Młode i zadbane dłonie

Otwierające Młode dłonieDetergenty, wiatr, mróz, suche powietrze. Nasza skóra codziennie narażona jest na wiele czynników, które powodują, że jest przesuszona i przedwcześnie się starzeje. Dbamy o twarz i ciało, ale czy pamiętamy o dłoniach?

Skóra dłoni jest płytko unaczyniona i posiada skromniejszą niż w innych okolicach ciała warstwę natłuszczająco-nawilżającą, więc ich wygląd ujawnia, czy dbamy o nie latem, chroniąc je przed szkodliwym promieniowaniem UV, oraz zimą, gdy są narażone na kontakt z niską temperaturą.

OZNAKI STARZENIA SIĘ DŁONI

Skóra dłoni, zwłaszcza po zimie, często bywa przesuszona, ściągnięta, zaczerwieniona, łuszczy się i piecze. Główną przyczyną są czynniki egzogenne, np. niska temperatura i domowe środki czystości. Również częste mycie rąk, które jest konieczne dla zachowania higieny, sprawia, że pękają i stają się szorstkie. Z wiekiem skóra traci sprężystość i staje się cienka, zaczynają przez nią prześwitywać naczynia krwionośne oraz ścięgna, co sprawia, że dłonie wyglądają na niezdrowo wychudzone.

Kolejną oznaką starzenia są przebarwienia, które są skutkiem działania promieni słonecznych na nieochronioną filtrem UV skórę lub zaburzeń hormonalnych. Ze względu na miejsce kumulacji barwnika wyróżniamy trzy rodzaje przebarwień: naskórkowe (powstają wskutek nadprodukcji melaniny), skórne (kiedy melanina zlokalizowana jest w warstwie brodawkowej) oraz mieszane (gdy barwnik gromadzi się w skórze i naskórku). Do najczęstszych przebarwień należą: piegi, melasma (ostuda), plamy soczewicowate (starcze) oraz przebarwienia pozapalne, z czego na dłoniach występują przede wszystkim plamy soczewicowate. Są to brązowe plamki, wyraźnie widoczne i większe niż piegi. Dzielimy je na: plamy soczewicowate starcze, które wynikają z procesu starzenia się skóry oraz plamy soczewicowate słoneczne, powstające pod wpływem promieniowania UV. Plamy starcze, w przeciwieństwie do słonecznych, są nieodwracalne.

JAK ZADBAĆ O DŁONIE?

Właściwe dbanie o skórę może w dużym stopniu opóźnić proces starzenia. Najważniejszym elementem domowej pielęgnacji jest krem do rąk, należy go używać po każdym kontakcie z wodą. Przy aplikacji nie zapominajmy o okolicach paznokci, skórki również wymagają nawilżenia.

W przypadku dłoni należy stosować dokładnie te same czynności pielęgnacyjne, które stosujemy na twarz. (…)

 Marta Zwolińska redaktor Beauty Inspiration

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

Facebook

YouTube