Nowoczesne terapie łączone w redukcji cellulitu

Elegant beautiful sitting lady on white backgroundCellulit – odwieczny problem, spędzający sen z oczu kobiet, w przeszłości określany jako częsty defekt kosmetyczny o charakterze skórki pomarańczowej, występujący u pacjentek w każdym wieku, zarówno szczupłych i aktywnych fizycznie, jak i otyłych. Obecnie wiadomo już, że cellulit stanowi bardzo poważny problem medyczny, odnoszący się do widocznych, fizycznych zmian obserwowanych najczęściej u kobiet, ale i w niewielkim odsetku u mężczyzn. Czy istnieje sposób jego skutecznego leczenia?
W świecie medycznym funkcjonuje bardzo wiele definicji cellulitu, z których znaczna część jest nieprawidłowa i nie odzwierciedla jego prawdziwej patofizjologii.
W  nomenklaturze fachowej cellulit określany jest zamiennie terminem PEFS (panikulopatia obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniowa) lub lipodystrofią gynoidalną (pośladkowo-udowy zanik tkanki tłuszczowej).

Anatomia cellulitu

Jednym z ważniejszych czynników warunkujących występowanie cellulitu jest anatomia tego schorzenia. Wielu badaczy, analizując tkankę podskórną, opisuje różnice w budowie tkanki tłuszczowej i skóry właściwej kobiet i mężczyzn, a ponadto dowodzi istnienia znacznych odrębności w budowie, zależnych od okolicy występowania. Liczba i rozmiary komórek tłuszczowych (adipocytów) w tkance podskórnej są większe u kobiet w porównaniu z mężczyznami.
Umiejscowienie cellulitu u kobiet najczęściej obejmuje: biodra, brzuch, pośladki, górne i boczne części ud, plecy w okolicy łopatek (bliżej dołów pachowych), część przyśrodkową kolan i ramiona (po stronie mięśnia trójgłowego ramienia). U mężczyzn cellulit najczęściej umiejscowiony jest zaś na brzuchu i karku.

Przyczyny powstawania

Predyspozycje do rozwoju cellulitu warunkowane są czynnikami genetycznymi i wrodzonymi. Do istotnych czynników dziedzicznych zalicza się:

  • płeć (w postaci klasycznej prawie wyłącznie występuje u kobiet),
  • rasę (częściej występuje u kobiet rasy białej),
  • typ biologiczny (u kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, a u kobiet o typie nordyckim czy anglosaskim na brzuchu),
  • rozkład tkanki tłuszczowej,
  • liczbę, stan gotowości i czułość receptorów hormonalnych na komórkach tłuszczowych,
  • predyspozycję do rozwoju chorób naczyń – angiopatii obwodowej lub skłonność do występowania niewydolności krążenia,

Nie  bez znaczenia dla rozwoju cellulitu są również czynniki związane z  higieną życia:

  • czynniki żywieniowe: źle zbilansowana dieta z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów; nadmierna podaż soli; zbyt mała podaż błonnika w diecie,
  • czynniki związane ze stylem życia: siedzący tryb życia; przebywanie w jednej pozycji przez długi okres; noszenie obcisłych ubrań; chodzenie w butach na wysokim obcasie; długie kąpiele w wannie z gorącą wodą; przebywanie na słońcu i opalanie w solarium,
  • zaburzenia emocjonalne: długotrwały stres, depresja, uczucie lęku,
  • stosowanie używek (alkohol, nikotyna).

(…)

Dr Katarzyna Skwara-Guzikowska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 6/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube