Kosmetyki z uderzeniem pioruna, czyli wykorzystanie ozonu w kosmetologii

lightning in cloudy sky

Ozon to allotropowa odmiana tlenu. Jest on gazem występującym naturalnie w przyrodzie. Największe jego stężenie znajduje się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 17 do 35 km. Powstaje podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burz, łączy się z żywicami, tworząc aromatyczne terpeny, mające zapach świeżego lasu. Ma on bardzo ważne działanie na życie organizmów na ziemi, to dzięki niemu na ziemię nie dociera bardzo szkodliwe promieniowanie kosmiczne. Odkryty został na przełomie XVIII i XIX wieku i przez szereg lat nie był szeroko stosowany. Dopiero poznanie jego właściwości pozwoliło na zastosowanie szeroko pojętej ozonoterapii jako metody leczniczej.

Właściwości OZONU
Ozon, czasami nazywany aktywowanym tlenem O3, zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa jak tlen. Ozon jest drugim co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi. Jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Mimo tego, że działa bardzo silnie, to ma bardzo krótki cykl życia. Kiedy ma styczność z bakteriami, wirusami czy też zapachami dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie. W trakcie tego procesu dodatkowy atom tlenu zostaje zniszczony i nie pozostaje nic, ani bakterie ani zapach. Jedyną pozostałością jest czysty tlen. W dodatku przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny. Codziennie jesteśmy poddawani wpływowi ozonu zawartego w powietrzu i jego różnym stężeniom powstałym w wyniku naturalnych reakcji w powietrzu. Ten wpływ ozonu nie wywiera na nas żadnego efektu oprócz wyczuwalnego zapachu. Właśnie siła tego zapachu jest mechanizmem bezpieczeństwa „wbudowanym” w ozon.

OZON W KOSMETOLOGII

W medycynie ozon jest podawany w wielu formach. W kosmetologii istnieją natomiast pewne ograniczenia, dlatego zastosowanie wszystkich form z różnych przyczyn jest trudne. Mimo że istnieje możliwość podawania go w formie gazowej (istnieją takie urządzenia do stosowania w kosmetyce), to szerzej wykorzystuje się jego właściwości łączenia się z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Kwasy te występują w szlachetnych olejach roślinnych, ogólnie i szeroko stosowanych w kosmetologii. Przykładem jest oliwka z oliwek Extra Vergin. Oliwka ta jest w odpowiedni sposób ozonowana i ozon łączy się z kwasami tłuszczowymi, tworząc ozonki. Są to naturalne, trwałe połączenia tego gazu. Pod wpływem temperatury ciała, jak również płynów – w tym potu, ozon uwalnia się i działa dobroczynnie na skórę. Zastosowanie ozonu w kosmetologii częściowo pokrywa się z jego wykorzystaniem w dermatologii. Dotyczy to szczególnie natlenienia, rewitalizacji i regeneracji skóry. Jednocześnie antybakteryjne właściwości ozonu powodują, że kosmetyki zawierające w swoim składzie ozon poprawiają wygląd zdrowej skóry. Biologicznie czynny ozon usprawnia również penetrację w głębsze warstwy naskórka niektórych elementów składowych kosmetyków. Dzięki temu działają one głębiej i silniej niż kosmetyki o podobnym składzie, ale pozbawione ozonu. Dlatego kosmetyki zawierające w swoim składzie ozon wspomagają leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych, np. atopowe zapalenie skóry czy zmiany łuszczycowe. W przypadkach, gdzie skóra jest wysuszona, o zmniejszonej zawartości wody, kosmetyki z ozonem powodują jej lepsze natlenienie, a przez to wzrasta jej napięcie i staje się ona bardziej elastyczna. Preparaty kosmetyczne z ozonem świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry podrażnionej z odparzeniami, a nawet odleżynami.

OZON VITA SPA

Sztuka zamknięcie ozonu w kosmetyku tak, aby zachował on swoje dobroczynne właściwości udała się firmie The Secret Soap Store. Opracowała ona i opatentowała technologię ozonowania oliwy, którą wykorzystuje w produkcji kosmetyków. Proponowana przez nią seria profesjonalnych kosmetyków z ozonem przeznaczona do gabinetów kosmetycznych i spa nosi nazwę Ozon Vita Spa. Preparaty w tej serii zawierają najwyższej jakości oliwę (Extra Virgin) wraz z powiązanym z nią ozonem. Dzięki czemu łączą w sobie właściwości nawilżające, antybakteryjne, łagodzą podrażnienia (w wyniku uszkodzeń mechanicznych, chemicznych i termicznych). Można je stosować na skórę alergiczną. Kosmetyki Ozon Vita Spa doskonale pielęgnują i regenerują skórę, poprawiają jej gospodarkę hydrolipidową, dzięki czemu staje się ona odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych i upływ czasu. Ozon posiada też właściwości pielęgnacyjne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Ponadto wykazano, że aktywny ozon działa dermatologicznie korzystnie na skórę podrażnioną detergentami syntetycznymi, stosowanymi w podobnych wyrobach. Stanowią one atrakcyjną propozycję dla obiektów spa i beauty, które poszukują urozmaicenia swojej oferty nie tylko skutecznym, ale też efektownym i unikalnym zabiegiem.

Krzysztof Klimas

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 4/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

_____________________________________________________________________________________

Rytuał Ozon Vita Spa z wykorzystaniem kosmetyków z ozonem

Seria profesjonalnych kosmetyków z ozonem Ozon Vita Spa przeznaczona do gabinetów kosmetycznych i spa, dostępna wyłącznie na www.forspa24.pl ETAP 1. Ozonowo-oczyszczający peeling do ciała Kryształki cukru i soli zawarte w peelingu usuwają martwy naskórek i idealnie oczyszczają skórę. Masaż peelingiem pobudza krążenie i przygotowuje ciało na przyjęcie składników aktywnych maski ozonowej w etapie 2. Zalecany masaż peelingiem całego ciała około 10-15 min., do pojawienia się efektu lekkiego zaczerwienienia skóry. ETAP 2: Ozonowo-wyszczuplająca maska do ciałaozon2 Maska ozonowa na bazie białej glinki i ozonu remineralizuje skórę, wzmacnia jej funkcje ochronne, usuwa toksyny i zanieczyszczenia, pozostawiając ją odświeżoną i pełną blasku, dodatek alg brązowych odżywia ją i nawilża. Zalecany czas trzymania maski na ciele 15-20 min. w zawinięciu folią. ETAP 3A: Ozonowo-wygładzające masło do ciała Masło przygotowane na bazie „ozonowej” oraz mieszaniny naturalnych olejów roślinnych: avocado (Eco Cert), macadamia, jojoba, ze słodkich migdałów, arganowy intensywnie i trwale nawilża i odżywia głębokie warstwy skóry, delikatnie ją natłuszcza i skutecznie regeneruje. Zatrzymując wodę w naskórku, likwiduje uczucie nieprzyjemnego napięcia skóry, wzmacnia ją, przywracając jej jędrność i elastyczność. Po spłukaniu maski ozonowej zaleca się zakończenie Ozonowego Rytuału Spa etapem 3 – masłem do ciała lub wymiennie olejkiem do masażu. ETAP 3B (zastępczo z masłem): Ozonowa sucha oliwka do masażu Baza „ozonowa” w połączeniu z mieszaniną olejów roślinnych: avocado (Eco Cert), macadamia, jojoba, ze słodkich migdałów, arganowego, doskonale regeneruje i nawilża skórę. Masaż pobudza ciało, odpręża umysł i poprawia wygląd skóry. Specjalna „sucha” receptura daje uczucie komfortu i czystości, ciało nie klei się po masażu, jak w przypadku tradycyjnej oliwki. PRODUKT DO STOSOWANIA W DOMU: Ozon z algami i grysikiem – Kostka do masażu antycellulit (250g): Mydło na bazie wiór mydlanych i ozonowanej oliwy z dodatkiem olejów roślinnych, alg brązowych i ziarenek grysiku. Ziarenka grysiku zawarte w peelingu usuwają martwy naskórek, idealnie myją i wygładzają ciało. Masować miejsca zmienione przez cellulit. Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 4/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube