Japoński sekret piękna

japonski825Mieszkanki krainy kwitnącej wiśni – Japonki o ciemnych oczach, nieskazitelnej, białej cerze, pięknych, lśniących włosach, odkryły sekret piękna i młodości. W czym on tkwi? Przede wszystkim uwagę zwraca inny styl życia japońskich kobiet, które wsłuchują się w  naturalne potrzeby swojego ciała, starają się poświęcać mu wiele uwagi, traktując je z namaszczeniem, niczym świątynię.

Kobiety w Japonii jedzą niewielkie posiłki, starając się, aby ich menu obfitowało w ryby, m.in. łososie, które pojawiają się na ich stole przynajmniej trzy razy w tygodniu. Spożywają pokarmy bogate w związki mineralne i witaminy, które sprzyjają zachowaniu młodej i zdrowej cery. Ważnym elementem ich codziennej diety jest także jedzenie alg morskich, bogatych w antyoksydanty. Piją ciepłą wodę, gdyż nie obciąża ona żołądka i doskonale wspomaga przemianę materii, zwiększając procesy rozpuszczania niechcianych tłuszczów.  Wsłuchują się pilnie w potrzeby własnego organizmu. Unikają słońca, dlatego często chowają się pod parasolkami, tym samym chroniąc skórę. Dzięki temu pozostaje ona dłużej  młoda i pozbawiona przebarwień. Unikają używek, ponieważ odbijają się one niekorzystnie na zdrowiu i urodzie. Niezwykle istotnym elementem ich życia jest też aktywność fizyczna, dzięki której podczas ćwiczeń wraz z potem pozbywają się z organizmu szkodliwych toksyn.

Terapie twarzy i ciała w japońskich salonach zdrowia i urody

We współczesnej  kosmetyce japońskiej dużą rolę odgrywają naturalne, manualne metody wspierania urody i młodości twarzy i ciała, takie jak akupresura, shiatsu czy refleksologia twarzy. Są to terapie, które wywodzą się ze starożytnej medycyny Dalekiego Wschodu, a tutaj m.in. z Chin, Japonii i Sumatry. Czerpią głównie z akupunktury, która opiera się na teorii kanałów energetycznych, czyli meridianów, w których płynie życiowa energia. Meridiany rozprowadzają energię do narządów wewnętrznych, gruczołów dokrewnych, mięśni, naczyń krwionośnych, nerwów i poszczególnych części ciała. Choroba to zakłócenie przepływu tej energii manifestujące się m.in. odczuwaniem dyskomfortu i różnych dolegliwości. Zdrowie to harmonijny i niezakłócony przepływ siły witalnej, o który dbają nie tylko lekarze czy terapeuci, ale też specjaliści od urody.

Rola kosmetyczek we współczesnej Japonii nie ogranicza się zatem tylko do pielęgnacji skóry. Zabiegi na twarz i ciało mają na celu przywracanie równowagi wewnętrznej, odstresowanie, poprawę ogólnej kondycji fizycznej i odporności organizmu. Specjalistki japońskiej kosmetyki holistycznej indywidualnie dobierają akupunkty (japońskie „tsubo”) oraz strefy do ucisku i masażu. Wybór punktów i okolic ciała do masażu jest zależny od problemów kosmetycznych i zdrowotnych. W ten sposób poprawiają wygląd zewnętrzny twarzy, np. liftingują mięśnie, podnoszą opadające policzki, modelują owal, wygładzają zmarszczki i bruzdy czy przywracają cerze witalność. To wszystko dzieje się dzięki temu, że orientalne techniki ucisku i masażu stymulują  mechanizmy odnowy biologicznej ciała. Regulują funkcje fizjologiczne oraz regenerują narządy wewnętrzne. Pobudzają przepływ życiowej energii. Dla przykładu: równoważenie pracy jelita grubego i płuc wpływa na kondycję skóry, jej jędrność, gładkość, nawilżenie czy koloryt. Poza tym poprawia wchłanianie kosmetyków.  Zgodnie z zasadą, co wewnątrz, to i na zewnątrz.

Krzem poprawia wygląd skóry

Kosmetyka japońska opiera się w dużej mierze o zastosowanie nietypowych substancji czynnych. Przykładem może być czarna krzemionka Black Silica, która ma działanie głęboko oczyszczające skórę. Krzem zawarty w Black Silica to ten sam pierwiastek, który jest  składnikiem występującym praktycznie we wszystkich płynach ustrojowych i tkankach ludzkiego organizmu. Krzem uczestniczy w biosyntezie kolagenu, który jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Ponadto krzem jako niezbędny mikroelement wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, a także przyspiesza procesy gojenia ran. Odgrywa  także istotną rolę w przypadku mineralizacji kości oraz wywiera korzystny wpływ na wzrost włosów i paznokci. Pojawiający się w recepturach preparatów pielęgnacyjnych krzem  poprawia wygląd skóry i opóźnia proces starzenia się.

Pierwiastek ten to także skuteczny środek stosowany w przypadku rozmaitych schorzeń skóry. Kontroluje wydzielanie sebum, dzięki silnym właściwościom adsorpcyjnym. Oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, działa przeciwtrądzikowo. Ogranicza powstawanie stanów zapalnych, trądziku różowatego i oparzeń, w tym także słonecznych. Ponadto  zwiększa wytrzymałość płytki paznokciowej, przyspiesza także wzrost włosów, zmniejsza ich wypadanie, działa przeciwłupieżowo. Krzem zaliczany jest także do surowców ograniczających swędzenie skóry i nadmierną potliwość. Preparaty kosmetyczne najczęściej zawierają ten pierwiastek w postaci nieorganicznej. Podstawowym związkiem krzemu jest, kwas ortokrzemowy, nieodzowny dla prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów, określany często mianem uwodnionej krzemionki. (…)

Anna Sierpowska

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube