Organizacja warsztatów makijażu

Realizacja warsztatów makijażu to decyzja o nauce innych. Wiele osób, które zajmują się profesjonalnie makijażem, zastanawia się nad tego typu rozwiązaniem. Czy należy mieć do tego odpowiednie uprawnienia – np. kurs pedagogiczny? Czasem tak, a czasem wystarczy prowadzić odpowiednio sklasyfikowaną działalność.

Makeup

Jeżeli interesuje cię tylko przeprowadzanie kursów i warsztatów, a nie działalność „szkolna”, wystarczy własna działalność gospodarcza. Jeśli natomiast chcesz otworzyć placówkę oświatową, potrzebować będziesz szeregu zezwoleń. W przypadku warsztatów ważne jest jedynie to, aby posiadać działalność gospodarczą i odpowiednie PKD z tym związane, w zależności czy są to szkolenia makijażu, czy np. także fryzjerskie. Własna działalność pozwoli rozliczyć się z urzędem skarbowym z finansów, pozyskanych ze szkoleń. Jeżeli w przyszłości chcesz korzystać z dofinansowań UE dla kursantów, co może pomóc w ich pozyskaniu, potrzebny będzie wpis do Powiatowego Urzędu Pracy.

CERTYFIKACJA

Aby wystawić certyfikat czy dyplom sygnowany własną marką – np. Anna Kowalska Makeup Artist, nie potrzebujesz niczyjej zgody, ani specjalnych zezwoleń. Pamiętaj jednak, że poświadczasz czyjeś umiejętności własnym nazwiskiem, więc niejako wystawiasz świadectwo także samemu sobie. Istnieje również możliwość zrzeszenia w instytucjach, których certyfikaty chce się wydawać uczestnikom swoich warsztatów – to często sposób na podniesienie ich prestiżu i rozpoznawalności. Certyfikat wystawia się z datą zakończenia warsztatów i z nazwą własną szkolenia. Nigdy nie używaj nazw marek kosmetyków, na których pracowałeś w czasie warsztatów, jeżeli nie posiadasz odpowiedniej zgody na piśmie od danej marki. Wykorzystywanie znaku towarowego bez zgody jest karalne.

JAK POZYSKAĆ KURSANTÓW

Kiedy już posiadasz swoją działalność, należy odpowiednio się przygotować, by pozyskać chętnych do uczestnictwa w twoich warsztatach. Przedstawiam kilka kroków, o które warto się zatroszczyć, by pozyskać swoich klientów.

1. Ustal temat szkolenia.

2. Ustal, na ile osób chcesz je zrobić i za jaką kwotę. Kwota za warsztaty 8-godzinne (jednodniowe) nie powinna przekraczać 200 zł brutto/os. Nawet jeżeli zbierzesz 6 osób, to 6 x 200zł = 1200 zł za 8 godzin twojej pracy. Jak widzisz, kwota nie jest mała. Owszem, możesz zażyczyć sobie więcej, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i zadać sobie kilka pytań, m.in. czy moja szkoła jest tak sławna, jak te, które biorą więcej, czy moje doświadczenie jest wystarczające, czy kosmetyki na jakich pracuję są wystarczająco dobre.

3. Przygotuj wszelkie materiały dla siebie i dla osób szkolących się (prezentacja, materiały podręczne). (…)

Natalia Lendzion

Więcej przydatnych informacji na temat rozwoju wizażystów możesz przeczytać w książce „JAK ZARABIAĆ NA MAKIJAŻU” autorstwa Natalii Lendzion.

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 4/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube