Polka w gabinecie medycyny estetycznej

Perfect body of young woman on whiteSpołeczeństwo coraz większą uwagę zwraca na urodę i atrakcyjność fizyczną. Z każdej strony człowiek otoczony jest wizjami idealnego ciała, więc i sam pragnie prezentować się jak najlepiej i nieustannie szuka sposobów na piękny wygląd. Nie da się zaprzeczyć, że medycyna estetyczna w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem, na co wpływ mają zarówno media, jak i wzrost zamożności społeczeństwa. Polki chętnie decydują się na zabiegi korekcyjne związane z ich urodą i starają się wyeliminować nieprzyjemne skutki starzenia się.

Prowadząc własny gabinet, na co dzień obserwuję, że w Polsce pojawia się nowe pokolenie kobiet – bardziej świadomych, lepiej wyedukowanych i przekonanych, że medycyna estetyczna poprawi ich komfort życia. Jakie są pacjentki korzystające z medycyny estetycznej, biorąc pod uwagę analizę ponad 20 lat praktyki? Powinno się powiedzieć „pacjenci“, ale faktycznie do niedawna były to w 90% panie. Średnia wieku kobiety pojawiającej się w gabinecie lekarza medycyny estetycznej oscyluje wokół 40 lat. Najmłodsze pacjentki miały poniżej 18 lat, było ich niewiele i przychodziły zazwyczaj z mamą. Najstarsze, a tych pojawiało już znacznie więcej, liczyły sobie powyżej 70 lat. Różne są też powody, dla których kobiety decydują się na zabieg: często to pobudki osobiste, gdy zaczynają się źle czuć we własnym ciele i rodzisię naturalna potrzeba zmiany, niekiedy zaś znaczenie ma otaczająca rzeczywistość, zwłaszcza media, znajomi oraz znani ludzie korzystający z dobrodziejstw medycyny estetycznej.  Biorąc pod uwagę profesję, klientami gabinetu są głównie osoby wolnych zawodów, pracownicy biurowi oraz businesswomen.

Co Polki chcą w sobie zmienić?

Najliczniejsza grupa pacjentek prosi o korekcje defektów estetycznych twarzy, takich jak: zmarszczki, bruzdy, opadanie skóry (tzw. chomiki) czy zmniejszenie jej jędrności, przebarwienia, zbyt małe usta, utrata ich jędrności i zapadnięcie się policzków. Problemy dotyczą także szyi, podbródka i dekoltu. Ważnym i coraz częściej zauważalnym problemem są zmiany widoczne na dłoniach – plamy czy nadmierne wyszczuplenie. Osobnym tematem ingerencji lekarza są defekty sylwetki. Najczęściej to problemy z nadwagą i to zarówno dotyczącą całego ciała, jak i niektórych partii – tzw. miejscowych otłuszczeń.

Pierwsza wizyta

Panie, które przychodzą do gabinetu po raz pierwszy, prawie zawsze wspominają, że chciałyby tylko porozmawiać – taka jest również rola lekarza, nie przystępuje on od razu do działania bez zebrania niezbędnych informacji i zbadania problemu, z którym pacjentka przychodzi. Kobiety bywają zdziwione, że pierwsze spotkanie to jednak wizyta medyczna. Podczas rozmowy można zauważyć, że wiele pacjentek ma sporo wiadomości dotyczących higieny życia, jednak są one tak pomieszane i pochodzą z tak niepewnych źródeł, że ich praktyczna użyteczność jest niewielka. (…)

dr Andrzej Ignaciuk

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 4/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube