Współpraca z estetologiem medycznym – szkice kosmetologa praktyka

Portrait of a young womanRelację lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa zwykło się postrzegać przez pryzmat konfliktu. Walka o klienta i oskarżenia o naruszanie kompetencji wytworzyły złą atmosferę, niepozostawiającą zbyt wiele przestrzeni do dialogu. Tymczasem wysokiej jakości opiekę nad pacjentem, który wymaga interwencji estetologa (kosmetologa i lekarza) można osiągnąć dzięki wzajemnej współpracy i precyzyjnemu określeniu celu, roli i zasad pracy w zespole każdego ze specjalistów.

Odwieczne dążenie człowieka do bycia pięknym obecne jest od początków cywilizacji. Od starożytności do czasów współczesnych kanon piękna zmieniał się wielokrotnie, w każdej epoce inny wygląd, makijaż i ubiór uważano za atrakcyjny. Dążenie do doskonałości cielesnej znacząco przyczyniło się do rozwoju wielu dziedzin nauki zajmujących się estetyzowaniem ciała, jak kosmetologia, czy wyodrębnienia się poddziedzin medycyny, jak na przykład dermatologia estetyczna czy chirurgia estetyczna, określanych często mianem estetologii medycznej czy medycyny dobrego samopoczucia (medicine du bien-etre). Definicje, jak również zakresy tych dziedzin nie są jasno określone i choć może to prowadzić do wielu sytuacji spornych między przedstawicielami tych konkurujących ze sobą grup zawodowych i wzajemnego naruszania kompetencji, nieprecyzyjnie uregulowanych prawem, jest jednocześnie szansą na wypracowanie modelu owocnej współpracy, opartej na współodpowiedzialności zawodowej.

Wspólne cele

Celem kosmetologii, a także estetologii medycznej jest poprawa, przywracanie oraz kreowanie atrakcyjności fizycznej ludzkiego ciała poprzez zarezerwowane dla tych dziedzin odmienne środki i metody. Kluczowe dla współpracy kosmetologów i lekarzy jest odnalezienie wspólnych punktów dla regularnej, spójnej, niemalże symbiotycznej współpracy. Obszarem takim może być opieka okołozabiegowa nad pacjentem, gdzie stosowanie dobrych praktyk kosmetologicznych przed zabiegami i odpowiednia pielęgnacja kosmetologiczna skóry po nich niewątpliwie może przyczynić się do uzyskania optymalnych wyników terapii. Procedury pielęgnacyjne powinny być realizowane przez kosmetologów po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym zabieg, zgodnie z indywidualnym planem zabiegowym uzależnionym od stanu skóry i jej potrzeb.

Przygotowanie skóry do zabiegów

Właściwe przeprowadzenie upiększających zabiegów dermoinwazyjnych powinno rozpocząć się od odpowiedniego postępowania przedzabiegowego. Pierwszym etapem, za który odpowiedzialny może być kosmetolog, jest właściwe przygotowanie skóry. Rozpoczyna się ono najczęściej w tygodniach poprzedzających zabieg i obejmuje zewnętrzne stosowanie kosmetyków. Usunięcie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, jego nawilżenie, redukcja istniejących niedoskonałości oraz stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych skóry stanowią cele postępowania kosmetologicznego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu skóry, można uzyskać jednolite przenikanie substancji aktywnych czy czynnika fizykalnego, ograniczenie częstości występowania powikłań: hipopigmentacji lub przebarwień, opóźnionej odnowy naskórka oraz długo utrzymującego się zaczerwienienia i obrzęku. Wskutek tego możliwe staje się skrócenie okresu rekonwalescencji w procesie leczenia. Kolejną korzyścią ze wstępnej pielęgnacji kosmetologicznej jest możliwość przygotowania psychicznego pacjentki do przeprowadzenia procedury medycznej. Podczas wykonywania zabiegów kosmetologicznych w okresie terapii wstępnej kosmetolog może dokładnie ocenić motywację pacjentki do podjęcia leczenia i jednocześnie jej skłonność do wykonywania poleceń. Regularne, codzienne stosowanie kosmetyków będących elementem terapii wstępnej wzmacnia nawyki konieczne do bezpiecznego i bardziej skutecznego gojenia w okresie po samym zabiegu.

Pielęgnacja pozabiegowa i profilaktyka

Interwencja kosmetologiczna po zabiegach estetologii medycznej może dotyczyć fazy pielęgnacji długoterminowej, która obejmuje okres kilku tygodni po zabiegu, gdy skóra wygoi się. Jej celem jest przedłużenie i wzmocnienie efektów estetycznych i przeciwstarzeniowych zabiegu, silne działanie antyoksydacyjne, zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji, stabilizacja gospodarki lipidowej skóry i odbudowa jej naturalnej bariery ochronnej, eliminacja krwiaków, obrzęków, rumienia, uszczelnienie naczyń krwionośnych, ochrona przed hiperpigmentacją, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, co przyspiesza regenerację skóry i zapobiega powstawaniu blizn, działanie wybielające i rozjaśniające skórę a także fotoprotekcja. Stosowane są wówczas procedury idealnie dopasowane do potrzeb skóry poddanej zabiegom według wskazań lekarza estetologa lub kosmetologa. W tym okresie stosowane są kosmetyki i zabiegi kosmetologiczne, które skutecznie łagodzą i koją skórę, zmniejszają ryzyko hiperaktywności układu odpornościowego, redukują podrażnienia, zaczerwienienia i łagodzą uczucie ściągnięcia i swędzenia. Szczególne znaczenie mają tu także wiedza i umiejętności kosmetologów z zakresu masażu klasycznego i specjalistycznego, np. drenażu limfatycznego, wykorzystywanych podczas zabiegów.

Dobór kosmetyków

Zagadnienia związane z produkcją kosmetyków to kolejny obszar zainteresowań zawodowych kosmetologa. Choć jest to głównie domena farmaceutów, biotechnologów i chemików, kształcenie kosmetologów obejmuje podstawy chemii kosmetycznej, szczególnie z zakresu technologii, chemii analitycznej czy wytwarzania surowców, w szerszym zakresie właściwości form kosmetycznych, elementy receptury kosmetycznej oraz sensoryki, właściwości i działanie surowców kosmetycznych, zagadnienia biodostępności składników czynnych oraz metody oceny skuteczności i bezpieczeństwa gotowych produktów. (…)

Joanna Klonowska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 6/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube