Laserowe usuwanie zmian naczyniowych skóry

happy woman making a laser cosmetology procedure

Od kilku dekad medycyna wykorzystuje światło do leczenia różnych schorzeń. Strumień światła używany jest w biostymulacji oraz do precyzyjnego niszczenia chorej lub niechcianej tkanki. Właśnie dzięki tej precyzji istnieje możliwość dotarcia do celu przez inne tkanki bez ich uszkadzania lub występujące uszkodzenia są minimalne. W ostatnich latach szczególnie popularne stało się wykorzystanie światła do leczenia zmian naczyniowych skóry.

Światło stosowane w medycynie estetycznej dzieli się na trzy zakresy: ultrafiolet, fale widzialne i podczerwień. Za większość efektów oddziaływania światła na tkanki odpowiedzialne jest zjawisko jego pochłaniania przez chromofory, czyli naturalne składniki tkanek (wodę, melaninę, hemoglobinę, proteiny, lipidy) lub sztuczne substancje wprowadzone do skóry (barwniki, atrament, węgiel). Przy zabiegach usuwania zmian naczyniowych najważniejszym chromoforem jest hemoglobina, która najsilniej absorbuje światło widzialne o długości fali 500-1200 nm i absorpcja ta stopniowo maleje wraz ze wzrostem długości fali.

Usuwanie poszczególnych problemów estetycznych wymaga oddziaływania na różne typy tkanek. Z tego względu nie istnieje jedno źródło światła do wszystkich zastosowań i spotykamy się z różnymi urządzeniami, generującymi różne rodzaje światła. Do niedawna jedynym źródłem światła wykorzystywanym w medycynie estetycznej były lasery, dopiero w 1996 r. wprowadzono impulsowe źródła światła, nazywane IPL.

TERAPIA LASEROWA ZMIAN NACZYNIOWYCH

Laserami można leczyć wiele zmian naczyniowych: znamiona naczyniowe płaskie, plamy typu „czerwone wino”, naczyniaki, malformacje żylne, teleangiektazje twarzy i kończyn dolnych, naczyniaki chłonne, naczyniaki umiejscowione głównie na ustach i małżowinach usznych („jeziorka żylne”), naczyniaki rubinowe, ziarniniaki naczyniowe, poikilodermę Civatte`a, rumień występujący w trądziku różowatym.

W przypadku zmian naczyniowych działanie światła laserowego jest oparte na zasadzie selektywnej fototermolizy, gdzie chromoforem docelowym jest oksyhemoglobina. Energia niesiona przez światło lasera zmienia się w ciepło w erytrocytach zawierających oxyhemoglobinę, dochodzi do nagrzania ściany naczynia oraz jego koagulacji. Oksyhemoglobina, zawarta w krwinkach czerwonych w obrębie naczyń krwionośnych, posiada próg absorpcji promieniowania od około 418 do 577 nm. Dotyczy to małych powierzchownych naczyń zlokalizowanych głównie na twarzy i szyi. Pajączki na nogach zwykle znajdują się głębiej i zawierają więcej oxyhemoglobiny. Sytuacja ta powoduje przesunięcie krzywej absorpcji od 800 nm do 1200 nm, a to z kolei wymaga większej długości fali penetrującej skórę. Bardzo wysokie poziomy energetyczne są konieczne do zajścia koagulacji naczyń znajdujących się głęboko w skórze. Dlatego podczerwień wydaje się być bardziej skuteczna w leczeniu głębokich zmian naczyniowych, podczas gdy krótsze długości fal są bardziej skuteczne dla zmian powierzchownych. (…)

Joanna Klonowska
Aneta Żulińska-Pondo

Wydział Nauk o Zdrowiu Wyższa Szkoła
Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 4/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube