Dolina młodości w Świeradowie-Zdroju

otwierająceŚwieradów-Zdrój to kameralna miejscowość położona u podnóża Gór Izerskich, gdzie bogactwo przyrody pozwala na aktywny wypoczynek przez cały rok. Natura sprawiła, że biją tu także źródła mineralne – porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortu SPA w Belgii. Intensywny rozwój miasta i infrastruktury turystycznej na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że Świeradów-Zdrój stał się nową mekką miłośników spa.

Wielowiekowa tradycja

Lecznicze właściwości miejscowych wód znane są od blisko 800 lat. Od 250 lat w Świeradowie działa Dom Zdrojowy, gdzie kuracjusze korzystają ze źródeł mineralnych, zawierających radoczynne szczawiany. Górski klimat, niezwykły XIX-wieczny Park Zdrojowy, unikalna w Polsce, zabytkowa Pijalnia Wód oraz wygodne, widokowe trasy spacerowe zapewniają znakomite warunki do leczenia, wypoczynku i rekreacji.  

SONY DSCWyjątkowość regionu to podstawa

W sezonie wiosenno-letnim można rozkoszować się pięknymi górskimi widokami podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Dużym atutem miejscowości są specjalne trasy dla rowerzystów, tzw. „single track” – to ponad 80 kilometrów po stronie polskiej i czeskiej. Jazda na ścieżkach, które wiją się pomiędzy drzewami i wiodą po drewnianych kładkach i mostkach, to czysta przyjemność, bez względu na umiejętności, wiek i kondycję rowerzysty. Świeradów-Zdrój za tę inwestycję zdobył nagrodę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

Następną, wyjątkową atrakcją dla turystów oraz narciarzy jest kolej gondolowa SKI&SUN, dzięki której turyści przez cały rok mogą wjechać na sam szczyt Stogu Izerskiego. Górna stacja położona jest na wysokości 1060 m n.p.m., dzięki czemu także mniej wytrawni turyści mogą spędzić czas na miłej, górskiej wędrówce. Warto pamiętać, że wszystkie szlaki w okolicy Świeradowa-Zdroju mają niewielkie różnice poziomów, dzięki czemu górskie spacery są zalecane kuracjuszom przez lekarzy. Dla narciarzy ośrodek SKI&SUN to z kolei 2500 m oświetlonej nartostrady do przyjemnego, zimowego szusowania.

SONY DSCAtrakcje dla całej rodziny

Dłuższe dni pełne słońca zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Planując rodzinny wyjazd, poszukiwane są jednak nie tylko widoki, ale także ciekawe zajęcia dla dzieci, komfort obiektu i oferta zabiegów leczniczych, które skutecznie pomogą odzyskać siły witalne. Świeradów-Zdrój może pochwalić się między innymi największym aquaparkiem w regionie, który  zapewnia radość dla całej rodziny, niezależnie od wieku i umiejętności pływackich. Dzieci mogą szaleć w basenie rekreacyjnym, na zjeżdżalniach i wielu innych atrakcjach wodnych, natomiast rodzice mogą skorzystać z jacuzzi z widokiem na malownicze, górskie szczyty. Warto zaznaczyć, że aquapark to część większego kompleksu, jakim jest świeradowski INTERFERIE Aquapark Sport Hotel. Został on stworzony właśnie z myślą o aktywnym wypoczynku osób w każdym wieku – od najmłodszych, po ich rodziców i dziadków. Goście hotelowi, oprócz bezpłatnego wstępu do aquaparku, mogą korzystać z sali fitness, pełnowymiarowej sali sportowej do gier zespołowych oraz kortu tenisowego. W hotelu znajduje się także Centrum Zdrowia i Rekreacji, oferujące szeroką gamę zabiegów leczniczych i odnowy biologicznej. Można tu skorzystać z wyjątkowej terapii falami uderzeniowymi, wykorzystującej leczniczą energię, wytwarzaną przez fale dźwiękowe. Jest to niezwykle skuteczna, nieinwazyjna metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych i bólowych układu mięśniowo-szkieletowego. W ramach usług typowo leczniczych, szczególnie  kuracjuszom polecane są zabiegi terapii manualnej. Leczenie tą metodą pozwala na dobrą współpracę stawów, mięśni i nerwów, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości, a nawet usunięciem bólu. Dodatkowo, polecane są wizyty w grocie jodowo-solnej oraz w saunie. Wszystkie te zabiegi wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczony zespół fizjoterapeutów oraz kosmetologów.

3Uzdrowiskowy atut Świeradowa-Zdroju

Wartością dodaną dla turystów oraz gości hotelu INTERFERIE Aquapark Sport Hotel jest również uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, które specjalizuje się w leczeniu narządów ruchu, schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, miażdżycy czy osteoporozy. Należy do najbardziej znanych kurortów w kraju, a o jego wyjątkowości decydują położenie, klimat, źródła wody mineralnej oraz ponad 200-letnia tradycja lecznictwa. Wszystkie te elementy sprzyjają leczeniu, które wzbogacone jest o naturalne surowce lecznicze, takie jak wody radonowe, wysokiej jakości borowinę oraz wszechobecne świerki, które porastają otaczające góry. Dodatkowo, kurort podsiada klimat dawnego „badu”, tworzony przez stylową zabudowę i przepiękny Park Zdrojowy.

To dodatkowy powód, aby odwiedzić ten uroczy zakątek Polski. Pobyt w spa, piesze i rowerowe wycieczki po okolicznych górach,, wypoczynek dla całej rodziny – w uzdrowiskowej perełce Dolnego Śląska każdy znajdzie coś dla siebie.

Łukasz Kubacki

www.interferie.pl

Artykuł pochodzi ze Spa Inspirations 2/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube