Sauna dla zdrowia i urody

i - sauna o

 

 

Długie zimowe wieczory i krótkie pochmurne dnie, niska temperatura, mroźny wiatr i suche powietrze mogą negatywnie wpływać zarówno na samopoczucie, jak i nasz wygląd. Spada odporność, łatwiej o infekcję, a skóra staje się szorstka, mało elastyczna i ulega podrażnieniom. Na wszystkie te problemy jest dobry sposób – sauna. Hartuje ciało, przygotowuje do walki z infekcjami, oczyszcza organizm, poprawia nastrój i … dodaje urody.

Sauna to fiński wynalazek, który rozpowszechnił się na całym świecie. Obecnie kąpiele saunowe stały się popularne także w Polsce, zarówno w aspekcie zdrowotno-higienicznym, jak i towarzyskim. Miejscami, w których można skorzystać z sauny są najczęściej ośrodki sportowe, siłownie, kluby fitness, a także ośrodki spa i wellness. Coraz częściej można ją spotkać w prywatnych domach.

Finowie twierdzą, że sauna oczyszcza umysł i ciało z wszystkiego co szkodliwe. Twierdzenie to zyskało naukowe potwierdzenie i powszechnie wiadomo, że sauna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę, a także przeciwdziała starzeniu się organizmu. Pozytywny wpływ tradycyjnej sauny wynika z połączenia procesu przegrzewania ciała, poprzez oddziaływanie suchego i gorącego powietrza z okresową dużą wilgotnością, oraz procesu jego ochładzania. W tym też tkwi tajemnica niezwykłych jej efektów i bardzo dobrego wpływu na cały organizm.

 

Metodyka…
Zasadniczą cechą kąpieli saunowej jest naprzemienne nagrzewanie i ochładzanie organizmu. W zabiegu tym można wyróżnić zatem dwie fazy, każda trwa od 5 do 12 minut, stąd łączny czas kąpieli wynosi średnio od 10 do 25 minut:

Faza nagrzewania – po wejściu do sauny osoba biorąca kąpiel układa się na ławie w pozycji leżącej lub siedzącej, najlepiej w siadzie skulnym. W czasie zabiegu można przemieszczać się na wyższe ławy, zwiększając oddziaływanie ciepła na organizm. Na ławie należy przebywać nago i bez biżuterii, na bawełnianym suchym ręczniku. Lepszy efekt cieplny można uzyskać zwiększając wilgotność powietrza poprzez polewanie wodą w ilości około 0,25 do 0,75 litra rozgrzanym kamieni, tworzy się wtedy „ognisko sauny”. Może być ono wykonywane już w czasie pierwszego wejścia lub w kolejnych. W saunie powinny przebywać co najmniej dwie osoby.

Jest również w zwyczaju, że w saunie nie prowadzi się rozmów, nie spożywa alkoholu. W celu rozszerzenia naczyń krwionośnych i poprawy trofiki tkanek można zastosować masaż ręczny ciała, ewentualnie delikatne chłostanie ciała gałązkami wierzby lub brzozy.

Faza ochładzania – w optymalnych warunkach – często w Finlandii i Szwecji – chłodzenie odbywa się na świeżym powietrzu. Zimą, żeby schłodzić ciało, wystarczy poprzebywać chwilę na zewnątrz, nacierać się śniegiem, latem potrzebna jest dodatkowo beczka z zimną wodą. Jeśli pomieszczenie sauny zintegrowane jest z pływalnią, wtedy do chłodzenia ciała można wykorzystać basen, ale tylko pod tym warunkiem, że temperatura znajdującej się w nim wody nie przekracza 18°C. W małej, familijnej saunie powinno jednak znaleźć się koniecznie pomieszczenie zaopatrzone w prysznic z ciepłą i zimną wodą oraz brodziki do moczenia stóp – przemiennie w ciepłej i zimnej wodzie. Ochładzanie organizmu nie może być gwałtowne, gdyż może to doprowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi.
Warunkiem prawidłowego przeprowadzenia kąpieli saunowej jest zarówno dobre przegrzanie, jak i należyte ochłodzenie! Po zabiegu sauny powinno się poddać letniej lub chłodnej kąpieli ewentualnie prysznicowi, a następnie 30-minutowemu wypoczynkowi, w czasie którego wskazane jest wypicie umiarkowanej ilości wody mineralnej lub soku pomidorowego. W czasie jednego seansu sauny stosuje się zwykle dwa lub trzy kolejne wejścia do gorącej komory. Zalecany jest jeden zabieg w tygodniu, w uzasadnionych przypadkach 2 lub 3.

i-sauna

Sauna likwiduje napięcie nerwowe, stymuluje produkcję endorfin, które mają działanie uspokajające i nasenne.

 

Rodzaje saun tradycyjnych…
Można korzystać z dwóch rodzajów kąpieli saunowych: parowej (łaźnia rzymska) i suchej (fińskiej). W pierwszym przypadku jest to kąpiel w temperaturze od 50 do 65°C i niemal o takim samym poziomie wilgotności. Do takiej kąpieli można wykorzystać różne olejki aromaterapeutyczne. Olejek lub przygotowana odpowiednia mieszanka ziołowa pomaga się zrelaksować, wpływa korzystnie na organizm i skórę. W bardziej nowoczesnych saunach parowych temperatury nie są tak wysokie, ale panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Ten rodzaj sauny odpowiedni jest dla osób, które nie lubią zbyt wysokich temperatur, bądź nie mogą przebywać w nich ze względów zdrowotnych.

Drugi typ to sauna sucha – jest w niej bardzo gorąco, ale za to wilgotność jest niska. Wpływa dobrze szczególnie na skórę (szybciej się oczyszcza, gdyż woda szybciej wyparowuje z organizmu). Ten rodzaj sauny jest także bezpieczny dla osób, które mają problemy z naczyniami krwionośnymi. Ponadto w nowoczesnych saunach można łączyć różnego rodzaju klimaty, dzięki odpowiednio zaprogramowanym sterownikom. Raz można korzystać z gorącego powietrza sauny suchej, a kiedy indziej z delikatnego klimatu łaźni parowej. Do kąpieli saunowej można wdrożyć także aromaterapię (sauna parowo-ziołowa), muzykoterapię i koloroterapię. (…) 

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 6/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

Joanna Klonowska
Wydział Nauk o Zdrowiu
Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie

Facebook

YouTube