Nietypowe składniki w kosmetyce – przełomowe odkrycie czy chwyt marketingowy

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ2RTW7EIAyF95V6h4h1IpEQMkmvUnXhAU+KyoQKyFTVKHcvf5FYd8f7zMPP5vn60jTkCk4J8tY8owpaab07b8ErswVM28JRKm+sAh1hZEeqEOfB7w5dfKIgAR7XcDfD4j/7vGfdnIVUDI5QIqStmNuviZ3oaP/tzIePcxRYcRO/KXA1iEWNkAcpGckNZ5wY5x2bLqIb6Tx3s+inbmA3igvr2QIydclPk68fj/Zer+KhJJpKwy6VqbbyMAJ0NLAqybdVQm1rZTP+E2294fBF5l6BzfiUvCyCyPAFUfasp/zC2TDyhVE+jFPIe/wBPYqoKPoBAAA=

Producenci kosmetyków profesjonalnych mając świadomość tego, jak trudno dziś wyróżnić się na rynku i zaskoczyć klienta nie ustają w poszukiwaniu nowych składników aktywnych dla swoich preparatów. Niektóre firmy pozyskują je z dość nietypowych źródeł – z nasienia byka, jaskółczych gniazd, jadu pszczelego czy śluzu ślimaka. Co przemawia za tą modą – aktywne działanie czy chwyt marketingowy?

 

Nietypowe i egzotyczne dla nas Polaków składniki aktywne w kosmetykach mogą wydawać się kontrowersyjne i budzić dość skrajne emocje. Jednak zanim zakwalifikujemy je do kategorii rynkowych dziwolągów, warto poznać je dokładnej i przeanalizować ich działanie. Oto charakterystyka wybranych „egzotycznych” substancji aktywnych najczęściej stosowanych w kosmetyce.

ŚLUZ ŚLIMAKÓW ŚRÓDZIEMNOMORSKICH
Ślimaki śródziemnomorskie to specjalny gatunek hodowlany, nieco mniejszy od ślimaka winniczka. Gruczoły jego odnóża produkują śluz o żelowej konsystencji. Najważniejszą cechą tego bezkręgowca jest możliwość ciągłej regeneracji tkanek za pomocą śluzu właśnie, który wykazuje właściwości zbieżne z ludzką skórą. Warto dodać, że aktywne składniki wytwarzane w laboratoriach do kosmetyków syntetycznych – występują pierwotnie w naturalnym śluzie ślimaka. Są to:
• alantonina – łagodzi podrażnienia i niweluje zmiany trądzikowe, usuwa blizny, rozstępy, cellulit, wrzody, zgrubienia i spękania;

• kwas glikolowy – regeneruje i oczyszcza skórę, normalizuje proces wydzielania sebum oraz zwęża ujście gruczołów
łojowych;

•mukopolisacharydy – łagodzi podrażnienia i alergie, pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi i limfy;

•kolagen i elastyna – likwidują zmarszczki, uelastyczniają i ujędrniają skórę;

•witaminy A,C,E – odżywiają i regenerują skórę.

 

JAD WĘŻA
Kosmetyki z jadem węża, zresztą już dość popularne z w naszym kraju, ze względu na swoje właściwości nazywane
są tak zwanym „wężowym botoksem”. Charakterystyczny peptyd, który znajduje się w jadzie wężów pochodzących z okolic Malezji, Indonezji czy południowo-wschodniej Azji powoduje efekty takie, jak po wykonaniu botoksu, lecz w tym przypadku skoncentrowana substancja nakładana jest na twarz tylko w towarzystwie dodatkowych witamin
A, C i E, a efekty są widoczne od razu po wykonaniu zabiegu. Dodatkowo, jad żmij występujących w Europie działa
uśmierzająco na bóle reumatyczne, a jad kobry indyjskiej stosują osoby chore na nowotwory złośliwe przy uśmierzaniu bólu. Stosowanie niejakiej „trucizny” na własne życzenie budzi wiele kontrowersji, lecz czy efekty nie mówią same za siebie?

 

AMBRA

Brzmi ładnie i niewinnie. Jednak pod tą nazwą kryją się …wymiociny wieloryba. W naturze występują one w formie bryłek unoszących się na powierzchni wody. Nazywane są często pływającym złotem, a to ze względu na dużą wartość rynkową. Cena za 1 g tego surowca waha się od 80 do 400 złotych. Ambra zbierana jest na plażach australijskich i Ameryki Południowej, następnie jest rozdrabniana i rozcieńczana, a powstały z niej ekstrakt zapachowy trafia do kosmetyków i perfum, aby nadać im charakterystyczny zapach. Ambra sama w sobie ma nieprzyjemny zapach, lecz składniki w niej zawarte, takie jak ambreina, ambriole, jonony i aldehyd ambrowy w wyniku fotooksydacji i autooksydacji wpływają na nada-wanie charakterystycznego, balsamicznego zapachu mieszance perfum.
W niektórych krajach stosowanie ambry w przemyśle jest zabronione ze względu na ochronę kaszalotów. W Polsce wykorzystywana jest ona jako składnik zapachu perfum, bardzo dobrze sprawdza się także jako ich utrwalacz (…)

 

Eliza Ziółek

 Beauty Inspiration

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 6/2016

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube