Osocze bogatopłytkowe i karboksyterapia w terapii łączonej

W pogoni za młodym i estetycznym wyglądem, sięgamy często po wszelkie rozwiązania, mające na celu poprawienie kondycji skóry i utrzymanie jej w idealnym stanie. Jest to możliwe dzięki intensywnemu rozwojowi przemysłu biotechnologicznego oraz bardzo szybko postępującym badaniom klinicznym nad określonymi terapiami, związanymi z działaniem przeciwstarzeniowym. Jednym z celów badawczych jest poznanie możliwości tzw. terapii łączonych. Wśród nich, ze względu na poznaną już skuteczność, na uwagę zasługuje połączenie zabiegu z osoczem bogatopłytkowym i karboksyterapii.

 

PRP, CZYLI OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Jedną z bardziej innowacyjnych terapii, stosowanych obecnie w medycynie estetycznej i szeroko pojętej estetologii, jest terapia przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Zabiegi te dedykowane są dla osób, które szukają naturalnych rozwiązań, a także dla pacjentów ze skłonnościami do alergii na różne substancje podawane w zabiegach o działaniu odmładzającym. Terapia PRP, czyli z osoczem bogatopłytkowym, uznana została za jeden z bezpieczniejszych zabiegów odmładzających, gdyż używa się w nim materiału immunologicznie obojętnego, to jest takiego, który pochodzi bezpośrednio od pacjenta i jest materiałem tkankowym. Osocze bogatopłytkowe, zwane w skrócie PRP (od angielskiej nazwy Plateled Rich Plasma), jest preparatem krwiopochodnym, całkowicie naturalnym — bez jakichkolwiek obcych dodatków, wykorzystywanym do autologicznej odnowy tkanek (czyli przy użyciu czynników pozyskanych z własnego ciała).

Znajduje się w nim kilka razy więcej, niż w tej samej objętości krwi, aktywnych biologicznie płytek krwi (trombocytów) i czynników wzrostu, czyli białek odpowiedzialnych za stymulację i przebieg procesów regeneracyjnych i naprawczych w organizmie. Trombocyty i czynniki wzrostu biorą udział w procesach odtwarzania ciągłości tkanek po urazach i uszkodzeniach — to dzięki nim rany szybko zarastają nową tkanką, a obszary zniszczone przez procesy zapalne ulegają regeneracji.

Osocze bogatopłytkowe PRP zawiera wiele wyspecjalizowanych czynników wzrostu, z których jedne stymulują wzrost matrycy między komórkami, inne indukują wzrost naczyń krwionośnych i podziały komórkowe, jeszcze inne pobudzają wzrost i różnicowanie się komórek oraz wytwarzanie kolagenu lub też wzrost komórek specjalistycznych.

Wszystkie razem, wraz z płytkami krwi, prowadzą do szybkiego i skutecznego odmłodzenia i regeneracji: od poziomu komórek i włókien tworzących strukturę tkanek, aż po unaczynienie. W skład osocza bogatopłytkowego wchodzą między innymi: jony sodu, potasu, magnezu, wapnia oraz fosforany i chlorki. Jednak główną rolę odgrywają czynniki wzrostu:

EGF (Epidermal Growth Factor) — czynnik wzrostu naskórka — powoduje proliferację, różnicowanie i wydłuża życie komórek naskórka;

VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) — czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego — stymuluje mitozę komórek śródbłonka oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych;

PDGF (Platelet Derivet Growth Factor) — płytkopochodny czynnik wzrostu — reguluje różnicowanie i podziały komórki oraz stymuluje angiogenezę;

TGF (Transforming Growth Factor) — transformujący czynnik wzrostu — kontroluje tempo i różnicowanie komórek, ma działanie przeciwzapalne.

Osocze przyspiesza gojenie i regenerację skóry. Stymuluje fibroblasty do namnażania się i wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra regeneruje się szybciej i jest bardziej nawilżona.

Wskazania do wykonania zabiegu są bardzo szerokie:

• biorewitalizacja skóry twarzy, szyi i dekoltu,

• niwelowanie zmarszczek,

• regeneracja skóry po innych zabiegach,

• walka z łysieniem i słabymi włosami.

Warto wspomnieć w tym momencie o zaawansowanych protokołach łączenia, w jakich wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe i jego nieocenione działanie. Jednym z lepiej zbadanych i skutecznych połączeń jest synergia działania PRP i karboksyterapii.

 

KARBOKSYTERAPIA

Terapia dwutlenkiem węgla — „cudownym gazem”, czyli inaczej karboksyterapia, została uznana za jeden z największych przełomów w zakresie kosmetologii i medycyny estetycznej. Niejednokrotnie porównywalnym do tego, jaki pojawił się po obserwacji efektów pozabiegowych przy zastosowaniu toksyny botulinowej w medycynie estetycznej. Karboksyterapia na całym świecie stała się doskonałym rozwiązaniem stosowanym na podstawowe, jak i zaawansowane problemy estetyczne. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 5/2017>>>

Magdalena Komasińska

kosmetolog, doktorantka Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego,

prezes zarządu Mezoderm sp. z o.o.

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube