Dezynfekcja w salonie beauty – jak wybrać odpowiednie preparaty?

Cleaning products on white table and blue background close up. Front view. Horizontal composition.

Wybór właściwych produktów do dezynfekcji w salonie beauty nie jest łatwy i wymaga szerokiej wiedzy: chemicznej, mikrobiologicznej, często nawet prawniczej. Różnorodność produktów dostępnych na rynku jest ogromna. Jak umiejętnie poruszać się w tym gąszczu? Jak wybrać odpowiedni preparat?

 

 

 

 

PREPARATY DO MYCIA I DEZYNFEKCJI RĄK I SKÓRY

Wytyczne WHO wyraźnie wskazują, że higiena rąk jest podstawowym środkiem, który zapobiega zakażeniom związanym z przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Do rutynowego odkażania rąk preferuje się stosowanie środków na bazie alkoholu, a używanie rękawiczek jednorazowych nie zwalnia od dezynfekowania rąk. Preparat do dezynfekcji skóry klientki przed zabiegiem kosmetycznym również musi być oparty o alkohol. Optymalną skuteczność przeciwdrobnoustrojową mają preparaty z zawartością od 75% do 85% etanolu, izopropanolu czy n-propanolu lub ich mieszaniny. Szczególnie istotne jest ich stosowanie w przypadku iniekcji, np. tatuażu, stosowania wypełniaczy, mikrodermabrazji, depilacji itp., czyli tych wszystkich zabiegów, podczas których może dojść do przerwania ciągłości skóry. Przerwanie ciągłości tkanek mylnie kojarzone jest tylko z pojawieniem się krwi. Tymczasem przy depilacji woskiem, gdy następuje zerwanie zewnętrznej warstwy naskórka (warstwy rogowej), dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, co też może być potencjalnymi wrotami zakażenia. Należy więc dobierać preparaty o maksymalnie krótkim czasie działania, najlepsze preparaty do dezynfekcji rąk działają już w 30 sekund. Zaaplikowany preparat należy wetrzeć w dłonie, zaś spryskana skóra klientki musi samoczynnie wyschnąć, nie można pod żadnym pozorem jej wycierać, bo nie osiągnie się efektu zniszczenia drobnoustrojów. Niezwykle ważne jest także spektrum działania biobójczego. Oznacza to, że preparat zwalcza bakterie, wirusy, grzyby, prątki gruźlicy. Oczywiście najlepszy jest ten, który niszczy większość patogenów. Takie informacje powinny być umieszczone na opakowaniu. Na etykietach najczęściej znajdziemy skrótowe oznakowania: bakterie — B, grzyby — F, prątki gruźlicy — Tbc, wirusy — V. Szczególnie w przypadku wirusów zwracać należy uwagę na to, czy preparat obejmuje działaniem bójczym wirusy: Polio, Herpes, Rota, Adeno, HIV, HBV, HCV, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku preparaty spełniają te warunki.

PREPARATY DO MYCIA I DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI

Zastanawiając się nad wyborem preparatów do mycia i dezynfekcji powierzchni, warto dokonać podziału, który może okazać się bardzo pomocny. Można dzielić powierzchnie na strefy: dotykową i bezdotykową. Strefa dotykowa to taka, z którą klient i personel kontaktują się często, ale nie zostały one skażone biologicznym materiałem ludzkim. Z powodu częstego kontaktu za pośrednictwem rąk lub sprzętu kosmetycznego ryzyko kontami-nacji tych obszarów oraz przeniesienie znajdującego się na tych powierzchniach zanieczyszczenia na człowieka jest duże. Są to np. klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, blaty robocze, strefa wokół umywalki. Strefa bezdotykowa obejmuje wszystkie powierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem, np. podłogi, ściany, okna. Ryzyko kontaminacji tych obszarów oraz przeniesienia znajdującego się na powierzchni ewentualnego zanieczyszczenia na klienta jest niewielkie. Zarówno w strefie dotykowej, jak i bezdotykowej zaleca się stosowanie preparatów zdefiniowanych jako myjąco-dezynfekujące lub dezynfekujące o właściwościach myjących. Stosuje się też podział ze względu na wielkość powierzchni (mała, duża), a także ze względu na materiał, z jakiego jest powierzchnia: odporne na działanie alkoholu (szkło, metal, ceramika) i wrażliwe na działanie alkoholu (skóra, skóra ekologiczna, tworzywa sztuczne). Taki podział też może być po-mocny w doborze preparatu. Małe powierzchnie: fotele, łóżka zabiegowe, blaty sto-lików itp. można skutecznie i szybko dezynfekować przy pomocy preparatów w postaci pianki, aerozolu lub chusteczek nasączonych odpowiednim środkiem. Ważne, żeby preparat wykazywał działanie wobec bakterii, wirusów, grzybów i prątków gruźlicy. Pamiętajmy także o szybkości działania, producenci poda-ją tę informację na etykiecie butelki. Użytkownik powinien stosować się do tych zaleceń, w przeciwnym razie nie osiągnie pełnego efektu dekontaminacji. Czas działania ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy obsługuje się w ciągu dnia wielu klientów i procedury mycia i dezynfekcji muszą być przeprowadzone szybko i w krótkim czasie. Istotna jest również kompatybilność materiałowa, czyli odpowiedni skład preparatu do określonej powierzchni. Do powierzchni delikatnych, wrażliwych, takich jak skóra naturalna czy ekologiczna (obicia foteli, łóżek, krzeseł, taboretów), używa się odpowiednich środków myjących i dezynfekujących, oznaczenia takie także znajdują się na opakowaniach.

PREPARATY DO MYCIA I DEZYNFEKCJI NARZĘDZI

Najskuteczniejszą ochroną przed mikroorganizmami w przypadku stosowanych narzędzi byłoby stosowanie
sprzętu jednorazowego użytku. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego też, wybierając preparat do mycia i dezynfekcji narzędzi wielokrotnego użytku, należy wziąć pod uwagę kilka punktów. Przy doborze odpowiednich preparatów trzeba zwrócić uwagę na jak najszersze działanie biobójcze środka, powinno być: bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze, prątkobójcze. Takie spektrum jest wystarczające w przypadku narzędzi, które zostaną potem poddane sterylizacji. W przypadku, gdy narzędzia należą do grupy termolabilnych, tzn. nie mogą być poddane sterylizacji (działaniu wysokiej temperatury, pary wodnej w nadciśnieniu), poddaje się je dezynfekcji wysokiego stopnia, wówczas preparat do dezynfekcji musi mieć w swoim spektrum działania również działanie sporobójcze. Idealnym wyborem, a także ochroną siebie i środowiska, jest preparat z jak najniższym stężeniem przy wysokiej skuteczności. Gdy narzędzia zanieczyszczone są substancjami organicznymi (np. resztki tkanek, krew, ślina), warto wybierać produkty, które zawierają w swoim składzie enzymy (lipaza, proteaza, amylaza), spowodują one rozpuszczenie tychże związków.

PODSUMOWANIE

Różnorodność produktów do dezynfekcji dostępnych na rynku jest ogromna. W takiej sytuacji warto korzystać z rozwiązań sprawdzonych, przetestowanych, np. w rynku medycznym. Preparaty, które od 20-30 lat zabezpieczają bezpieczeństwo mikrobiologiczne szpitali i są stale wybierane przez szpitalne zespoły ds. kontroli zakażeń, będą najprostszym i najlepszym wyborem każdego gabinetu kosmetycznego, a przy tym najbezpieczniejszym dla personelu i klientów salonu.

 

Beata Zalewska

mgr zdrowia publicznego, kosmetyczka, Medilab

artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 5/2016 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube