Komponenty młodości

Proces starzenia się można próbować spowolnić na wiele sposobów: poprzez zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie, ćwiczenia czy specjalistyczne zabiegi. Jednak pierwszym i najważniejszym krokiem w odmładzaniu twarzy jest zrozumienie, od czego zależy jej dobry wygląd! 

 

Oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, bruzdy, przebarwienia czy popękane naczynka to nie jedyne problemy związane z wiekiem. Dodatkowym problemem w przypadku twarzy jest jej złożona struktura. Twarz to bowiem nie tylko skóra, dlatego działanie wyłącznie zewnętrzne, w postaci używania kremów czy zabiegów kosmetologicznych, tak naprawdę na niewiele może się przydać. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie zapomnimy o tym, co najważniejsze, czyli o samej twarzoczaszce. To właśnie do niej przyczepione są mięśnie, które łączą się z powięziami, więzadłami, a dopiero na samym końcu – skórą. Z wiekiem zmianie ulega każda z tych składowych, a wraz z nią zmienia się kształt twarzy. To dlatego dobre zabiegi odmładzające będą skupiać się nie tylko na poprawie jakości skóry, ale również korygować kształt twarzy.

 

Jakość skóry i kształt twarzy

Na proces starzenia wpływa wiele czynników. Zależy on od genetyki oraz od czynników, na które mamy wpływ: od promieniowania słonecznego (najważniejszy czynnik), a także trybu życia oraz diety. Zmarszczki i przebarwienia starcze są głównie wynikiem działania czynników zewnętrznych. Tymczasem za samo opadanie skóry odpowiada upływający czas, w trakcie którego ulegają stopniowemu upośledzeniu komórki organizmu, nie tylko skóry, ale również kości i mięśni.

Zmianę proporcji twarzy opisuje zasada odwróconego trójkąta. W młodym wieku podstawa tego trójkąta jest u góry, a potem się to odwraca. Tkanka tłuszczowa zanika niemal całkowicie w okolicy skroni, bardzo zmienia się jej ilość od oczami i na policzkach. To w połączeniu z przebudową kości twarzoczaszki i ich wypłaszczaniem, powoduje, że skóra nie dość, że jest coraz cieńsza, to dodatkowo traci rusztowanie. Najważniejsze zmiany, jakie zachodzą w środkowej części twarzy to zaniki tłuszczowe pod okiem i w okolicy oczodołowej, podoczodołowej i jarzmowej, zanik mięśnia okrężnego oka, pogłębianie bruzdy nosowo-wargowej, a także opadanie czubka nosa. Z kolei w dolnej części twarzy następuje osiadanie skóry na dolnym brzegu żuchwy,  zanik kości żuchwy, pojawianie, tworzenie podgardla, gładkie przechodzenie twarzy w szyję, zanik czerwieni warg, opadania kącika ust i wydłużenie wargi górnej. Wpływ na wygląd twarzy mają również zmiany, a przede wszystkim braki w uzębieniu.

 

Kompleksowe odmładzanie

Wiedzę o opisanych mechanizmach starzenia należy wykorzystać w medycynie estetycznej, przy planowaniu zabiegów odmładzających. Próby działania na samą skórę spowodują, że osiągniemy efekt starej twarzy z odmłodzoną cerą. Z kolei efekt działania wyłącznie na warstwy wewnętrzne będzie taki, że twarz zacznie wyglądać młodziej, jednak sama cera pozostanie stara i zniszczona. Chcąc uzyskać efekt pełnego odmłodzenia, konieczne jest jednoczesne zadziałanie na dwóch poziomach, co z kolei jest związane z koniecznością użycia zupełnie różnych metod (innymi działamy na części wewnętrzne, a innymi na skórę).

Jeśli chodzi o odmłodzenie samej skóry, tutaj zadanie do wykonania jest stosunkowo proste. Efekt odświeżenia możemy uzyskać, używając lasera frakcyjnego czy osocza bogatopłytkowego, z kolei naprężenia – przy użyciu botoksu. Natomiast w przypadku warstw pod skóra trzeba zacząć przeciwdziałać temu, co się z nią dzieje. Opadającą skórę i powieki trzeba unieść i napiąć. „Dolinę łez” powstającą w efekcie zaniku tkanki tłuszczowej, trzeba uzupełnić. Metod możliwych do wykorzystania jest tak naprawdę bardzo wiele. Można zadziałać zarówno kwasem hialuronowym czy polimlekowym, a w pewnych miejscach nawet wypełniając tłuszczem, naciągając nitkami czy urządzeniami typu frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Ale wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki jest stopień nasilenia problemu oraz od wieku pacjenta.

U osób młodszych z reguły wystarczy użycie metod naturalnych, jak choćby rozgrzewanie czy napinanie metodami, takimi jak frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa czy HIFU. Może to jednak okazać się niewystarczające w przypadku osób starszych – im więcej mamy lat, tym z większymi zanikami mamy do czynienia. W takich przypadkach trzeba rozpatrzyć aplikację kwasu polimlekowego, kwasu hialuronowego czy nici. Najbardziej naturalny efekt można uzyskać dzięki optymalnemu połączeniu kilku różnych metod.

 

Dwie oznaki starzenia się skóry, omówione w artykule, idą ze sobą w parze. Choć w przypadku osób ok. 30 roku życia można mówić zazwyczaj o odrobinie zniszczonej cerze, to już u 40-letnich i starszych, oba te problemy występują razem, w związku z czym konieczne jest działanie dwutorowe. W ten sposób możliwe jest bardzo mocne odmłodzenia – zarówno samej cery, jak i kształtu twarzy. Więcej o tym, jak i o wielu innych problemach urodowych, można dowiedzieć się w mojej najnowszej książce pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

dr Marek Wasiluk
Specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube