Najtrudniejszy pierwszy krok, Za nim innych zrobisz sto.

To pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy, kiedy myślałem o temacie bieżącego wydania — 100 pierwszych dni pracownika salonu beauty. Trudno zaprzeczyć, że stwierdzenie „najtrudniejszy pierwszy krok” jest bardzo adekwatnym opisem tego, co dzieje się w pierwszych dniach pracy.

Z kolei w naszej branżowej rzeczywistości wspomniane „sto”, oznaczać może przyjęty uznaniowo okres próbny, czas, na jaki podpisuje się pierwszą umowę z pracownikiem.

Pomysł tego tematu zrodził się podczas tegorocznej dyskusji managerów i właścicieli obiektów beauty, drugiego dnia naszej biznesowej konferencji Lider Biznesu Beauty.

Niemalże każdy z uczestników spotkania, przedstawiając się, mówił, że zagadnienie, które najbardziej go nurtuje, to kwestia pracowników, ich motywacji, zatrudnienia i zarządzania. Mówiąca niemalże jednym głosem grupa blisko 80 managerów to fakt, wobec którego nie można przejść obojętnie.

W jesiennym wydaniu mamy więc dla Państwa obszerny zbiór materiałów poradniczych, dotyczących postępowania z pracownikami. Uznaniowe pierwsze 100 dni podzieliliśmy na kluczowe momenty, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Piszemy więc o rekrutacji (zarówno pracownika, jak i managera), o wdrożeniu, kontrolowaniu, o prawnych zagadnieniach związanych z umowami, jak też o tych trudnych dla każdej ze stron kwestiach, jakimi są upomnienia i zwolnienia. Jak zwykle też oddaliśmy głos doświadczonym managerom, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i radzą, w jaki sposób można uniknąć błędów w postępowaniu z nowymi pracownikami.

Czas wdrożenia nowego pracownika jest niezwykle wymagający dla obu stron — zatrudnianego i zatrudniającego. Okazuje się, że wiele błędów popełnianych przez pracowników wynika z zaniedbań managera. Chyba najczęstszy z nich to ten, że wielu rzeczy (np. punktualne przyjścia do pracy), które managerowi wydają się oczywiste, pracownik jest nieświadomy.

A to tylko jedna z istotnych porad, o których piszemy w tym wydaniu. Wszystkie mają zaś wspólny mianownik — mów, czego wymagasz, a czego nie tolerujesz; wspieraj, ale kontroluj. Bądź konsekwentny. Zadbaj o prawidłowy proces wdrożenia. Cytując kolejne wersy przywołanej na początku piosenki: „Najtrudniejszy pierwszy krok, Potem łatwo mija rok.”

Pożytecznej lektury.

Mariusz Nieścior
Redaktor Naczelny

Najnowsze wydanie poświęcone 100 pierwszym dniom pracownika znajdziesz tu:
BEAUTY INSPIRATION 5/2017 >>>

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube