Genodieta – zdrowe odchudzanie w infrastrukturze spa

i-genodieta

Prezentując na naszych łamach obiekty spa & beauty kierujemy się głównie kryterium wyjątkowości. Staramy się pokazywać to, co nowe, ciekawe i może stać się inspiracją dla innych. W Lusowskim Zdroju, położonym pod Poznaniem ośrodku spa & wellness, naszą uwagę zwróciła oferta „Zdrowe odchudzanie”. To oryginalny program wspierania zdrowia oparty na genodiecie i odpowiednio dobranych terapiach i zajęciach ruchowych.

 

Genodieta to narzędzie wykorzystujące zdobycze nutrigenetyki i pozwalające stworzyć spersonalizowany plan żywieniowy na podstawie analizy informacji zapisanych w naszym DNA. Badanie pokazuje co służy danemu organizmowi, a z czego dany pacjent powinien zrezygnować. Identyfikuje zapisane w genach predyspozycje do otyłości, tempo metabolizowania tłuszczów i węglowodanów, ryzyko rozwoju chorób dietozależnych. Zidentyfikowane specyficzne typy genomu, pozwalają na wyróżnienie 6 tzw. „profili dietetycznych”.

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa zaledwie kilka minut, a otrzymane informacje są wskazówką na całe życie. Pierwszym krokiem jest wywiad dietetyczny, analiza składu masy ciała i pobranie nabłonka z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej, sterylnej szpatułki. Następnym etapem jest analiza zebranego materiału genetycznego w laboratorium. Wyniki pacjent może odebrać po trzech tygodniach.
Bazując na pełnym profilu genetycznym komponowana jest dietoterapia. Podczas wizyty u dietetyka pacjent otrzymuje raport z interpretacją wyników oraz opracowane instrukcje dotyczące dalszego postępowania.

i IMG_7531

Lusowski Zdrój na bazie genodiety stworzył kompleksowy programów dietetyczno – „Zdrowe odchudzanie. To dobry przykład wykorzystania zdobyczy nauki – genodiety i połączenia jej z program treningowym i kompleksowym wsparciem pacjentów w osiąganiu założonych celów.

Program Zdrowe Odchudzanie
Właśnie na genodiecie Lusowski Zdrój oparł swój programu „zdrowe odchudzanie”. Skierowany jest on do osób (dorosłych oraz dzieci), które borykają się z problemem nadwagi i otyłości, chorobami dietozależnymi oraz do tych, którzy chcą poprawić stan zdrowia i jakość życia.

Bazując na pełnym profilu genetycznym pacjenta zespół terapeutyczny opracowuje indywidualnie skomponowaną dietoterapię oraz dobiera optymalny dla danego pacjenta trening. Dobiera preferowane rodzaje aktywności, parametry treningu, czas procesu regeneracji itp. Prowadzenie tej terapii możliwe jest dzięki kompleksowej infrastrukturze ośrodka – basen, gabinety zabiegowe oraz sala do ćwiczeń.

– Łączymy zdrową, zbilansowaną dietę z zabiegami modelującymi sylwetkę m.in.: masażami wyszczuplająco–modelującymi, zabiegami opartymi na działaniu fal radiowych, ultradźwiękach, karboksyterapii. Układamy też indywidualny program treningowy – treningi z wykorzystaniem sprzętu, na sali, w basenie oraz zajęcia outdoorowe. W ten sposób prowadzimy naszych pacjentów do wyznaczonego celu. Dzięki holistycznemu podejściu oraz wykorzystaniu kilku technik jednocześnie, efekty są zdecydowanie szybsze, co dodatkowo motywuje naszych pacjentów – mówi Ewa Kawka-Lewandowska, manager spa & wellness.

Program zdrowego odchudzania w Lusowskim Zdroju jest realizowany przez zespół terapeutyczny współpracujących specjalistów różnych dziedzin – dietetyka, kosmetologa, fizjoterapeutę oraz trenera personalnego. Podczas całej terapii nad pacjentem czuwa opiekun, który kontroluje wyniki, motywuje do dalszych działań i omawia postępy. Jest w stałym kontakcie z klientem i wspiera go, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla efektów klienta, ale jego samopoczucia.

Skompletowanie i wyszkolenie zespołu składającego się z ekspertów z różnych dziedzin, którzy będą wspólnie pracowali na sukces terapii kosztowało Lusowski Zdrój wiele wysiłku i czasu.

– Wyzwaniem było także opracowanie skutecznych systemów motywacji i kontroli, opieki nad pacjentem, wdrożenie praktycznych umiejętności z zakresu psychodietetyki oraz wykorzystanie wszystkich szans uzyskanych poprzez badania DNA. Niezmiernie cieszy nas fakt, że prawie półroczny okres ciężkiej pracy zarówno managera, jak i całego zespołu nad wdrażaniem innowacyjnych metod pracy z pacjentem przyniósł nam satysfakcję osób realizujących terapię i spektakularne efekty w utracie kilogramów oraz poprawę wyników naszych pacjentów – mówi Ryszard Woźniak, właściciel Lusowskiego Zdroju.

Co bardzo istotne i co szczególnie podkreśla Ryszard Woźniak, samo wprowadzenie badania genetycznego do ośrodka nie gwarantuje sukcesu.

– Badanie jest tylko raportem. Tajemnicą jest to, jak wykorzystamy informacje w nim zawarte. Potrzebne jest całe know-how, jak wykorzystać uzyskaną informację oraz w jaki sposób poprowadzić pacjenta przez proces wdrażania wskazówek i realizacji zaleceń.

Biorąc pod uwagę powyższe, możliwości genodiety mogą być w pełni wykorzystane wyłącznie przez ośrodki posiadające pełną infrastrukturę do realizacji programów dietetyczno – treningowych (sala, basen). Konieczny jest też zespół ekspertów, który w oparciu o wyniki testów genetycznych będzie potrafił poprowadzić skuteczną dietoterapię oraz program treningowy, a przede wszystkim motywować i kontrolować pacjenta w przestrzeganiu zaleceń.

Maciej Sidorowicz

Artykuł pochodzi z  Beauty Inspiration 6/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

 

Facebook

YouTube