Kosmetologiczna pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

woman at facial cosmetics treatmentOptymalny rezultat medycznych zabiegów estetyzacyjnych nie zależy tylko od doskonałej techniki samego zabiegu oraz dobrych praktyk przedzabiegowych. Równie istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu, co stanowi kluczowy obszar współpracy między lekarzem medycyny estetycznej a kosmetologiem.

Procedury pielęgnacyjne powinny być realizowane przez kosmetologów po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym zabieg, zgodnie z indywidualnym planem zabiegowym, uzależnionym od rodzaju wykonanego zabiegu oraz aktualnego stanu skóry i jej potrzeb. Elementami tej specjalistycznej pielęgnacji są stosowane specyficzne metody, techniki i narzędzia zabiegowe.

KOSMETOLOGICZNE POSTĘPOWANIE PIELĘGNACYJNE PO ZABIEGU

Zaraz po przeprowadzeniu procedury upiększającej, a nawet już podczas konsultacji przedzabiegowej, pacjentom powinno się wręczyć instrukcję postępowania kosmetologicznego. Powinni oni zostać pouczeni o konieczności zaprzestania stosowania w tym okresie wszelkich aktywnie działających produktów kosmetycznych i korzystania z zabiegów aparaturowych, chyba że zalecenia lekarskie mówią inaczej. Etap bezpośredniego postępowania kosmetologicznego obejmuje okres do 7 dni po zabiegu, w zależności od jego inwazyjności. Jest to czas, kiedy pacjentom towarzyszy wiele powodujących dyskomfort, subiektywnych odczuć neuro-sensorycznych. Zalicza się do nich: uczucie pieczenia, kłucia, świądu i ściągnięcia skóry, a nawet ból. Równolegle mogą występować równie dokuczliwe objawy obiektywne, jak złuszczanie się naskórka, suchość, zaczerwienienie i obrzęk.

Etap ten wiąże się z użyciem preparatów zmniejszających dyskomfort oraz zabezpieczeniem skóry przed czynnikami związanymi z otaczającym środowiskiem. W tym okresie stosowane są kosmetyki i zabiegi kosmetologiczne, które zmniejszają ryzyko hiperaktywności układu odpornościowego, redukują podrażnienia, zaczerwienienia, eliminują krwiaki, obrzęki, uszczelniają naczynia krwionośne, łagodzą uczucie ściągnięcia i swędzenia, są pomocne przy gojeniu ran i drobnych uszkodzeń skóry. W okresie tym należy też ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących ochrony przeciwsłonecznej oraz unikać wszelkich innych zabiegów dermo-inwazyjnych.

KOSMETOLOGICZNA PIELĘGNACJA DŁUGOTERMINOWA

Fazę pielęgnacji długoterminowej można rozpocząć, kiedy skóra się wygoi. Obejmuje ona okres kilku tygodni po zabiegu. Jej celem jest wzmocnienie i przedłużenie skuteczności zabiegu, a także optymalizacja efektów estetycznych oraz przeciwstarzeniowych zabiegu. Stosowane wówczas kosmetyki i procedury pielęgnacyjne powinny być idealnie dopasowane do potrzeb skóry poddanej zabiegowi. Wskazane jest, aby wykazywały silne działanie antyoksydacyjne oraz minimalizowały ryzyko wystąpienia infekcji. Ważna jest stabilizacja gospodarki lipidowej skóry i odbudowa jej naturalnej bariery ochronnej. Zaleca się także fotoprotekcję, która ma zapobiec hiperpigmentacji. W celu przyspieszenia regeneracji skóry oraz profilaktyki powstania blizn, stosowana pielęgnacja powinna pobudzać produkcję kolagenu i elastyny. (…)

mgr Joanna Klonowska Wydział Nauk o Zdrowiu Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube