TRYCHOLOGIA – Zdrowa skóra to piękne włosy

Woman with beautiful long hair on white backgroundPiękne włosy to wielki atut urody zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Dlatego warto o nie dbać, chronić przed zniszczeniem, a w razie konieczności oddać je pod opiekę i w ręce dobrego fachowca, czyli trychologa. Na rynku estetycznym takich specjalistów pojawia się coraz więcej.

Włos to twór martwy – zniszczonego nie  można już zregenerować, trzeba czekać aż urośnie nowy. Doraźną poprawę wyglądu zapewnia mu tylko mycie, czyli innymi słowy – „makijaż” włosa.  Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do uszkodzenia – dzięki właściwej pielęgnacji i ochronie. Czynnikami, które najbardziej szkodzą włosom są:  promienie słoneczne, gorące powietrze z suszarki czy bardzo mocno rozgrzana  prostownica.  Znając zagrożenia, łatwiej ich uniknąć, ponieważ profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem na zachowanie pięknych włosów.

Jednak wygląd włosów to nie tylko efekt prawidłowej pielęgnacji.  Eksperci zajmujący się zdrowiem twierdzą, że włosy są  jak papierek lakmusowy, którym można oznaczyć stan zdrowia człowieka. Piękne i błyszczące mówią, że ich właściciel jest zdrowy. I co bardzo istotne, właśnie we włosach odkładają się wszystkie pierwiastki, dostarczone do organizmu – te złe i te dobre. Można sprawdzić, czy właściciel zażywał narkotyki, zjadał potrawy zawierające metale ciężkie, a także, czy organizmowi brakuje jakichś składników.

Każda zauważona zmiana i odstępstwo od normalnego stanu włosów, a więc  zmiana ich grubości, połysku, przyspieszenie czy spowolnienie wzrostu, zwiększenie lub zmniejszenie liczby wypadających,  zwykle świadczy o  nadchodzącym problemie zdrowotnym. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Przyczyny problemów

Do trychologów zgłaszają się przede wszystkim osoby zaniepokojone problemem wypadania włosów. Przyczyny tego mogą być różne. Począwszy od pozornie banalnego problemu przetłuszczających się włosów.  Łojotok na skórze głowy może doprowadzić do poważnych problemów: łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry, a w skrajnym przypadku łysienie łojotokowe. Kosmetyczka czy trycholog, widząc u swojego pacjenta  trądzik, może zaproponować dodatkowy zabieg na skórę głowy.

Wiele osób nie wie też o tym, że nie wszystko co „sypie się” ze skóry głowy i włosów, to łupież. Potocznie myśli się tak o łuszczących się i spadających białych blaszkach. A przecież łupież to grzyby. Dosyć łatwo poradzić sobie z tym problemem, stosując szampony zawierające  substancje  przeciwgrzybiczne. Jednak problem może wcale nie być łupieżem, ale zbyt mocno wysuszoną skórą głowy, która również osypuje się płatkami z głowy. Wtedy zastosowanie szamponu przeciwgrzybicznego,  jeszcze bardzie wysuszającego skórę, pogarsza tylko problem.

Tymczasem zanieczyszczona skóra głowy, obciążona łojem czy warstwą łuszczącej się skóry, osłabia mieszki włosowe, a co za tym idzie, włosy. Dlatego postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej kuracji leży w kompetencjach trychologa. Taka konsultacja wymaga intymności, którą zapewnia gabinet kosmetyczny.

Gdy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, nie zawsze od razu można określić przyczyny tego problemu . Może on być spowodowany stanami zapalnymi skóry, problemami z tarczycą, huśtawką hormonalną, narkozą, lekami, dietą odchudzającą…  czy też może być to genetycznie uwarunkowane. Nawet jeśli uda się znaleźć przyczynę, nie zawsze łatwo jest ją wyeliminować: włosy wypadają, bo albo skraca się długość życia włosa (łysienie telogenowe, zbyt duża ilość włosów w fazie telogenu), albo cebulki się osłabiają i deformują (łysienie anagenowe, włosy dystroficzne). (…)

Ewa Cognac

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube