Młoda mama w gabinecie

family beauty treatment in the bathroom. mother and daughter baby girl make a mask for a face skin

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, życie mamy wywraca się do góry nogami. Bardzo często jest ona zmuszona zrezygnować lub na jakiś czas odstawić swoje przyzwyczajenia i ulubione zajęcia. Macierzyństwo to na pewno piękny czas, ale często towarzyszy mu też wiele ograniczeń.

 

Młode mamy w salonach beauty często skarżą się, iż czują się zaniedbane i mało atrakcyjne. Dodatkowo bywa, że najbliższe otoczenie przypomina im, że skoro są już mamami, to całe ich życie musi się zmienić i nic już nie będzie jak dawniej. Ten problem nie dawał mi spokoju, dlatego postanowiłam stworzyć ofertę profesjonalnej pielęgnacji dla młodych mam. To grupa klientek wymagająca szczególnej uwagi, tak więc zabiegi im poświęcone muszą być dokładnie przemyślane, aby w jak najkrótszym czasie móc uzyskać dobry efekt. Czego więc potrzebuje ciało kobiety po porodzie?

ROZSTĘPY, BLIZNY, WIOTKOŚĆ SKÓRY
To najczęstszy problem, z jakim trafiają młode mamy do salonów kosmetycznych i jest on dodatkowo trudny do
naprawienia, kiedy skóra w czasie ciąży nie była odpowiednio pielęgnowana. U kobiet, które nie karmią piersią,
wachlarz zabiegów jakie można im zaproponować jest praktycznie nieograniczony – począwszy od głębokich
peelingów, poprzez intensywne nakłuwania w celu stymulacji fibroblastów, tworzenie kolagenów i elastyny, aż do
aplikacji nici PDO oraz zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Propozycji dla kobiet karmiących jest już znacznie mniej. Tu warto postawić na zabiegi mechaniczne, czyli np. mikrodermabrazję, nakłuwanie frakcyjne (bez znieczulenia) oraz dermarollery. Te ostatnie w wersji domowej to zestaw obowiązkowy młodej mamy. Krótsze igły to idealny sposób na ciągłą stymulację skóry do pracy w warunkach domowych, dzięki niemu klientka nie będzie też musiała odwiedzać gabinetu trzy razy w tygodniu. Opieka nad młodą mamą wymaga dobrania jej odpowiedniej pielęgnacji domowej i udzielania wskazówek jej wykonywania. Jest to szczególnie istotne w pielęgnacji piersi. Obwód biustu karmiącej zmienia się kilkakrotnie w ciągu doby (nawet
o 3 rozmiary) i niewątpliwie jest to ogromne obciążenie dla cienkiej skóry. Blizna po cesarskim cięciu najczęściej jest umiejscowiona bardzo nisko, mieści się nawet w bardzo niskiej bieliźnie. Niemniej jednak, należy monitorować proces jej gojenia, szczególnie jeśli klientka ma tendencję do keloidów. Po około 3-4 tygodniach można stosować już opatrunki przyspieszające gojenie, a po 6-8 tygodniach, przy braku komplikacji, preparaty na blizny (np. colostrum). Jeśli chodzi o blizny po nacięciu krocza — najczęstszą komplikacją jest jej „zapadnięcie”. Tu idealnym rozwiązaniem jest współpraca z dobrym ginekologiem. Gabinety ginekologiczne coraz częściej oprócz standardowej opieki oferują zabiegi ginekologii estetycznej. Zabieg polega na wypełnieniu blizny usieciowanym kwasem hialuronowym, co ją „wypycha” i niweluje przykre skutki. Dodatkowo, istnieją zabiegi, które przywracają dawne obwody drogom rodnym, a także niwelują problem nietrzymania moczu, który często jest poporodową zmorą. Zabieg wykonuje się przy pomocy lasera o nieablacyjnej wiązce. Nie wymaga on znieczulenia, ani hospitalizacji, a odczuwalne rezultaty następują już po pierwszym zabiegu.

 

PRZEBARWIENIA

Kobiety w ciąży mają silną tendencję do przebarwień skóry. Tym, którym nie udało się ich uniknąć, należy zaproponować ich redukcję. Co prawda często zdarza się, że po porodzie melasma mocno się cofa, jednak nie zawsze. Dlatego na przebarwienia mamom karmiącym proponuje się głównie peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja). Można się też pokusić o zastosowanie lasera diodowego, jednak wiążą się z nim niedogodności (jest on nieprzyjemny), a wszelkie negatywne emocje w przypadku laktacji nie są pożądane. Paniom, które karmią dziecko butelką, można zaproponować zabiegi wyspecjalizowane (np. Cosmelan. Yellow Peel), które rozprawią się z przebarwieniami w błyskawicznym tempie (…)

 

mgr Aldona Dadał 

Kosmetolog, podolog, właścicielka Gabinetu Urody A & A w Katowicach

www.a-gabinet.pl

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 6/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube