Makijaż korekcyjny po zabiegach medycyny estetycznej

Beautiful woman applying foundation on face with sponge, skin care concept / photos of appealing brunette girl on beige backgroundZabiegi z zakresu estetologii medycznej w znaczącym stopniu poprawiają wygląd i niwelują niedoskonałości, jednak na pełny efekt musimy zazwyczaj poczekać kilka dni. Wiele zabiegów wymaga radykalnej ingerencji, co powoduje, że o skórę należy zadbać w szczególny sposób, zarówno kosmetykami pielęgnacyjnymi, jak też makijażem korekcyjnym.

Bardzo istotne dla samopoczucia i codziennego funkcjonowania jest zachowanie normalnego wyglądu, który nie zdradza ingerencji zabiegów. Jest to etap przejściowy, zatem warto zastosować specjalistyczne kosmetyki kolorowe, które ukryją niepożądane zmiany.

Podstawą dla wykonania makijażu jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki kolorowe będą służyły cerze wyłącznie wtedy, gdy twarz jest przygotowana dzięki właściwym kosmetykom. Zarówno pielęgnacja stosowana wieczorem, jak też bezpośrednio przed makijażem, w znaczący sposób wpływa na czas gojenia się podrażnień oraz na trwałość użytych kosmetyków kolorowych i naturalny efekt makijażu.

UJEDNOLICENIE KOLORYTU

Przygotowanie cery to najważniejszy krok przed zastosowaniem makijażu. Wśród kosmetyków kolorowych zalecane są bazy, które chronią twarz przed działaniem czynników zewnętrznych, a także dają pewność, że makijaż będzie się dobrze utrzymywał. Doskonałym produktem jest baza wygładzająca, która pozostawia na twarzy gładką powłokę, ułatwiającą rozprowadzanie podkładu. Baza dodatkowo zabezpiecza cerę przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą, wilgocią i pyłami.

W przypadku występowania znaczących zmian kolorystycznych, zaczerwienień lub przebarwień, warto zastosować tak zwane tonery. Są to kosmetyki, których zadaniem jest kolorystyczne stonowanie niepożądanego odcienia na skórze. Oddziaływanie kolorystyczne tonerów oparte jest o teorię koła barw. Kolory, leżące naprzeciwko siebie w kole barw, mają zdolność wzajemnego neutralizowania swojego odcienia. Stanowi to klucz do tuszowania zmian kolorystycznych cery. Aby złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia w odcieniu różowym, należy przed nałożeniem podkładu nałożyć na takie partie twarzy toner w odcieniu zielonym. Wszelkie odcienie rudości i brązu niweluje toner fioletowy. Zasinienia oraz odcienie szarości z łatwością zniweluje toner żółty. Niezwykle istotna jest odpowiednia aplikacja. Tonery należy nakładać, rozcierając na cerze do uzyskania odcienia szarości. Tonery nigdy nie zatuszują całkowicie zmian kolorystycznych, ale w ogromnym stopniu je rozjaśniają, dzięki temu całkowite zakrycie zmian podkładem lub kamuflażem jest bardzo proste.

Aby skorygować mankamenty kolorystyczne cery, zarówno te, które występu ją w sposób naturalny, jak też te, będące wynikiem różnego rodzaju zabiegów upiększających, można z powodzeniem zastosować kamuflaż. Jest to kosmetyk o wysokiej zawartości pigmentów, który stosowany zamiast podkładu tworzy efekt drugiej skóry. Zważywszy na fakt, że konsystencja kamuflażu jest bardzo gęsta, istotna jest precyzyjna technika aplikacji oraz sposób rozprowadzania kosmetyku na skórze. W celu uzyskania perfekcyjnego krycia, bez efektu nadmiernej ciężkości makijażu, zaleca się aplikację za pomocą zwilżonej gąbki do makijażu. Kamuflaż warto zastosować wówczas, gdy na skórze pojawiają się wyraźne zmiany w kolorycie, np. zaczerwienienia, zasinienia i przebarwienia. Jeśli takie zmiany występują wyłącznie miejscowo, kamuflaż można zastosować w charakterze korektora.

UTRWALANIE

Bardzo ważnym elementem makijażu korekcyjnego jest utrwalenie wcześniej nałożonych kosmetyków o konsystencji kremowej. Bazy, tonery oraz kamuflaże będą trwale maskowały niedoskonałości, jeśli zostaną dodatkowo wzmocnione pudrem fiksującym. Jest to puder, który nie zmienia barwy makijażu, ponieważ na twarzy jest przeźroczysty. Nie wprowadza dodatkowego koloru, a jego zadaniem jest zabezpieczenie makijażu przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka lub niska temperatura, wilgoć, pot czy ścieranie.

Jakich kosmetyków unikać w przypadku zmian wyglądu skóry?

• Jeśli na twarzy występują intensywne zaczerwienienia, nie należy używać różu do policzków dopóki zmiany nie ustąpią.

• Jeśli na twarzy pojawiają się intensywne przebarwienia w kolorze brązu i rudości, nie należy stosować bronzera.

•Jeśli skóra twarzy ulega złuszczeniu i widoczne są zadarte skórki, nie zaleca się stosowania zbyt ciężkich podkładów. W takiej sytuacji wskazane są lekkie kremy koloryzujące, które nawilżają skórę i nie uwidaczniają problemu.

• Jeśli w okolicy oczu pojawiają się spuchnięcia, nie należy stosować jasnych korektorów w tym miejscu. Jasny kolor dodatkowo optycznie wzmaga niepożądany wygląd. W celu zatuszowania mankamentów należy stosować cielisty korektor w kolorze skóry.

 

Wioletta Uzarowicz makijażystka, szkoleniowiec, ekspert w programach TVN, TVP2, Superstacja. Autorka podręcznika „Sztuka Makijażu Profesjonalnego”. 

www.uzarowicz.com

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 2/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube