Odmładzająca i uzdrawiająca moc bursztynu

bursztyn825Uzdrawiające działanie bursztynu znane jest od tysięcy lat. Wydobywany z brzegów Bałtyku, odbierany był jako kamień magiczny i przynoszący zdrowie, szczęście i powodzenie. Tak naprawdę przyroda w ciągu kilkudziesięciu milionów lat stworzyła uniwersalny środek leczniczy. Wiedza o właściwościach bursztynu i jego komponentach udowodniona jest przez naukowców i stosowana obecnie w medycynie przez fizjoterapeutów, masażystów w spa, kosmetologów i lekarzy medycyny akademickiej.

Naturoterapeuci uważają, że organizm człowieka otoczony jest przez pole energetyczne. Wskutek długotrwałego stresu i ogólnego osłabienia w polu energetycznym pojawia się nadmiar ładunków dodatnich, co doprowadza do złego funkcjonowania organizmu na tle fizycznym. Za pomocą bursztynu równoważony jest ten stan na tle energetycznym i fizycznym, ponieważ może on dostarczać organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych. Wiara w lecznicze i magiczne właściwości bursztynu zrodziła się w starożytności. Bursztyn uważano za obronny kamień i używano go jako talizmanu w wielu dziedzinach, od ochrony niemowląt, aż po zabezpieczenie na polowaniu. Jednak to, co w nim najistotniejsze dla branży beauty, to jego właściwości lecznicze. Za jeden z najcenniejszych składników uważa się kwas bursztynowy – to ważny czynnik regulowania fizjologicznego stanu organizmu na poziomie komórkowym. Wiadomo, że działanie normalizujące kwasu jako biologicznego stymulatora opiera się na odbudowie komórki. Za pomocą terapii bursztynem można pobudzić organizm do regeneracji przy patologii serca, nerek, komórek nerwowych, przy intensywnej pracy mięśni, a także po toksycznym działaniu lekarstw chemicznych.

Kwas bursztynowy

Kwas bursztynowy można porównać do paliwa spalanego w komórkach. Kwas rzeczywiście znajduje słabą komórkę, wnika w nią i utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie odpowiedniego organu. Działanie kwasu bursztynowego polega nie tylko na regulowaniu procesów wewnątrz komórki, lecz także konserwacji utraconych funkcji odbudowy obumarłych i zwiotczałych tkanek łącznych. Właśnie te właściwości pozwalają na wykorzystanie bursztynu w kosmetologii.

Ludzki organizm jest w stanie codziennie przyswoić ok. 200 gramów kwasu bursztynowego. Z pożywieniem trafia on do organizmu, który wykorzystuje go do swoich potrzeb. Dla zdrowej osoby ta ilość w zupełności wystarczy, ale w złych warunkach, w rezultacie większego stresu czy aktywności fizycznej, następuje napięcie w łańcuchu metabolicznym i zużycie kwasu bursztynowego zwiększa się, co doprowadza do jego deficytu. W rezultacie człowiek odczuwa zmęczenie. Psuje się samopoczucie, ciało traci zdolność przeciwstawiania się złemu wpływowi otaczającego środowiska, pogarsza się praca poszczególnych procesów funkcjonowania systemu odpornościowego i rozwijają się różne choroby. Na pomoc przychodzi tu kwas bursztynowy dostarczany z zewnątrz. Występuje on w różnych postaciach, dodawany jest do suplementów diety i wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Kwas bursztynowy trafia również do współczesnych leków – maści na bóle reumatyczne, owrzodzenia, oparzenia i podrażnienia skóry. Jego domieszka znajduje się w lekarstwach na schorzenia oskrzeli, gardła oraz tarczycy, w tabletkach i syropach na problemy trawienne, astmatyczne, lekach przeciw padaczce. Kwas i olej bursztynowy w przemyśle kosmetycznym niszczą bakterie i wolne rodniki oraz mają właściwości antyseptyczne i łagodzące. (…)

Irina Kaczurowska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 4/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!