Jak skutecznie leczyć rozstępy

głowicaRozstępy to ubytki w skórze, które powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Braki te, bez względu na to, czy są bardziej, czy mniej rozległe, zawsze są umiejscowione głęboko w skórze. To właśnie głębokość stanowi główny problem w usuwaniu rozstępów. Drugim ważnym aspektem jest odpowiednie zastymulowanie komórek skóry do odbudowy. Według dr Marka Wasiluka połączenie właściwych zabiegów medycyny estetycznej może bardzo dobrze poradzić sobie z tym problemem.

W leczeniu rozstępów najbardziej istotny jest etap, na jakim się one znajdują. Rozstępy powstają w dwóch etapach.  Pierwszy – tzw. zapalny – to moment, kiedy włókna elastyczne dopiero co zostały zerwane i w skórze właściwej doszło do urazu, na skutek którego powstał stan zapalny. To wtedy zaczynamy zauważać na swoim ciele prążki w różnych odcieniach czerwieni. Ten etap trwa od kilku miesięcy do ok. 2 lat. Czas jest indywidualny i zależy od tego, jak silny jest organizm, który próbuje zaleczyć powstałe zaniki. Ubytki we włóknach jednak zawsze są tak duże, że niestety sam nie zdoła pozbyć się rozstępów. Po tym okresie następuje drugi etap, zwany zanikowym, w trakcie którego prążki stają się białe, a wewnętrzne warstwy skóry znikają. Dużo większe szanse na wyleczenie mają osoby ze świeżymi zmianami. Lekarze niemalże jednogłośnie twierdzą, że rozstępów zanikowych praktycznie nie da się usunąć. Tymczasem ja od trzech lat udowadniam, że jest inaczej.

SILNA STYMULACJA GŁĘBOKO W SKÓRZE

Fakt, że rozstępy powstają bardzo głęboko w skórze sprawia, że tradycyjne metody bardzo często w ogóle nie są w stanie do nich dotrzeć. W tym przypadku nawet zakres działania lasera frakcyjnego, który penetruje skórę do głębokości ok 1,7 mm, może okazać się niewystarczający.

Technologią, która idealnie sprawdza się w tym przypadku jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Jej skuteczność tkwi w silnej stymulacji dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna, czyli w obszarze rozstępu. Głowica urządzenia wyposażona jest w 25 mikroigieł, które pozwalają wniknąć w tkankę bardzo głęboko, bo aż do 3,5 mm. Poza tym ich długość może być oczywiście dowolnie regulowana. Bardzo ważny jest fakt, że dzięki temu urządzeniu można wyjątkowo precyzyjnie określać nie tylko głębokość, na której chcemy zadziałać, ale też intensywność, z jaką ma być prowadzony zabieg. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która powoduje ogrzanie tkanki na całej długości mikroigieł. Takie podgrzanie pobudza komórki do produkcji nowej elastyny i kolagenu. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikają. Dotychczas stosowane metody termiczne silnie przegrzewają skórę na zewnątrz, żeby w efekcie ciepło mogło dotrzeć i zadziałać także w jej głębi.

Ponieważ rozstępy są umiejscowione bardzo głęboko, to często ogrzanie ich za pomocą tradycyjnych zabiegów jest zbyt słabe, żeby dać jakiekolwiek efekty. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa omija ten problem, dzięki czemu można sobie pozwolić na silniejsze, a co za tym idzie – bardziej skuteczne działanie wewnątrz skóry. Technologia ta jest więc genialna w swojej prostocie i stanowi sedno odpowiedzi na problem, jakim są rozstępy. Skuteczność metody to tak naprawdę umiejętne wykorzystanie możliwości tej technologii.

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa w prawie każdym przypadku pozwala na wyleczenie rozstępów. Prawie, ponieważ teoretycznie istnieje sytuacja, w której zabieg może nie zadziałać. Może tak być, jeśli w rozstępie nie pozostało ani odrobiny kolagenu. Wtedy nawet za pomocą tej metody nie uda się na nowo zapełnić rozstępów zdrową tkanką, ponieważ nie będzie czego stymulować do jej wytwarzania. Na szczęście zazwyczaj nawet w najgłębszych i najszerszych rozstępach pozostają resztki tych komórek i jak dotąd nie zdarzyło mi się, żeby metoda była nieskuteczna, a tej terapii w Triclinium poddało się już kilkuset pacjentów. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala pozbyć się nawet do 100% starych rozstępów zanikowych, co jest nieosiągalne za pomocą innych metod.

POBUDZENIE PRACY KOMÓREK SKÓRY

Frakcyjna r. mikroigłowa jest bodźcem pobudzającym organizm do regeneracji i odbudowy naturalnych białek. Niestety, z wiekiem proces naturalnej regeneracji spowalnia i słabnie. Od 25-30 roku życia efektywność produkcji kolagenu i elastyny spada. Oczywiście nowe włókna nadal są produkowane, jednak odbywa się to już wolniej w stosunku do tempa rozpadu. Z tego powodu nawet po bardzo dobrym zabiegu stymulującym organizm do zapełniania rozstępów, osoba w wieku 35 lat będzie widziała mniejszy efekty niż w wieku 20 lat. Aby temu zaradzić, trzeba w jakiś sposób zmusić rozleniwiony organizm do szybszej i lepszej pracy. (…)

Dr Marek Wasiluk Specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz  nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium
(al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki
pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Czytaj więcej w Beauty Inspiration 4/2016

Facebook

YouTube