Mesolift cz.I Mezoterapia tradycyjna a bezigłowa

mezoterapia350Chociaż techniki mezoterapii ewoluują, to zasługuje ona na uznanie jako metoda logiczna, bo działa  w miejscu projekcji objawów na skórze. Jest też skuteczna i  ekonomiczna,  bo niewielka ilość leku przynosi ulgę choremu, a w medycynie estetycznej poprawia urodę skóry. Niestety wokół mezoterapii narosło  też wiele nieścisłości, często wywołanych hasłami marketingowymi. Niniejszy artykuł ma za zadanie uporządkowanie wszystkiego, co dotyczy mezoterapii, łącznie z jej nazewnictwem.

Uznane są  dwa mechanizmy, które wyróżniają tę technikę mezoterapii od innych – to działanie igły i działanie leku. Igła w mezoterapii nie służy jedynie do podawania leku w tkanki. Liczne ukłucia powodują zwiększanie wydzielania przekaźników przez skórę, a w konsekwencji  uwalnianie sygnałów tkankowych. Nadal aktualna jest pierwsza definicja doktora Michaela Pistora: „mało, rzadko, w dobrze obrane miejsce”.

Działanie z igłą

Techniki iniekcji rozwijały się na przestrzeni ponad 50 lat. Podzielono je ze względu na miejsce podania i kąt nachylenia igły. Ogólnie przyjęta jest terminologia francuska, bo to właśnie z tego państwa  metoda ta trafiła do świata medycyny.

Rozróżniamy mezoterapię, przez niektórych  zwaną mezoterapią igłową:

– I.E.D. Intra Epi Dermique, tj. śródnaskórkową,

I.D.S. Intra Dermique Superficielle, tj. śródskórną powierzchowną,

– I.D.P. Intra Dermique Profond, tj. śródskórną głęboką,

– I.H.D. Intra Hypo Dermique, tj. podskórną

Dla skóry do 25. roku życia zalecana jest mezoterapia śródnaskórkowa IED, ponieważ młodej skórze wystarczy tylko pomóc w naprawie fizjologii, a więc wystarczy jedna seria  mezoterapii  w roku.

Między 25. a 35. rokiem życia nadal wystarcza jedna seria  mezoterapii  w roku, ale poza mezoterapią śródnaskórkową IED należy dodać także mezoterapię śródskórną powierzchowną IDS. Wykonuje się ją dwoma strzykawkami, wtedy jedna mieszanka podawna jest śródnaskórkowo, a druga śródskórnie. Około 30. roku życia do drugiej strzykawki można wyjątkowo dołączyć kwas hialuronowy, jeśli są wskazania wynikające ze złego nawilżenia skóry.

Między 35. a 45. rokiem życia wykonuje się dwie serie  mezoterapii  w roku, to znaczy 3–4 zabiegi mezoterapii dwa razy w roku. Pierwsza strzykawka do podawania śródnaskórkowego IED, druga do podawania śródskórnego powierzchownego IDS albo głębokiego IDP. Inny będzie także skład podawanych preparatów w trakcie jednego kursu. Jak zawsze o wyborze mieszanki do wstrzyknięć zdecyduje lekarz po analizie skóry, aby dobrze selekcjonować niedobory.

Między 45. a 55. rokiem życia na skórze widoczne są z reguły wyraźne objawy starzenia. Bez diagnozy postawionej podczas analizy skóry, nie da się określić utraty elastyczności, zaburzenia krążenia i pigmentacji czy przemieszczania depozytów tłuszczu. W tym przedziale wieku należy także rozważyć wprowadzenie toksyny botulinowej do mezoterapii (mezobotox). Zaleca się wykonanie 2 kursów składających się z 4–6 zabiegów. Do każdego zabiegu potrzebne są dwie strzykawki. Jedna podana IED, druga z mieszankami podawanymi na różną głębokość, 2/3 roztworu IDS, pozostałą 1/3 IDP.

Po 55. roku życia zaleca się wykonanie 2 serii mezoterapii, składających się z 4–6 zabiegów. Do każdego zabiegu potrzebne są trzy strzykawki z preparatami podawanymi IED, IDS i IDP. Z reguły są też wskazania do wykonania mesodrain, zabiegu miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej.

Mezoterapia nie wyklucza stosowania zabiegów tzw. „mezoterapii bezigłowej” i innych zabiegów jontoforezy, jednak ze zwróceniem uwagi na niewykonywanie ich tuż po zabiegu mezoterapii,  bowiem niesie to ryzyko wywołania oparzenia w miejscach mikroiniekcji.

Działanie bez igły

Mezoterapia „bezigłowa” (elektrofonoporacja) stanowi alternatywę dla klasycznej mezoterapii igłowej, a jej skuteczność zależy od: stopnia uwodnienia tkanki, grubości warstwy rogowej naskórka, ilości elektrolitów w tkankach, wielkości cząsteczki substancji aktywnej. Jest nowoczesną, bezinwazyjną metodą odmładzania skóry, a polega na wprowadzeniu substancji czynnych do głębszych warstw naskórka  bez użycia igły – bezboleśnie i efektywnie.

W mezoterapii bezigłowej  stosowana aparatura zwiększa przenikanie  przeznaskórkowe. Substancje dostarczane transepidermalnie muszą pokonać barierę skórną. W tej metodzie stosuje się gotowe do użycia żele-koktajle, zawierające wysokie stężenie czynników wzrostu, peptydów biomimetycznych i innych aktywnych składników odżywczych.  Czasem docierają do skóry zamknięte  w nanokapsułkach, co zwiększa efektywność terapii. Jednocześnie działające bodźce termiczne, mechaniczne, elektryczne lub też chemiczne zwielokrotniają skuteczność penetracji wprowadzanych składników aktywnych. (…)

Dr Izabela Tilszer

Czytaj cały artykuł w DARMOWYM WYDANIU BEAUTY INSPIRATION 1/2015

Zobacz także: Mesolift cz. II

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube