Ginekologia estetyczna – rosnący sektor usług

Ginekologia estetyczna stała się dziś doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. To wielkie udogodnienie dla kobiet borykających się z problemami intymnymi – mogą je rozwiązać w sposób mniej inwazyjny, a przy tym jest to ciekawy pomysł na wzbogacenie oferty gabinetu. Dostępne urządzenia medyczne radzą sobie z większością dolegliwości.

Ginekologia estetyczna, jeszcze do niedawna zarezerwowana wyłącznie dla gabinetów lekarskich, dzięki dostępności wysokiej jakości urządzeń, coraz częściej pojawia się w klinikach estetycznych, w znacznym stopniu wzbogacając ich ofertę. Tym bardziej, że zabiegi z tego zakresu, wykonywane zawsze pod nadzorem lekarza ginekologa, za pomocą najnowocześniejszych technologii, zaliczane są do bezpiecznych, nieinwazyjnych i efektywnych. Pozwalają one na leczenie problemów natury intymnej, związanych zarówno z wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi narządami rodnymi. Problemy związane ze strefami intymnymi kobiet, ich budową i funkcjonowaniem, były zawsze tematem tabu. Dziś, głównie dzięki mediom, możemy zaobserwować, jak bardzo się to zmieniło. Kobiety są coraz bardziej świadome swoich potrzeb, ale też możliwości, jakie daje im ginekologia estetyczna. Trendem stało się dbanie o dobry wygląd i samopoczucie, dlatego coraz bardziej powszechne jest poddawanie się zabiegom upiększającym, również w przypadku stref intymnych. Korzystają z nich zarówno dojrzałe kobiety, panie odczuwające dolegliwości związane z przekwitaniem, jak również te, które dopiero planują rozpoczęcie życia seksualnego. Z roku na rok wzrasta więc zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi.

 

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY I TERAPIE

Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości związanych z narządami wewnętrznymi zaliczyć można: wysiłkowe nietrzymanie moczu, problem zbyt luźnej pochwy, wypadanie macicy czy atrofia błony śluzowej pochwy i związana z nią suchość oraz bolesność podczas stosunków seksualnych. W przypadku leczenia tych dolegliwości, coraz większe zastosowanie znajduje technologia laserowa, którą z powodzeniem można wykorzystywać w gabinetach medycyny estetycznej. Zabiegi te nie są inwazyjne, trwają krótko, rekonwalescencja przebiega szybko, a pacjentki tuż po wykonaniu ich mogą wrócić do normalnej aktywności. Tu najlepiej sprawdzają się lasery erbowo-jagowe (Er:YAG), ale też mają zastosowanie lasery emitujące CO2 z wykorzystaniem odpowiednich nakładek. W przypadku suchości pochwy i bolesnych stosunków, można połączyć laseroterapię z miejscowym podaniem osocza bogatopłytkowego.

Cena laserowej terapii problemów związanych z wewnętrznymi narządami rodnymi wynosi od 1000 do 5000 zł za 1 zabieg. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu boryka się bardzo dużo kobiet. Jest ono wynikiem osłabienia mięśni, związanym z przebytymi ciążami, operacjami, radioterapią, otyłością czy wreszcie ze zmianami hormonalnymi po menopauzie. Mięśnie dna miednicy ulegają rozluźnieniu, w wyniku czego pojawia się problem niekontrolowanego oddawania moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu lub kichania. Związany jest z tym duży dyskomfort na co dzień, a przez to obniżenie poczucia wartości wielu kobiet.

Od lat stosuje się chirurgiczne leczenie, które niesie ze sobą ryzyko powikłań i długą rekonwalescencję. Bezpieczniejszą alternatywą w przypadku łagodnego i umiarkowanego stopnia nietrzymania moczu jest leczenie laserem. Zabieg ten powoduje skrócenie włókien kolagenowych o około 2/3 ich pierwotnej długości, a przez to fototermiczne napięcie i obkurczenie okolicy przedniej ściany pochwy, tylnej pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Wiązka światła laserowego powoduje remodeling kolagenu i neokolagenezę, dzięki czemu następuje przywrócenie funkcji trzymania moczu. Zespół luźnej pochwy spowodowany jest z kolei przebytymi porodami, przyczyniającymi się do rozciągnięcia struktur dna miednicy, które nie zawsze wracają do stanu pierwotnego. Występuje też u kobiet wykonujących ciężką pracę fizyczną czy uprawiających sporty siłowe. Osoby z tą dolegliwością mogą uskarżać się na nieodczuwanie doznań fizycznych podczas stosunku płciowego oraz wynikający z tego brak satysfakcji z życia intymnego zarówno ze strony kobiety, jak i jej partnera. Często osoby z tym schorzeniem borykają się z nawracającymi infekcjami związanymi z faktem, że narządy rodne nie są właściwie chronione. Może być ono również przyczyną wypadania macicy. W tym przypadku również alternatywą dla zabiegów chirurgicznych jest laseroterapia, która polega na fototermicznym napięciu i obkurczeniu kanału pochwy.

W przypadku zbyt szerokiego i mocno rozciągniętego przedsionka pochwy, stosuje się nici liftingujące, posiadające ułożone w dwóch kierunkach haczyki, które pozwalają na precyzyjne umiesz-czenie ich w tkance i zapobieganie przemieszczaniu. Podczas zabiegu w okolicy krocza wykonuje się kilka małych nacięć, przez które wprowadza się nici. Następnie są one związywane, tym samym zwężając wejście do pochwy. Po około roku nici rozpuszczają się, a w tym miejscu powstają nowe włókna kolagenowe i elastynowe, które wzmacniają wejście do pochwy. Zabieg trwa od 15 minut do godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Efekty widoczne są tuż po nim i utrzymują się kilka lat. Wymaga założenia 1-2 nici w zależności od dolegliwości. Cena zabiegu rozpoczyna się od 2500 zł za 1 nić. Można go łączyć z zabiegiem laserowej rewitalizacji. (…)

 

Anna Jabłońska

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 1/2017

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube