Zajrzeć pod skórę – obrazowanie ultrasonograficzne w medycynie estetycznej

Na rynkach rozwiniętych ultrasonografia wysokiej częstotliwości to standard w obrazowaniu skóry. Pozwala na perfekcyjną diagnostykę, zwiększa bezpieczeństwo zabiegów oraz obrazuje ich efekty.

W 2017 roku w USA wykonano ponad trzy miliony niechirurgicznych procedur z zakresu medycyny estetycznej i liczba ta wciąż się zwiększa. W skali globalnej rynek medycyny estetycznej rośnie średnio o ponad 8% rocznie, a w Polsce o 15%. Fakt ten skutkuje zwiększeniem konkurencji oraz wyższymi wymaganiami pacjentów. Jest to związane z łatwym dostępem do informacji i szybkością wymiany opinii, a coraz większa świadomość pacjentów najczęściej warunkuje wybór najlepszych specjalistów, pracujących na profesjonalnym sprzęcie, a nie najniższej ceny. Na szybko rozwijającym się rynku w najbliższym czasie najbardziej cenione będą ośrodki najlepiej wyposażone, o najwyższej wiarygodności, bezpieczeństwie pracy i trosce o dobro pacjenta. Jedną z najlepszych metod budowania takiego wizerunku jest postawienie na najwyższej klasy diagnostykę, która w szybki sposób podniesie jakość i bezpieczeństwo oferowanych usług.

 

HIGH FREQUENCY ULTRASOUND

Ultrasonografia wysokiej częstotliwości — HFUS (high frequency ultrasound) to jedyna metoda, pozwalająca w sposób intuicyjny, szybki i bezinwazyjny zajrzeć pod powierzchnię skóry i zobaczyć skuteczność medycyny estetycznej. Dzięki wysokiej rozdzielczości, obrazuje bardzo dokładnie wszystkie warstwy skóry. Istnieje też możliwość pomiaru tkanek pod jej powierzchnią z dokładnością nawet do kilkunastu mikrometrów. Zastosowania HFUS są bardzo szerokie. Oto niektóre z nich:

 

1. Ocena stanu i wieku skóry

Wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza i spada jej gęstość. Tylko szybkie badanie HFUS pozwala ocenić jej grubość, strukturę wewnętrzną, zawartość włókien kolagenowych, obecność oparzeń słonecznych, stanów zapalnych, poprzednio wstrzykniętych wypełniaczy itd. Najlepsze aparaty z głowicami ponad 50 MHz umożliwiają również ocenę naskórka. Na podstawie kilku szybkich skanów możliwy jest dobór właściwej, spersonalizowanej terapii, specjalnie dopasowanej do parametrów skóry. Pacjent w takim przypadku będzie czuł bezpieczeństwo i profesjonalizm oferowanej opieki. Kolejne badania w trakcie i po terapii będą umożliwiały monitoring skuteczności leczenia.

 

2. Porównanie stanu przed i po zabiegu

Najdokładniejsza na rynku głowica do badań klinicznych, pracująca w częstotliwości 75 MHz, obrazuje z rozdzielczością pozwalającą mierzyć zmiany z dokładnością do 21 mikrometrów. Pomiar grubości skóry, jej gęstości akustycznej, a także precyzyjny pomiar naskórka z odwzorowaniem jego powierzchni daje możliwość porównania stanu przed i po zabiegach zmieniających jędrność oraz powierzchnię skóry. Są nimi np. laseroterapia, redukcja zmarszczek, iniekcje wypełniaczy. Zarówno lekarz, jak i pacjent w czasie rzeczywistym widzi efekty, które są mierzalne i trudne do zakwestionowania. To szczególnie ważne w przypadku nieuzasadnionych roszczeń ze strony pacjentów.

 

3. Monitoring rezultatów zabiegów

Zabiegi, których efekty widoczne są po pewnym czasie, mogą być regularnie monitorowane. Daje to kontrolę skuteczności oraz umożliwia szybką interwencję w przypadku efektów niepożądanych. Pacjentowi natomiast daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala zbudować długotrwałą, profesjonalną relację.

 

4. Wypełniacze pod nadzorem HFUS

Badanie bezpośrednio przed iniekcją umożliwia określenie grubości skóry, co pozwala precyzyjnie podać wypełniacz w miejsce jego przeznaczenia: śródskórnie lub podskórnie. W przypadku wcześniej podanych wypełniaczy, w łatwy sposób można zapobiec powikłaniom spowodowanym interakcjami pomiędzy substancjami. Ponadto igła jest doskonale widoczna w obrazie ultrasonograficznym, co daje najwyższy poziom precyzji podania. Minimalizuje to ryzyko powikłań, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Zostało udowodnione, że ultrasonografia umożliwia lokalizację i identyfikację większości wykorzystywanych wypełniaczy. Ma to szczególne znaczenie przy komplikacjach związanych z ich podawaniem i często trudnym ich leczeniem.

 

5. Pomiar zmian strukturalnych skóry w czasie

Szczególnie istotne w obserwowaniu i dokumentowaniu zmian, po aplikacji dermokosmetyków. Śledzenie zachowania skóry w różnych momentach czasu po aplikacji może wskazywać na skuteczność podanego preparatu i ułatwia jego wybór dla konkretnego pacjenta. Parametrem umożliwiającym porównywanie tego typu pomiarów jest bezwzględna gęstość akustyczna.

 

6. Pomiar skuteczności leczenia cellulitu

Ultrasonografia doskonale obrazuje zmiany cellulitowe zachodzące w skórze właściwej i tworzenie charakterystycznych struktur tłuszczowych. Badanie pozwala ilościowo monitorować skuteczność leczenia nie tylko jako efekt wizualny, ale również w postaci wyników liczbowych, procentowo określających zmiany w czasie.

Obraz ultrasonograficzny HFUS niewielkiej zmarszczki na skórze czoła — przekrój poprzeczny przez zmarszczkę i doskonale widoczne tkanki pod powierzchnią skóry. Obraz uzyskano aparatem DUB SkinScanner75, tpm taberna pro medicum GmbH, wyposażonym w głowicę 75 MHz.

Wkłucie pod nadzorem HFUS. Widoczna głębokość wkłucia śródskórnego, mniejsza niż 1 mm oraz granica pomiędzy skórą właściwą a tkankami podskórnymi. Obraz uzyskano głowicą 22-28 MHz.

Monitoring procesu leczenia skóry z wykorzystaniem dermokosmetyku. Widoczne zmiany w gęstości oraz grubości skóry potwierdzające jednoznacznie bardzo dynamiczną poprawę. Skan wykonano głowicą 75 MHz.

7. Blizny

HFUS umożliwia obrazowanie blizn, pomiar ich rozległości pod skórą, a także śledzenie procesu gojenia, regeneracji skóry i tkanek podskórnych. Szczególnie przydatne w przypadku komplikacji związanych z nieprawidłowym gojeniem, stanami zapalnymi lub ciałami obcymi pod powierzchnią skóry.

 

8. Diagnostyka w zmianach skórnych

Pamiętać należy, że ultrasonografia skóry stworzona została jako narzędzie pozwalające na zaawansowaną diagnostykę dermatologiczną. Urządzenia przeznaczone do badań klinicznych, posiadające certyfikat medyczny w klasie IIa, są skuteczne w diagnozowaniu wszelkich zmian skórnych, szczególnie nowotworowych. Pomiar głębokości zmiany jest bezcenny w przypadku konieczności chirurgicznego usunięcia. Umożliwia ocenę marginesów i precyzyjne cięcie, bez ryzyka zbyt płytkiego wycięcia, jak również oszczędzając zdrowe tkanki. Dermatolog lub chirurg wspomagając swoją wiedzę najwyższej klasy aparaturą, może wprowadzić nową jakość diagnostyki i przygotowania do zabiegu dermochirurgicznego.

 

9. Precyzyjny pomiar głębokości zmarszczek

Przy rozdzielczościach rzędu 75 MHz, jakie osiągają najlepsze ultrasonografy, uwidacznia się nawet najmniejsze zmarszczki wraz z przekrojem poprzecznym, umożliwiającym pomiar zarówno samej głębokości i szerokości zmarszczki, jak i ocenę efektów korekcji.

Możliwości zastosowań HFUS w medycynie estetycznej jest dokładnie tyle, ile zabiegów i procedur, do których pomoże nam się przygotować, a następnie będzie monitorować ich przebieg i efekty. Medycyna estetyczna w Polsce rozwija się bardzo szybko. Naturalne jest, że goniąc kraje zachodnie, musimy dorównywać im jakością i bezpieczeństwem usług. W USA już dawno zauważono, że ultrasonografia jest podstawowym narzędziem każdego lekarza. John Cronan, MD, z Brown University’s Warren Alpert Medical School powiedział, że bez ultrasonografii badanie fizykalne jest żartem — jest archaiczne i marnuje czas. Dlatego warto zwrócić uwagę na to najprostsze, a jednocześnie tak funkcjonalne badanie obrazowe, które jednocześnie wspomoże każdy zabieg medycyny estetycznej.

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 3/2018>>>

Szymon Korzekwa
członek zarządu IT4KAN
www.it4kan.pl

 

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube