Kąpiele w leczniczych wodach siarkowych źródłem zdrowia i długowieczności

i-siarkaW roku 2002r. nastąpił przełomowy moment w dziedzinie balneologii. W uzdrowisku Solec-Zdrój odkryto najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową. Jej źródło nazwano Malina. Śmiało można powiedzieć, że zgodnie z łacińską sentencją SPA – Sanus Per Aquam (zdrowie przez wodę) to prawdziwe źródło zdrowia.

 

Przyjęło się uznawać, że woda siarczkowa to taka, która w litrze zawiera min. l mg siarki. Taką charakterystykę przyjmują liczne polskie uzdrowiska, jednak w przypadku stosowanych tam wód, zawartość siarki nie przekracza kilkudziesięciu miligramów siarki na litr. Inaczej jest w Solcu-Zdroju. Woda ze źródła Malina jest najsilniejsza na świecie i zawiera ok. 900 miligramów siarki na litr.

 

Wyjątkowość znana od dawna
Już w XIX wieku o soleckiej wodzie pisał profesor Józef Dietl, prezydent Krakowa i lekarz propagujący zalety polskich wód leczniczych oraz balneologii: „We wszystkich ciężkich i uporczywych wypadkach dowiódł Solec takiej skuteczności, iż pod tym względem możemy się obejść bez każdego innego zagranicznego zdroju, a nawet śmiało wyrzec nie wahamy się, iż czego Solec nie jest w stanie dokazać, tego tym bardziej nie dokaże inne źródło!”.

 

Dlaczego siarka jest niezbędna organizmowi?
Siarka, która jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym znajduje się we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, szczególnie jako istotny składnik struktury białkowej. Organizm dorosłej osoby zawiera ok. 100 g siarki. Siarka jest jednym z makroelementów niezbędnych do życia i zajmuje piąte miejsce na liście makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu.

Niedobór siarki może być bardzo szkodliwy dla zdrowia! Jego niedostatek najłatwiej rozpoznać po objawach: włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędrność i blednie, łuszczycy i łamliwości paznokci. Jednak niedobór siarki nie pozostaje bez wpływu na stany emocjonalne człowieka. Kiedy tego pierwiastka brakuje w organizmie mogą pojawić się odczucie niepokoju, zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.

Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych, a najwięcej zawierają jej m.in. mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior, rzeżucha; zawierają ją też: szparagi, awokado, brokuły, selery, czarne i czerwone porzeczki, dynia, kukurydza, figi, groch, fasola, sałata, majeranek, cebula, owies, pasternak, gruszki, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa, soja i pomidory. Siarkę można łatwiej i skuteczniej dostarczyć organizmowi poprzez kąpiele.

i-1

Baseny Mineralne położone w Solcu-Zdroju, to jedyny w Polsce, taki kompleks uzdrowiskowo-rekreacyjny. Ich popularność stale rośnie, a liczba klientów w ciągu 2 lat przekroczyła blisko 200 tys. osób. Obiekt posiada duży basen rekreacyjny z wodą mineralną oraz leczniczy basen solankowo-siarczkowy.

 

Działanie miejscowe
Wpływ kąpieli w wodzie siarczkowej zaczyna się od momentu kontaktu wody ze skórą poprzez łagodne złuszczanie naskórka oraz pobudzanie procesów odnowy. Działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze wody siarczkowej wspomaga leczenie wielu schorzeń dermatologicznych. Działanie miejscowe pobudza mikrokrążenie i skutkuje lepszym ukrwieniem, objawiającym się odczynem naczyniowym w postaci zaczerwienienia skóry. Rumień utrzymuje się do 2 godzin po zabiegu.

 

Działanie ogólne
Kąpiele w wodach siarczkowych wykazują ogólne działania przeciwzapalne, dzięki uzupełnianiu siarki w organizmie pobudzane są procesy antyoksydacyjne. Efektem tego działania jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie obrzęków i poprawa zakresu ruchomości stawów. Uzupełnianie związków siarki w organizmie korzystnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu oraz procesy leczenia chorób przemiany materii obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów (miażdżyca), kwasu moczowego (dna moczanowa) i glukozy (cukrzyca).

 

Wchłanianie związków siarki
Siła oddziaływania zabiegów opartych na leczniczych wodach siarczkowych zależy od stężenia czynnych związków, drogi i powierzchni wchłaniania oraz czasu ekspozycji. Przyjmuje się, że wchłanianych jest około 10 % związków siarki zawartej w wodzie i im większe stężenie, tym więcej wchłaniamy. Wykorzystywanie w kuracjach leczniczych składających się z serii zabiegów wody ze źródła Malina, zawierającej naturalne wysokie stężenia czynnych związków siarki i substancji mineralnych, zapewnia najlepsze efekty leczenia uzdrowiskowego, które po serii zabiegów utrzymują się przez około rok.
Zabiegi na bazie wody życia to największe bogactwo „Najlepszych w Polsce Medical i Resort**** SPA” Malinowych Hotelach, położonych w miejscowościach uzdrowiskowych, które dysponują warunkami naturalnymi i niezbędnymi do prowadzenia lecznictwa.

Dr n. med. Marek Grabski

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube