Jak wprowadzić usługi podologii?

Fotolia_105349195_Subscription_Monthly_XXLPopularność podologii stale rośnie. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów na tego typu usługi, warto poszerzyć ofertę salonu o zabiegi profesjonalnej pielęgnacji i leczenia stóp. Co powinien wiedzieć manager, chcąc wprowadzić podologię do swojego obiektu?

Gabinet podologiczny to miejsce, do którego przychodzą pacjenci ze swoimi problematycznymi stopami, których pewnie nie chcieliby pokazywać publicznie. Biorąc pod uwagę specyfikę tych zabiegów, bardzo ważne jest odizolowanie pomieszczenia do wykonywania tego typu usług. Rozporządzenie ministra zdrowia jasno określa wymogi: Dz.U.04.31.273 art. 13 ust. 2 ustawy (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 199, poz. 1938). Niestety często spotyka się gabinety, gdzie zgromadzone narzędzia do pedicure/manicure i stanowisko do wykonywania zabiegów znajdują się w strefie e fryzjerskiej, zupełnie nieodizolowanej. To podstawowy błąd, ponieważ higiena i bezpieczeństwo pacjenta to podstawa wykonywania usług podologicznych. Stanowisko pracy podologa musi być bezwzględnie dobrze zorganizowane i łatwo dostępne dla klienta. Atutem dodatkowym może być podjazd dla osób niepełnosprawnych albo dla osób mających problem z poruszaniem się, które często chcą skorzystać z usług podologa.

Ryzyko zakażenia różnymi patogenami (w tym: bakterie, grzyby i wirusy) przy wykonywaniu usług podologicznych jest dość duże, a jak wiadomo zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta oraz lekarza jest najważniejsze. Dlatego w gabinecie podologicznym musi się znaleźć pomieszczenie, gdzie wykonuje się dezynfekcję i sterylizację narzędzi. Posiadanie własnego autoklawu i sterylizacja narzędzi na własną rękę to najbardziej ekonomiczne, ale również komfortowe rozwiązanie. Koszt pakietu zrobionego samodzielnie to ok. 1zł, w zależności od wielkości. A cena sterylizacji wykonywanej przez firmy zewnętrzne sięga od 2 zł nawet do 10 zł za pakiet.

Etapy sterylizacji: przygotowane pakiety narzędzi po ówczesnym zdezynfekowaniu i umyciu należy włożyć do autoklawu; czas – w zależności od rodzaju autoklawu; po zakończeniu cyklu gotowe pakiety można użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Trzeba również pamiętać o wpisaniu do książki sterylizacji daty, rodzaju narzędzi, jakie zostały wysterylizowane/zużyte, oraz o dodaniu imienia i nazwiska osoby, u której był wykonany zabieg oraz nazwiska osoby wykonującej sterylizację.

Więcej o pielęgnacji stóp w gabinecie przeczytasz TUTAJ >>

WYPOSAŻENIE

Fotel, który powinien się dopasować pod każdym kątem względem postury lekarza i pacjenta, to absolutna podstawa. Najlepszym rozwiązaniem jest fotel wolnostojący z regulowanymi podpórkami stóp, które są potrzebne do indywidualnego ustawienia kończyn pacjenta. Brak podparcia na całej długości nogi fotela sprawia, że zmniejsza się stabilność stopy pacjenta, co jest absolutnie niedopuszczalne przy tak bardzo precyzyjnych zabiegach, gdzie każde drgnięcie i przesuwanie się pacjenta utrudnia np. uchwycenie cęgami paznokcia. (…)

Marta Sadura-Kwiędacz kosmetolog, podolog, Columna Medica w Łasku

Czytaj więcej w Beauty Inspiration 4/2016

Facebook

YouTube