Terapie anti-aging – szansa na spełnienie marzeń o pięknie i zdrowiu

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1RQWrDMBC8F/oHo7OhUuw0cR9Qcgn0XnrYyIsjIktGklNK8N+7smysQ+lNM7M7u6N9PD8VBbuAV5K9FY+ICCutRx8cBGUN0bxceGxVsE6BjmTkpllhPkAYPfposVASAnZUm8ilf53zmXCxCrNIHSSxD7SDRlZmih8vUXmHXulouEpT+Y/PCUGHqwSHL2faW9LSf3huXunxtUaFDo38mQNlQR1qhBR0ycCaZvVl9fYUu+NsnfzY7Tug6/P/uasWbYZhbJXNvupuaePYUGXjB6ekMl1WNljT7je81CAxdZ2ofH0brujyI9GVbZ8RxoY5HEtBWEtXjFBUgtf7pjpy/rrjQhwOlG76BY0ijck9AgAA

Moda na zdrowy tryb życia
i przeciwdziałanie starzeniu przybiera na sile. Skoro coś jest modne i klient o to pyta, to należy mieć to w menu. Z takiego założenia wychodzi wielu managerów ośrodków beauty i wprowadza do swojej oferty terapie anti-aging. Pytanie jedynie czy robią to prawidłowo.

 

Starzenie się ciała to proces długotrwały i trudno dokładnie określić, kiedy się zaczyna i jaki będzie jego przebieg. W dużej mierze zależy to od stylu życia, a także indywidualnych predyspozycji genetycznych. Rodzi się więc pytanie, czy procesy starzenia można kontrolować i spowolnić. Można próbować osiągnąć taki efekt m.in. poprzez hamowanie starzenia się komórek, remodelowanie składu ciała, utratę tkanki tłuszczowej i wzmożenie aktywności fizycznej.

 

ODPOWIEDZIALNA ROLA KOSMETOLOGA

Zadanie współczesnej kosmetologii to nie tylko skupianie się na redukcji już istniejących zmian związanych ze starzeniem się skóry, lecz także działalność ukierunkowana na profilaktykę. Tym samym salony kosmetyczne powinny jak najszybciej przyjąć do wiadomości, że ich rolą jest kształtowanie prozdrowotnych zachowań klientów. Osoby, które odpowiednio wcześnie zaczynają regularnie i kompleksowo dbać o skórę, korzystając z programu ułożonego przez kosmetologa, wyglądają młodziej nawet o kilkanaście lat. Kosmetolog wydaje się więc być doskonałym kandydatem do roli promotora programów anti-aging. Posiada wykształcenie z anatomii, fizjologii, dermatologii, a także chorób cywilizacyjnych. Dobrze wykształcony i świadomy zagrożeń zdrowotnych, nierzadko jako pierwszy może wykryć nieprawidłowości w wyglądzie lub funkcjonowaniu organizmu. Korzystając ze swojej wiedzy, może skutecznie zachęcić klienta do stosowania działań prozdrowotnych, mających na celu spowolnienie procesów starzenia się.

 

KOSMETOLOGIA WSPÓŁPRACUJĄCA

Terapia anti-aging nie może ograniczać się wyłącznie do zabiegów kosmetycznych. Powinna też obejmować porady,
a także zabiegi związane z medycyną estetyczną, endokrynologią, dermatologią, dietetyką i aktywizacją ruchową klienta. Salony beauty powinny więc współpracować z lekarzami oraz specjalistami innych dziedzin, gdyż jest wiele czynników wpływających na zdrowie i wygląd skóry, a w konsekwencji starzenie się. Model postępowania
w układaniu terapii anti-aging można przedstawić w formie piramidy, której podstawę stanowi właściwa ocena stanu skóry oraz zdrowia klienta. W tym celu kosmetolog powinien zebrać szczegółowe informacje na temat dotychczasowej pielęgnacji domowej klienta, tego z jakich zabiegów korzystał i jego chorób. Kolejny krok to modyfikacja stylu życia i diety poprzez konsultację ze współpracującymi specjalistami — dietetykiem, trenerem personalnym, czy lekarzem specjalizującym się w medycynie przeciwstarzeniowej. Bardzo ważne dla skuteczności terapii przeciwstarzeniowych jest też dobranie klientowi odpowiedniej formy aktywności fizycznej oraz edukacja, jak powinien radzić sobie ze stresem. U klientów, których poziom stresu jest wyższy, obserwuje się nasilenie procesów zapalnych, większe stężenie wolnych rodników i zaburzenia hormonów. Taki przewlekły stan powoduje przedwczesne starzenie się, więc uświadomienie klienta jest tutaj dość istotne.
Należy też pamiętać, iż terapie przeciwstarzeniowe nie mogą być oferowane tylko klientom, którzy mają widoczne objawy starzenia się organizmu. Jako działanie profilaktyczne powinny być proponowane wszystkim klientom. Kosmetolog, przygotowując program czy terapię przeciwstarzeniową, powinien wziąć pod uwagę to, że organizm ludzki osiąga swoje maksymalne możliwości w 25 roku życia, a w następnych latach jego wydolność stopniowo się obniża. Tempo obniżania, jak również starzenia się organizmu, jest bardzo indywidualne, dlatego wiek kalendarzowy człowieka nie może być miernikiem jego sprawności ani wyglądu. Dla pełnego obrazu stanu zdrowia i wieku biologicznego klienta należałoby go zachęcić do wykonania szeregu badań, takich jak: określenie poziomu hormonów, mikro-elementów, witamin, stężenia wolnych rodników oraz markery nowotworowe i zapalne.

 

PROGRAM ZABIEGÓW ANTI-AGING

Aby przygotować program zabiegów na twarz i ciało, mających za zadanie spowolnić procesy starzenia się skóry oraz zminimalizować te, które już po-wstały niezbędna jest gruntowna wiedza kosmetologiczna i znajomość oferty rynkowej. W programach takich mamy do wykorzystania całą gamę zabiegów manualnych, jak i z użyciem specjalistycznego sprzętu. Przy układaniu programów anti-aging powinniśmy mieć do dyspozycji zabiegi z tzw. grupy podstawowej, jak i te, które wpływają intensywnie na biorewitalizację skóry.

Jedną z grup są zabiegi złuszczające mechaniczne i chemiczne (kwasy owocowe, retinoidy i inne mające na celu nasilenie normalnego procesu jej złuszczania i redukcji zmian skórnych poddanych zabiegowi). Kolejną grupą zabiegową są nakłucia stymulujące naturalną odnowę i przebudowę skóry. Do nich można zaliczyć zabiegi z użyciem dermapen, rollcit, mezoterapię mikro-igłową. Na uwagę zasługuje też bardzo popularna karboksyterapia (ostrzykiwanie skóry dwutlenkiem węgla).
Dla tych klientów, którzy nie lubią, bądź obawiają się nakłuć, jednym z rozwiązań może być mezoterapia bezigłowa, czyli metoda wprowadzania substancji aktywnych do skóry, która wykorzystuje zjawisko wspomagania transportu transepidermalnego (przeznaskórkowego). Laser frakcyjny powodujący fragmentaryczne, mikro-skopowe uszkodzenia skóry spowodowane podgrzaniem tkanek w celu intensywnej stymulacji i regeneracji skóry. Systemy emitujące promieniowanie podczerwone, które aktywują odpowiedź termiczną w skórze właściwej, powodując napinanie skóry, tzw. termolifting. Fotoodmładzanie skóry technologią VPL / IPL pozwalające na skuteczne odmłodzenie poprzez wykorzystanie selektywnie dobranej dawki fali i światła.

Nie można też pominąć metody masażu próżniowego opartej na mechanicznej pracy rolek oraz urządzeń wykorzystujących hiperbaryczny tlen, wywołujący zjawisko infuzji, służący do wprowadzania substancji aktywnych do skóry przy jednoczesnym działaniu tle-nu na skórę. Ważną grupą są też zabiegi manualne, oparte na działaniu aktywnych składników zawartych w stosowanych preparatach, gdzie w zależności od użytego produktu będzie to działanie wzmacniające, uzupełniające, nawilżające, odżywcze. Współczesna kosmetologia oferuje wiele metod mających na celu opóźnienie procesów starzenia się skóry lub zniwelowanie powstałych już jego oznak. Metody te działają w różnych mechanizmach, a połączone wykazują synergię w poprawie jakości skóry. Dość istotne jest, aby zapamiętać, że terapia anti-aging będzie skuteczna, kiedy przeprowadzimy ją kompleksowo, zapraszając do współpracy innych specjalistów.

 

Beata Adamczyk

Manager Kliniki Urody Feniks i niezależna konsultantka spa

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 6/2016

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube