Zanim kupisz laser do gabinetu

closeup portrait of a woman with a laser on her cheekKażdy gabinet oferujący zabiegi z zakresu medycyny estetycznej prędzej czy później stanie przed wyzwaniem kupna laseru do swojego gabinetu. Większość z nas przynajmniej raz w życiu nabyła rzecz, z której była niezadowolona. Podobnie jest z zakupami sprzętu w kosmetologii i medycynie estetycznej. Aby zminimalizować ryzyko zakupu nietrafionego sprzętu, trzeba wiedzieć, jakie aspekty należy koniecznie wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie.

Większość firm nastawiona jest na sprzedaż i zarobek. Tylko niewielka część  z nich prowadzi badania naukowe wprowadzanych technologii. Do czasu finalizacji zakupu każdy sprzedawca będzie dostępny, miły i gotowy do odpowiedzi na wszystkie pytania. Po zakupie bywa różnie. Należy przy tym pamiętać, że za skutki zastosowania urządzenia odpowiedzialny jest specjalista, który wykonał zabieg. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, musisz się zastanowić i dokładnie przeanalizować oczekiwania i możliwości.

Rynek estetyczny bez wątpienia dąży ku procedurom wysokospecjalistycznym, w tym do wykorzystania nowoczesnych technologii. Zakup sprzętu staje się często koniecznością, bez której gabinet medycyny estetycznej nie jest się w stanie rozwinąć.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o kosztochłonnym zakupie (a wszystko co dobre ma swoją cenę), zwróć uwagę na kilka aspektów:

 1. Zastanów się nad kwalifikacjami (aspekty prawne i etyczne) do wykonywania określonych zabiegów (kto będzie wykonywał zabiegi w gabinecie i czy posiada ku temu odpowiednie wykształcenie).
 2. Przeanalizuj, których zabiegów Twoi pacjenci potrzebują najbardziej lub których poszukują. Takie zawsze się dobrze sprzedają  i przynioszą zadowolenie z usługi.
 3. Wybierz wiarygodnego producenta.
 4. Poproś o badania kliniczne z udziałem danego urządzenia (mechanizmy teoretyczne nie zawsze sprawdzają się na żywym organizmie). Przeanalizuj badania wraz z innymi profesjonalistami.
 5. Sprawdź opinie pacjentów na temat terapii danym urządzeniem na forach internetowych. W ten sposób zbadasz rynek osób korzystających z tego typu urządzeń. Zapytaj koniecznie o opinie profesjonalistów.
 6. Zastanów się, jakie mogą być skutki uboczne zastosowanej terapii danym urządzeniem i czy potrafisz je leczyć lub czy stać Ciebie na potencjalne ryzyko.
 7. Poproś o możliwość testowania urządzenia przez odpowiednio długi okres, który zapewni poznanie sprzętu. Wcześniej musisz odbyć specjalistyczne szkolenie. Bez tego nie testuj urządzenia na pacjentach.
 8. Zanim zaczniesz zarabiać na urządzeniu, poświęć trochę czasu, wykonaj kilka dobrze udokumentowanych zabiegów i określ w jakim stopniu urządzenie przynosi efekty.
 9. Poproś o niezbędne certyfikaty i harmonogram oraz dostępność serwisowania.
 10. Sprawdź, czy dostaniesz urządzenie zastępcze tej samej klasy podczas awarii.
 11. Poproś o zalecane parametry zabiegowe urządzenia. Pamiętaj, że za przekroczenie tych parametrów podczas wykonywania zabiegów bierzesz odpowiedzialność.
 12. Oceń komfort użytkowania.

Zanim wykonasz zabieg laserowy

Przed każdym zabiegiem laserowym należy poznać dobrze stan zdrowia pacjenta. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badanie, określenie zaawansowania zmian i dobor najlepszych terapii łączonych stają się standardem wysokiej klasy gabinetów. Bez wzajemnej współpracy kilku specjalistów (lekarz, kosmetolog, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog) w terapii jednego pacjenta, nie widzę przyszłości profesjonalnej kosmetologii i medycyny estetycznej. Tylko wtedy uzyska się optymalne efekty przy minimalnych działaniach niepożądanych.

Jak wybrać najlepsze urządzenie (optymalny stosunek cena/jakość)

To wszystko zależy od zakresu zabiegów jakie zdecydujesz się wykonywać w gabinecie. Trzeba pamiętać, że nie kupisz jednego lasera na wszystkie problemy. Tak się nie da. Chociażby z tego powodu, że istnieją różnego rodzaju lasery, emitujące różną długość fali, a co za tym idzie, różną głębokość penetracji tkanek i chromatofor docelowy. Rodzaj lasera należy dostosować do problemów, które chce się za jego pomocą rozwiązywać. Należy też zwrócić uwagę, aby urządzenie posiadało moduł chłodzący tkanki, a także roboczą końcówkę skanującą, czyli tzw. skaner (…)

dr Piotr Niedziałkowski

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 2/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Zobacz także: Przegląd najlepszych laserów dla branży estetycznej

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube