Wiosna, ach to ty!

beautiful woman in towelZima – nawet lekka – to trudny czas dla skóry. Wiatr, śnieg, ujemne temperatury, mało słońca – to wszystko sprawia, że cera staje się przesuszona i widać na niej oznaki zmęczenia. Przed wiosennym słońcem nie da się niczego ukryć – zmiany na skórze nie będą się najlepiej prezentowały. Zwłaszcza skórę twarzy, szyi i dekoltu należy zatem na wiosnę otoczyć specjalną opieką, aby odzyskała zdrowy, promienny koloryt i dobrze zniosła ostre promienie słońca. Jak to zrobić?

Wczesną wiosną kondycja skóry jest bardzo kiepska. Wpływ ma na to wiele czynników. Niedobór światła, niska temperatura na zewnątrz, ogrzewane i suche powietrze w pomieszczeniach oraz zimowa dieta bogatsza w tłuszcze, a uboższa w witaminy. Taka skóra charakteryzuje się obniżeniem poziomu wilgotności poprzez pojawianie się na jej powierzchni chropowatych miejsc oraz zaczerwienień, a co za tym idzie – jest bardziej podatna na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych, szczególnie ostrego, wiosennego promieniowania słonecznego. Ponadto codzienne noszenie szalików czy golfów sprawia, że skóra szyi i dekoltu ulega wysuszeniu oraz delikatnemu, mechanicznemu podrażnieniu. Dodatkowo na słabą kondycję skóry istotny wpływ mają zaniedbania zimowej pielęgnacji.  Defekty stają się bardziej widoczne i wychodzą na jaw w momencie wymiany grubej, okrywającej garderoby na lekką i wiosenną.

Wiosenne porządki

Wiele osób zabiera się za wiosenne porządki w swoich domach. Kosmetolog musi dodatkowo uporać się z zimowym bałaganem na skórze swoich klientów. Przesilenie wiosenne to trudna pora – cera jest często w złym stanie, a dodatkowo ludzie są wtedy wyjątkowo podatni na złe stany samopoczucia.  „Porządki” na skórze mogą zdziałać wiele dobrego – gdy klientka poczuje się piękna i zadbana, będzie także mniej podatna na stany depresyjne. Warto podkreślić tu rolę kosmetologa jako doradcy i eksperta – poza zabiegami w swoim gabinecie, powinien opowiedzieć także swoim klientom o tym, co w tej chwili „przeżywa” ich skóra i uczulić ich na właściwą pielęgnację domową. Preparaty pielęgnacyjne powinny być przede wszystkim dobrane odpowiednio do rodzaju skóry. W cieplejszych porach roku stosuje się kosmetyki o lżejszej konsystencji niż zimą, między innymi różnego typu emulsje. Najważniejsze, aby skóra odczuwała komfort. Unika się kremów i podkładów o bogatej konsystencji, pokrywających skórę i utrudniających jej podstawową funkcję – wydzielanie. Oznacza to, że w okresie wiosenno-letnim należy zrezygnować np. z typowo zimowych kremów o charakterze ochronnym oraz ciężkich podkładów.

4 kroki

Szybką i skuteczną poprawę kondycji można osiągnąć, stosując się do czterech kroków pielęgnacyjnych: dokładne oczyszczanie skóry twarzy, szyi i dekoltu, silne odżywienie cery, ochrona przed zanieczyszczeniami oraz zabezpieczenie przed coraz silniejszym promieniowaniem UV. Dodatkowo warto przeprowadzić fachową diagnostykę aktualnego stanu skóry oraz skorzystać z szerokiej gamy zabiegów wspomagających regenerację.

Oczyszczanie

Oczyszczenie skóry wiąże się z usunięciem zrogowaciałej warstwy naskórka, co w efekcie daje promienny, zdrowszy i gładszy wygląd. W tak oczyszczoną buzię łatwiej i głębiej będą wnikać substancje odżywcze stosowanych kosmetyków. Oczyszczanie skóry można wykonać za pomocą peelingów enzymatycznych oraz peelingów drobnoziarnistych. Do cery suchej i wrażliwej najlepszy będzie peeling enzymatyczny, który działa bardzo łagodnie, rozpuszczając komórki naskórka, natomiast dla cer normalnych, tłustych, łojotokowych czy mieszanych idealne są peelingi drobnoziarniste, które nakłada się na wilgotną skórę, wykonuje masaż i spłukuje wodą. Dodatkowo można wykonać zabieg złuszczania: mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny czy delikatne kwasy — glikolowy lub migdałowy. Wszystkie metody złuszczania muszą być delikatne ze względu na coraz bardziej intensywne promieniowanie słoneczne. Poprawią ukrwienie skóry, zdolność do jej regeneracji oraz będą pobudzać do produkcji nowych komórek oraz włókien elastynowych i kolagenowych.

Przy mocno zanieczyszczonej skórze niezbędne może okazać się oczyszczanie manualne, czyli mechaniczne. To zabieg kosmetyczny, który składa się przede wszystkim z ręcznego wyciskania zaskórników i drobnych wyprysków. Dodatkowo wykonuje się działania, które podnoszą efektywność oczyszczania. Całość zabiegu trwa około dwóch godzin. Oczyszczanie manualne przeprowadza się na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach. Oczyszczanie skóry będzie korzystne pod warunkiem, że wyciskane są wyłącznie zmiany o charakterze niezapalnym (czyli np. zaskórniki czy grudki), a zmiany ropne i zapalne są leczone za pomocą specjalnych preparatów antybakteryjnych i łagodzących. Dodatkowo można zastosować prądy d’Arsonvala, jonoforezę lub sonoforezę. Zabieg manualnego oczyszczania doskonale przygotowuje skórę na kolejne zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające lub odżywcze.

Oczyszczona skóra dużo łatwiej i szybciej będzie chłonęła substancje aktywne pochodzące z zabiegu. Na tym etapie bardzo ważną poradą dla klientki będzie przypomnienie o codziennym stosowaniu toniku. Jest to nierozerwalnie związane z oczyszczaniem skóry — tonik przywraca prawidłowe pH skóry, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia podrażnień.

Odżywianie

W tej fazie stosowane są różnorodne maski, sera, silnie nawilżające koncentraty lub przeprowadza się bardziej inwazyjne zabiegi odżywiające, jak mezoterapia igłowa lub mikroigłowa. Maski zawierają w swoim składzie silne składniki odżywcze, regenerujące lub nawilżające, odpowiednio dobrane do potrzeb skórnych. Dla przypomnienia — mezoterapia polega na płytkim ostrzyknięciu skóry preparatami, które posiadają właściwości odżywcze, regenerujące oraz pobudzające, takie jak: mikroelementy, witaminy czy aminokwasy. Mezoterapia pozwala na wprowadzenie substancji aktywnych w głąb naskórka i do skóry właściwej, omijając przy tym barierę naskórkową, która w pewien sposób utrudnia przenikanie niektórych kosmetyków. W zależności od potrzeb, wstrzykiwane są koktajle wyprodukowane fabrycznie bądź indywidualnie stworzone na potrzeby pacjenta. Bardzo popularnym składnikiem koktajlów do mezoterapii jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w skórze właściwej. Mezoterapia z kwasem hialuronowym silnie pobudza pracę komórek skóry, poprawia elastyczność i napięcie skóry, hamuje objawy starzenia się i głęboko nawilża skórę. To idealny sposób na odżywienie i odświeżenie skóry po zimie.

Bardzo ciekawą metodą jest ostrzykiwanie skóry przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten działa poprzez aktywację płytek krwi, zawartych w osoczu bogatopłytkowym, do produkcji specyficznych czynników wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, wspomagają proces angiogenezy, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, oraz pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu. Ponieważ procesy regeneracyjne najintensywniej zachodzą nocą, warto doradzić klientce stosowanie odżywczych masek na wieczór, a także uczulić na kwestię systematyczności stosowania kosmetyków odżywczych, gdyż tylko wtedy można mówić o wysokiej efektywności preparatów.

Ochrona

Skóra w okresie wiosennym wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na witaminę A, C, E czy alantoinę, która łagodzi podrażnienia, reguluje procesy keratynizacji naskórka lub przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Bardzo popularny jest również koenzym Q10, który przyspiesza metabolizm komórkowy, poprawia elastyczność skóry i przywraca jej ładny koloryt, a w połączeniu z witaminą C działa silnie dotleniająco. Niezbędne są też substancje nawilżające, takie jak np. kwas hialuronowy, proteiny jedwabiu czy gliceryna, która długo utrzymuje się w skórze, przyciągając wilgoć z powietrza. W składzie kremów pożądane są również oleje: arganowy, makadamia czy awokado. Zatrzymują wilgoć w naskórku, tworząc na jego powierzchni ochronny płaszcz i dostarczają wielu witamin i kwasów tłuszczowych.

Warto wyjaśnić klientce różnicę między kremem stosowanym na noc i na dzień. Kremy, które zawierają bogaty zestaw składników odżywczych, najlepiej stosować na noc, gdy procesy regeneracji przebiegają najintensywniej. Natomiast krem na dzień powinien być lżejszy, chronić skórę przed utratą wilgoci i przede wszystkim zawierać filtry UV. Nie należy lekceważyć wiosennego słońca, gdyż bywa ono bardzo zdradliwe — emituje dużą ilość promieniowania UVA, które nasila proces fotostarzenia, utratę elastyczności, pogrubienie warstwy rogowej, przebarwienia, rozszerzenie naczynek i nasilenie łojotoku. Są także przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego — czerniaka. Poinformuj o tym wszystkim swoje klientki — na pewno to docenią i z przyjemnością skorzystają z zabiegów profilaktycznych, aby potem nie zjawić się ponownie z trudnymi do usunięcia przebarwieniami.

 

Monika Józefczyk

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube