Metody leczenia trądziku wieku dojrzałego

1-lecznie-tradziku-laserem-fot-tricliniumTrądzik to choroba przewlekła, trudna do wyeliminowania i wymagająca kompleksowych działań, zwłaszcza u dorosłych pacjentów. Według doktora Marka Wasiluka, specjalisty z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, zdecydowanie najlepszą metodą leczenia są zabiegi laserowe. Dają pewne efekty, a przy tym nie obciążają organizmu jak antybiotykoterapia.

Laserowe leczenie trądziku u dorosłych trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy i zawsze jest skuteczne. Mimo długiego czasu, terapia jest zupełnie bezpieczna dla organizmu.

Trądzik u dorosłych to coraz powszechniejszy problem. Można zaryzykować stwierdzenie, że to rodzaj choroby cywilizacyjnej. Związany jest nie tylko z zaburzeniami hormonalnymi, ale również z niewłaściwą dietą, stresującym trybem życia i zanieczyszczeniem środowiska. Zdarza się też tak, że osoby, które w młodzieńczym wieku nie miały problemów z cerą, w dorosłości zaczynają cierpieć na to schorzenie. Niestety, trądzik u dorosłych jest bardziej przewlekły i trudniejszy do wyleczenia niż trądzik młodzieńczy.

TRADYCYJNE LECZENIE

Tradycyjne sposoby leczenia trądziku zakładają najczęściej antybiotykoterapię i przyjmowanie witaminy A. Tymczasem taka terapia przede wszystkim bardzo obciąża organizm. Leki trzeba przyjmować co najmniej kilka miesięcy, antybiotyki zawiera-ją pochodne tetracykliny, która źle wpływa na układ pokarmowy, zażywanie witaminy A w dużych ilościach również wymaga stałej obserwacji. Dodatkowo, jeżeli pacjent ma skłonności do trądziku, a u dorosłych, którzy cierpią na tę przypadłość najczęściej tak jest, leczenie doustne niestety daje małe efekty, które utrzymują się przez pewien czas, po czym trądzik wraca. Dzieje się tak, ponieważ bakterie, które wywołują schorzenie, uodparniają się na antybiotyk, a sam lek nie reguluje pracy gruczołów łojowych, których nadprodukcja jest bezpośrednią przyczyną rozwoju bakterii i tworzenia się trądziku. Tymczasem można uzyskać o wiele lepsze rezultaty, stosując inne metody i — co istotne — nie obciążając w żaden sposób organizmu. Mowa tutaj o laseroterapii.

 

1-leczenie-tradziku-laserem-fot-tricliniumPODSTAWY SKUTECZNEGO LECZENIA TRĄDZIKU

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że skuteczne leczenie trądziku, tak jak każdego innego schorzenia, powinno się opierać na wnikliwej diagnozie. Badamy, jakiego typu zmiany ma pacjent, ale również należy prze-prowadzić z nim wnikliwy wywiad na temat jego trybu życia. Często zalecam zrobienie testów pokarmowych, które sprawdzają, czy pacjent nie jest uczulony na jakiś składnik spożywczy, lub badań hormonalnych, zwłaszcza u kobiet na wysokość poziomu androgenów. Krótko mówiąc, szukamy czynników, które mogą u pacjenta indywidualnie stymulować nasilanie trądziku i staramy się je niwelować lub ograniczać. Trądzik rozwija się i nasila stopniowo, tak samo wygląda jego leczenie. Nie ma metody, która pozwoliłaby go wyleczyć w krótkim czasie. To często żmudny, wielotygodniowy proces, ale warty przeprowadzenia. Aby był skuteczny, oprócz terapii w gabinecie medycyny estetycznej bardzo ważna i niezbędna jest również terapia domowa w postaci odpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej.

 

 

NIEZBĘDNY SKŁADNIK — ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA

Co to oznacza? To przede wszystkim duże dbanie o higienę i oczyszczanie skóry, ale takie, które nie doprowadza do jej przesuszania. Cera, nawet trądzikowa, wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Próba pozbawiania jej całkowicie warstwy lipidowej paradoksalnie powoduje, że gruczoły produkują jeszcze więcej łoju, a więc stan skóry z czasem pogarsza się. O wiele bardziej jest więc wskazane delikatnie złuszczanie skóry, a nie jej wysuszanie. (…)

dr Marek Wasiluk
specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2016 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube