Zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki, podbródka i policzków. Olejek eteryczny z róży bułgarskiej jest bardzo ceniony w leczeniu bezpłodności u kobiet, ponieważ jest skutecznym aktywatorem kobiecych hormonów i pomaga w naturalny sposób zajść w ciążę.

Róża mosqueta

Przykładem oleju tłoczonego na zimno jest olej z róży mosqueta. Jest to jeden z najcenniejszych olejów, odkryty w XX wieku, zyskujący coraz większe grono fanów wśród profesjonalistów i klientów, którzy stosują go w pielęgnacji domowej. To dowód na to, że niezmodyfikowane produkty pochodzenia naturalnego są niezwykle skuteczne i nie potrzebują dodatkowej obróbki. Olej z Róży Mosqueta (Chile) zawiera dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż czarna porzeczka, dodatkowo bogaty jest w kwasy nienasycone: 45% kwas linolowy (omega-6), 35% kwas linolenowy (omega 3)  oraz 15% kwas olejowy (omega-9). Jako jedyny zawiera naturalny retinol, składnik mający szerokie zastosowanie w kosmetykach anti-aging, który stymuluje proces różnicowania się komórek.

Kiełki pszenicy

Innym przykładem oleju tłoczonego na zimno o wyjątkowym działaniu odmładzającym jest olejek z kiełków pszenicy. Ten olej posiada w składzie największą ilość witaminy E w postaci naturalnej, witaminę A, D, karoten oraz enzymy. Jest naturalnym antyutleniaczem, skutecznie opóźnia proces starzenia, działa ochronnie na tkanki mięśniowe i oczyszcza organizm.

Olej z jojoba zawiera skwalen, który występuje w płaszczu tłuszczowym i chroni skórę przed utratą wody oraz wzmacnia warstwę cementu komórkowego, co zapobiega wysuszeniu skóry. Poza tym jest również doskonałym konserwantem.

Drzewo herbaciane

Wyjątkowym olejkiem eterycznym z innej kategorii jest olejek z drzewa herbacianego. Jego najważniejszą właściwością jest silne działanie antyseptyczne. Drzewo herbaciane pochodzi z Australii. Przez szereg lat armia australijska wyposażała swoich żołnierzy w ten olejek, który miał im pomagać w ewentualnych schorzeniach. Jego najważniejszymi właściwościami są: przyspieszenie procesu gojenia, uśmierzanie bólu i wzmocnienie odporności. Dodatkowo ma działanie łagodzące, grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Przez swoje działanie nie niszczy zdrowych tkanek. Jest wykorzystywany jako aktywny składnik leków oraz parafarmaceutyków w kosmetykach na trądzik. Pomaga również w przypadku oparzeń, ukąszeń owadów, infekcji stóp, skóry głowy, błon śluzowych, jamy ustnej i narządów płciowych wywołanych przez bakterie, grzyby i pierwotniaki.

W dobie wysoko przetworzonych produktów wytwarzanych z ropy naftowej zapomina się o możliwości korzystania z tego, co dała natura. Oleje tłoczone na zimno i olejki eteryczne są masowo podrabiane. Podróbki są tańsze, ale stwarzają ryzyko alergii skórnych, dlatego ważne jest, aby kupować te produkty w sprawdzonych miejscach i zawsze zapoznać się z ich składem. 100% oleje tłoczone i olejki eteryczne to nie tylko natychmiastowe i długotrwałe efekty kosmetyczne, ale również zdrowie i doskonałe samopoczucie.

Joanna Stajszczak-Szkopowicz

Artykuł przeczytasz także w Beauty Inspiration 2/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube