Leczenie nadpotliwości

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1Su2oDMRDsDf4HoVqQHIYkpEyR2l2K4GKt2/iE9TiklY0x9+9Z3cOWIaTTzsyOtLO6rldCyD0ko+W7uJaKa2NtThSBTPAMP6sZx9ZQiAZsAQs2jIxMBJQTpsoidZkIY6Kgjww3lVoD4YFtHvTLE76nWizESHIHU3KLobcoVcWkvC/MV3Do5YIP6h+TD4RMl6dPSF2Z7g+zLcSf7PBuNx12SwpwQK8v97cz1EYEl8hwVzUCE83r5uGKpnm5+e6mw1BFE9EiTEHOLvJt1E+Xy+OZM3VjbnPHybQYqhpya0KV6ylosKVhU2+AtxtcpQIL7nEiTAk98aqP59Itz8GBV4JC1p0SEF1v6D6ZdGD8rEwdnLBVIrkQiLV9jqhE9i1GblNC84jspCFWq5Th9kuWRNar4ResTnaJngIAAA==
Pocenie się jest zjawiskiem fizjologicznym. Czasami jednak staje się nienaturalne i przybiera postać choroby. Nadpotliwość, zwaną inaczej hiperhydrozą, można skutecznie wyleczyć. Dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium przedstawia sposoby walki z tą przypadłością.

Pocenie służy termoregulacji. W ten sposób organizm radzi sobie z przegrzaniem, schładzając się, kiedy temperatura ciała wzrasta np. podczas choroby, wysiłku fizycznego lub po prostu w letni, ciepły dzień. Gruczoły potowe powiązane są również z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego, dlatego pocimy się również w sytuacjach emocjonalnych, zwłaszcza kiedy przeżywamy silny stres. Czynników może być wiele, kiedy jednak organizm wydziela więcej potu niż zwykle, pojawia się poważny problem nie tylko fizyczny, ale również natury psychicznej. Nadpotliwość jest społecznie źle postrzegana, kojarzy się z brakiem higieny i może być dużą barierą w życiu prywatnym i zawodowym. Aby ją usunąć, trzeba zablokować pracę gruczołów potowych. Jak to zrobić?

 

ANTYPERSPIRANTY I ŚRODKI FARMACEUTYCZNE

Zwykle stosujemy różnego rodzaju antyperspiranty, które zatrzymują wydzielanie potu poprzez zatkanie ujścia gruczołów. Nie niwelują więc problemu i mogą się sprawdzić jedynie przy niewielkim poceniu.

W aptekach dostępne są również specjalistyczne środki do wcierania miejscowo, które działają mocniej niż kosmetyki dostępne w drogeriach, ale również są tylko doraźnym rozwiązaniem. Działając powierzchniowo nie uszkadzają gruczołów potowych, które są źródłem problemu. Poza tym tego typu preparaty można zastosować jedynie na niektóre części ciała, takie jak np. pachy, tymczasem nadpotliwość często dotyczy również dłoni lub stóp.

Kolejnym rozwiązaniem są leki doustne, które hamują wydzielanie potu równomiernie na całym ciele, jednak z tego typu metodami należy być ostrożnym. Leki na nadpotliwość obciążają organizm i mogą wywoływać skutki uboczne. Poza tym trzeba brać je stale, inaczej po ich odstawieniu problem powraca. Medycyna estetyczna oferuje lepsze, bo bardziej trwałe i mniej szkodliwe metody niwelowania nadpotliwości.

 

ZABIEGI  MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Jak dotąd najbardziej popularną metodą medycyny estetycznej na nadpotliwość był botox. Podając toksynę botulinową paraliżujemy gruczoły potowe, przez co zostają one zablokowane. Niestety metoda, choć bardzo skuteczna, bo daje praktycznie natychmiastowy efekt, jest nietrwała, ponieważ działa przez około cztery, pięć miesięcy. Zabieg trzeba więc powtarzać regularnie. Dodatkowo jest dość nieprzyjemna, bo podczas zabiegu trzeba wykonać kilkadziesiąt zastrzyków na jedną część ciała, np. dłoń lub pachę.

Aby skutecznie wyleczyć nadpotliwość nie wystarczy czasowo zahamować działania gruczołów potowych, trzeba je uszkodzić. Można to zrobić na dwa sposoby: albo przerywając sterowanie nimi, poprzez chirurgiczne przecięcie włókien nerwowych dochodzących do gruczołów, albo uszkadzając bezpośrednio same gruczoły. Pierwszy sposób jest efektywny, ale również bardzo inwazyjny. Drugi wiąże się z większym bezpieczeństwem i komfortem dla pacjenta, jednak znowu wszystko zależy od tego, jaką metodą działamy na gruczoły potowe. Polecam szczególnie frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową, która nie tylko jest najmniej inwazyjna, ale przede wszystkim jej działanie jest najbardziej efektywne. Metoda nie tylko trwale usuwa nadpotliwość, ale przede wszystkim doprowadza do normalnego poziomu ilości wydzielanego potu. Taka „normalność” jest dobrym zjawiskiem, w przeciwieństwie do całkowitego uszkodzenia gruczołów. Organizm działa nieprzewidywalnie i po całkowitym uszkodzeniu gruczołów w jednym miejscu na ciele nadpotliwość często przenosi się na inne. Natomiast jeżeli gruczoły będą mogły działać nadal, tylko słabiej, to wydzielanie potu wyrówna się i uspokoi.

Zabieg frakcyjną radiofrekwencją mikroigłową polega na nakłuciu skóry głowicą z igiełkami, które są następnie mocno nagrzewane, co prowadzi do wypalenia gruczołów. Metoda działa głęboko, ale i punktowo, dzięki czemu pomiędzy fragmentami poparzonej tkanki są miejsca nietknięte. Część gruczołów jest usuwana całkowicie, a reszta jest jedynie osłabiona. Efektem od razu po zabiegu jest całkowite usunięcie nadpotliwości, a po kilku miesiącach powrócenie pocenia w ustabilizowanej formie.

 

dr Marek Wasiluk

specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 3/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube