Aromaterapia jesienią – w powietrzu i zabiegach

DayspaWbrew pozorom pielęgnacja skóry po okresie letnim to nie tylko kosmetyki, zabiegi na ciało i kąpiele spa. Bardzo istotnym elementem pielęgnacji są warunki w pomieszczeniach, w których przebywamy. Mają one poważny wpływ na stan naszej skóry. 

 

Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, mimo iż może być znacznie czystsze w porównaniu z zanieczyszczonym powietrzem ulic, nie wpływa dobrze na skórę. Jest suche, a to dla skóry prawdziwy dramat. Skądinąd od początku okresu grzewczego, we wszystkich pomieszczeniach, w których działają kaloryfery powstaje ta sama sytuacja – powietrze jest za suche. Nawet w okresie bardzo suchego lata, jakie mieliśmy w tym roku, powietrze nie jest tak suche, jak w zamkniętych pomieszczeniach zimą.

 

Olejki w nawilżaniu powietrza
Dlatego jednym z pierwszych działań w trosce o dobrą kondycję skóry jesienią, jest zapewnienie jej odpowiednio wilgotnego powietrza. Oczywiście terapeutycznie w tym zakresie mogą działać spacery w deszczu, ale przede wszystkim należy zadbać o właściwą wilgotność powietrza w miejscach, w których przebywamy przez dłuższy czas. Oferta urządzeń nawilżających jest bardzo szeroka. Warto jednak wybierając nawilżacz pomyśleć o dodatkowych korzyściach, jakie wraz z nawilżaniem mogą dać olejki eteryczne dodawane do odparowywanej wody. Najprostszym urządzeniem staje się więc kominek aromaterapeutyczny, w którym zawsze olejki odparowuje się razem z wodą.
Stosowanie olejków eterycznych w procesie nawilżania powietrza daje kilka efektów. Wiele z nich ma korzystne oddziaływanie na stan skóry – jej wilgotność, gładkość, koloryt. Ponadto, o czym warto pamiętać – w ponure, stresujące jesienne dni, olejki znakomicie mogą poprawić nastrój.
Pierwszą grupą olejków spełniających wiele pożytecznych funkcji są eteryczne olejki cytrusowe. Olejek cytrynowy o rześkim odświeżającym zapachu, stymulującym, a jednocześnie łagodzącym napięcia nerwowe, pozwala łatwiej sprostać codziennym obowiązkom i będzie pobudzać do działania. Także znany ze swoich właściwości łagodzących stres olejek grejpfrutowy doskonale poprawi nastrój. Stanowi on nieco słodszą alternatywę dla olejku cytrynowego, a jego orzeźwiający zapach ma także działanie tonizujące. Olejek cytrynowy ponadto ma doskonały wpływ na stan skóry.

i-swiece

Stosowanie olejków eterycznych w procesie nawilżania powietrza daje kilka efektów. Wiele z nich ma korzystne oddziaływanie na stan skóry – jej wilgotność, gładkość, koloryt. Ponadto, o czym warto pamiętać – w ponure, stresujące jesienne dni, olejki znakomicie mogą poprawić nastrój.

Bardzo często po powrocie z wakacji, na skutek zmian klimatycznych i stresu pourlopowego mamy problemy z zasypianiem spowodowane dużą liczbą oczekujących zadań. W takich sytuacjach na pewno pomoże olejek pomarańczowy, znany ze swojego słodkiego, owocowego zapachu. Nie tylko łagodzi napięcie, ale też pomaga zwalczyć bezsenność. Podobne działanie ma olejek mandarynkowy, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom słodkich, a zarazem orzeźwiających zapachów. Przyjemny aromat mandarynki pomoże uporać się z bezsennością i złagodzi irytację.

Obok wspomnianych wyżej olejków cytrusowych doskonale sprawdzają się eteryczne olejki ziołowe – lawendowy jako jeden z najskuteczniejszych olejków uspokajających, działających rozluźniająco i nasennie, usuwających stres, oraz olejek rozmarynowy jako silny stymulator, a nawet afrodyzjak.

Dodatkowym elementem korzyści wynikających ze stosowania olejków eterycznych do nawilżania powietrza są ich właściwości przeciwmikrobowe. Wszystkie wymienione wyżej olejki i wiele innych zwalczają bakterie, grzyby i wirusy. Stąd obecność olejków eterycznych w powietrzu zapobiega rozprzestrzenianiu się wszelkiego rodzaju infekcji. Także tych, które mogą zaatakować skórę. Takie działania zaleca się szczególnie w czasie epidemii grypy, chorób w domu itp.

A więc olejek eteryczny lub ich mieszanka o dobranym do upodobań zapachu, kominek aromaterapeutyczny z wodą i można zapomnieć o jesiennych problemach. Jak dozować olejek? Dawka to około 5 kropli olejku lub mieszanki na dobę na 10 m3 w 3 – 4 porcjach. Tak więc w pokoju o powierzchni 20 m2 wkrapla się do wody 5-6 kropli 3 razy na dobę, dawkę można zmniejszyć w zależności od upodobań, ale nie należy jej przekraczać. Bardzo dobrze sprawdzają się też tu nawilżacze z dyspergatorem ultradźwiękowym. (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

Dr Iwona Konopacka-Brud
Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego
Dr Władysław S. Brud
Doradca Zarządu Pollena-Aroma Sp. z o.o., Profesor w Wyższej Szkole Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.
Autorzy są prekursorami polskiej aromaterapii, autorami pierwszych polskich książek o aromaterapii, a także autorami serii olejków, akcesoriów i kosmetyków aromaterapeutycznych marki Dr Beta®

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube