Kryteria wyboru urządzenia do karboksyterapii

ConceptsNa rynku pojawiło się wiele urządzeń, których opisy zapewniają o najwyższej skuteczności i bezpieczeństwie. Czy jednak każdy aparat gwarantuje jednakowy efekt? Czy każde urządzenie jest bezpieczne, a zabieg na nim przeprowadzony jest legalny? Jaki aparat wybrać? Jakich unikać?

Zanim zakupimy urządzenie do karboksyterapii, zastanówmy się, jakie powinno spełniać cechy: ma być mobilne, w niskiej cenie, a może powinno wyróżniać się na tle konkurencji? Rozróżniamy trzy podstawowe kategorie:

•urządzenia do pracy manualnej (igła wprowadzana ręcznie),

•urządzenia do pracy manualnej oraz automatycznej (wykorzystujące pistolet),

•pistolety (bez urządzenia do karboksyterapii).

Kupując urządzenie do karboksyterapii trzeba pamiętać, że najważniejszą wartością, determinującą skuteczność zabiegu, jest tzw. przepływ dwutlenku węgla na minutę (cc/min). Profesjonalne aparaty mają możliwość samodzielnej, pełnej regulacji od 1 do 100 cc/min. Aby zabiegi karboksyterapii przyniosły oczekiwane efekty, w szczególności, gdy zależy nam na redukcji cellulitu oraz zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, wyższe przepływy są niezbędne (80-100cc/min).

Należy zachować ostrożność przed zakupem urządzenia, które „samodzielnie” dobiera parametry przepływów lub nie pozwala na ich pełną regulację. W przeciwnym razie można kupić sprzęt kosmetyczny o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i wykonywać zabiegi, które nie będą skuteczne. Każdy obszar zabiegowy (skóra głowy, twarz, ciało, oczy) wymaga użycia innych parametrów przepływu medycznego dwutlenku węgla.

Unikajmy również aparatów, które nie wykorzystują do pracy butli z medycznym dwutlenkiem węgla, a tzw. kartridże CO . Pomijając legalność wykonania zabiegu iniekcji śródskórnej na takim gazie (często nie posiada on niezbędnych certyfikatów), jest to również wyjątkowo kosztowne pod kątem eksploatacyjnym. Pojemność takich naboi zazwyczaj nie przekracza 2500 cm3, w rezultacie gaz kończy się po przeprowadzeniu 25 minutowego zabiegu, przy przepływach na poziomie 100 cc/min.

CZY PISTOLET JEST W OGÓLE POTRZEBNY?

Użycie pistoletu umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób łatwy, precyzyjny i bezpieczny. Ma to duże znaczenie dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z użyciem igły. Większość lekarzy korzysta wyłącznie z funkcji manualnej, nie zmienia to jednak faktu, że jest spora grupa klientów, dla których pistolet jest wręcz niezbędny.

Zaletą wykorzystania pistoletu jest łatwy dostęp do miejsc zabiegowych, takich jak na przykład owłosiona skóra głowy. Kolejnym istotnym aspektem przy doborze sprzętu jest szybkość oraz niska bolesność wykonywania zabiegu, co zagwarantuje nam jedynie zastosowanie pistoletu pneumatycznego.

Wykorzystując pistolet do zabiegów na duże okolice ciała, możemy liczyć na skrócenie czasu zabiegu nawet o połowę, w porównaniu do metody ręcznej. Przewagą urządzeń do karboksyterapii wyposażonych w pistolet jest także możliwość wykonywania zabiegów łączonych, np. z mezoterapią igłową czy osoczem bogatopłytkowym (PRP).Terapia łączona natomiast, gwarantuje jeszcze szybsze i bardziej spektakularne rezultaty. (…)

Stosik

Artur Stosik – prawnik, specjalista ds. aparatury medycznej, członek zarządu Carboxytherapy Poland.

„Klienci zapominają, że karboksyterapia to terapia – nie urządzenie. Oznacza to, że nie każde urządzenie, mimo że nazwane jest karboksyterapią, będzie przynosić efekty terapeutyczne, charakterystyczne dla tejże metody. Każde wskazanie wymaga od nas zastosowania innego przepływu dwutlenku węgla. Dlatego urządzeń, które podają ten sam przepływ (nie mylić z ilością) na każdą okolicę – zdecydowanie nie polecam. Jedne z nich podają gaz ze znikomym przepływem, a więc nie będą skuteczne w przypadku zabiegów na cellulit, tkankę tłuszczową czy rozstępy, drugie zaś podają zbyt wysoki przypływ, którego nie mamy prawa zastosować np. w okolicy oczu. Nie podlega dyskusji, że wpływ na skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu ma osoba, która go wykonuje. Z moich obserwacji wynika, że nie każdy ma predyspozycje do przeprowadzania tego zabieg. Brak regulacji prawnych i spór kompetencyjny, dotyczący prawa wykonywania zabiegu z użyciem igły, wykorzystują obie strony tego sporu. Lekarze najczęściej zatrudniają kosmetologów do wykonywania tego rodzaju zabiegów. Ci drudzy natomiast, bardzo często bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, samodzielnie wykonują iniekcje. Osoba, która w przyszłości planuje wykonywać zabiegi karboksyterapii, powinna być świadoma i mieć wiedzę z zakresu medycyny, bogate doświadczenie zawodowe, niezbędne predyspozycje, a także chęć zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności. Jednym słowem, musi to być profesjonalista. Takie osoby, po przejściu szkolenia bądź kursu,radzą sobie doskonale”.

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube