Osocze naprawdę bogatopłytkowe, czyli o skuteczności tego zabiegu

Fot. Triclinium

 

Osocze bogatopłytkowe jest najbardziej naturalnym zabiegiem medycyny estetycznej. Jego skuteczność jest potwierdzona naukowo, mimo to zdarza się, że pacjenci twierdzą, że nie widzą po nim znacznych efektów. Dr Marek Wasiluk, jedyny polski lekarz z tytułem MSC in Aesthetic Medicine Barts and The London School of Medicine and Dentistry, właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium twierdzi, że problem tkwi w niezrozumieniu przeznaczania tego zabiegu lub nieumiejętności wykonywania go przez lekarzy. Jak więc prawidłowo pozyskiwać i podawać osocze bogatopłytkowe oraz w jakim celu wykonywać ten zabieg?
PRAWDZIWE WSKAZANIA DO ZABIEGU OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest jednym z najlepszych zabiegów rewitalizujących skórę. Jak żadna inna substancja, działa ono stymulująco na komórki, usprawnia ich pracę i nakłania do szybszej wymiany. Jest dla nich jak paliwo. Wszystko za sprawą płytek krwi zawartych w osoczu, które wywołują naturalne reakcje fizjologiczne, przyspieszające gojenie się ran i prawidłową regenerację skóry. Po doznanym urazie powodują one nie tylko krzepnięcie krwi, ale również silnie stymulują sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonej skóry.

Takie procesy zachodzą w naturalny sposób zarówno u młodej, jak i dojrzalej osoby. Jednak „rozleniwiony”, straszy organizm reaguje słabiej i dlatego potrzebuje silniejszego bodźca, który wy-wola podobne efekty jak po urazie, czyli zmobilizuje go do szybkiego działania i aktywowania procesów naprawczych. W takich przypadkach można postarać się, aby do tkanki dotarło więcej płytek krwi, które przyśpieszą regenerację skóry i wymianę komórkową. Po to właśnie wymyślono ten zabieg.

Mezoterapię osoczem bogatopłytkowym radzę wykonywać w terapii skojarzonej, łącząc tę metodę z innymi, bardziej inwazyjnymi zabiegami. Dzięki temu można dużo lepiej wykorzystać jego działanie w odmładzaniu. Samo podanie preparatu i zachęcenie komórek do aktywności nie daje spektakularnych efektów odmładzających, nie wyprostuje zmarszczek, nie zliftinguje skóry, ani nie usunie rumienia czy przebarwień. Służy ono do czegoś innego. Jednak w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej daje nieocenioną wartość, bez której efekty są słabsze. Można więc wytworzyć mocny bodziec termiczny, np. za pomocą lasera frakcyjnego lub frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej.

Sprawi on, że tkanka będzie podrażniona, wytworzy się rana, a więc fibroblasty będą stymulowane do produkcji kolagenu i elastyny. I tutaj dopiero pojawia się pole do popisu dla osocza bogatopłytkowego, które w połączeniu z tymi zabiegami pozwala uzyskać nie tylko lepsze efekty odmładzające, ale i skraca czas rekonwalescencji oraz gojenia się skóry. Najbardziej optymalny schemat postępowania w terapii skojarzonej to w pierwszej kolejności ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, które przygotuje organizm do sprawniejszego działania. Następnie – po tygodniu zastosowanie mocnego zabiegu w połączeniu z ponownym podaniem osocza, które tym razem pomoże skórze szybciej się goić i regenerować.

U osób młodych osocze bogatopłytkowe powinno być stosowane jako jeden z pierwszych zabiegów profilaktycznych, który chroni przed starzeniem się skóry. Uzyskane za pomocą tej metody efekty rewitalizacji skóry są lepsze, niż po koktajlach witaminowych. Gwarantowany efekt minimum, to świeżo wyglądająca, promienna twarz, co widać do 3 tygodni po zabiegu.

 

LICZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM PŁYTKI KRWI

Mimo zalet zabiegu zdarzają się pacjentki, które miały w innym gabinecie robione osocze bogatopłytkowe i są zawiedzione, bo okazał się on nieskuteczny. Ich niezadowolenie wynika zwykle stąd, że ich oczekiwania były inne, tzn. myślały, że zabieg je odmłodzi. Nikt ich nie wyprowadził z błędu lub, co gorsze, sam je w niego wprowadził.

Są też pacjentki, które znały prawdziwe wskazania do zabiegu, ale osocze, które im podano, wcale nie było bogatopłytkowe, a to jest przecież podstawowy warunek jego skuteczności – stężenie płytek krwi w podawanym w skórę preparacie musi być odpowiednio wysokie. Tylko jak to osiągnąć?

 

ODPOWIEDNIE STĘŻENIE

Odwirowując krew, rozdzielamy ją na trzy frakcje: czerwoną (czerwone płytki krwi), przezroczysto-żółtawą (osocze) i właśnie warstwę z płytkami krwi pomiędzy. Z 10 ml pobranej krwi, płytki krwi wynoszą zaledwie 0,3 ml, co wystarcza tylko na ostrzyknięcie obszaru wielkości paznokcia. Dlatego często rozcieńcza się je osoczem i wszystko zależy od tego, w jakich proporcjach to zrobimy.

Jeśli płytki krwi rozcieńczymy całym uzyskanym z odwirowania osoczem (czyli np. z 10 ml krwi do 0,3 ml płytek dociągniemy 4-5 ml osocza) to nie będzie to już osocze bogatopłytkowe, tylko osocze o zwykłym stężeniu płytek krwi. Takie osocze, owszem, zadziała na skórę, ale nie będzie tak skutecznie jak to stężone. Byłoby nim, gdyby do tych 0,3 ml płytek krwi dodać nie 4, ale najwyżej 1-2 ml osocza.

 

ODPOWIEDNI SPRZĘT

Często się też zdarza, że robiący zabiegi dysponują nieodpowiednimi probówkami. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo (a więc zawsze niech będą to zestawy z certyfikatem), jak i optymalizację probówek pod względem odseparowania osocza. Wyobraźmy sobie, że ktoś wiruje krew w zwyklej 10 ml probówce. Warstwa leukocytarno-płytkowa pomiędzy erytrocytami a osoczem jest tak cienka, że prawie w ogóle jej nie widać i w związku z tym naprawdę bardzo trudno jest ją pobrać. Jest to wręcz niemożliwe technicznie. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 6/2017>>>




Dr Marek Wasiluk

specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jedyny Polak, który z wyróżnieniem ukończył prestiżowe studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na elitarnym uniwersytecie Queen Mary University of London. Pozwala mu to używać tytułu, który można uzyskać tylko na kilku uczelniach na świecie. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www. marekwasiluk.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”. www.triclinium.pl

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube