Młodość we krwi

Technician Analyzing Blood SampleMedycyna estetyczna to dziś często tzw. medycyna regeneracyjna. Dąży do naprawy uszkodzeń powstałych w skórze m.in. pod wpływem promieniowania UV, stresu, a przede wszystkim starzenia się organizmu. Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów wykorzystywanych w celu regeneracji jest osocze bogatopłytkowe. Metoda ta zaliczana jest do zabiegów biostymulacyjnych, ponieważ stymuluje odbudowę skóry i jej regenerację.

Osocze bogatopłytkowe PRP (platelet-rich plasma), lub tzw. „wampirzy lifting”, jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Płytki krwi (trombocyty ) są  jednym ze składników krwi, a po jej odpowiednim przygotowaniu, odwirowaniu, uzyskiwany koncentrat zawiera kilkukrotnie większą ilość płytek niż krew bazowa. Osocze bogatopłytkowe poprzez uwalniane czynniki wzrostu regeneruje skórę, poprawia jej ukrwienie i odżywienie. Poprzez stymulację komórek macierzystych oraz pobudzanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu stymuluje odnowę skóry. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, rozjaśniona i odmłodzona. U wielu pacjentów zmniejszają się przebarwienia i  łagodzony jest trądzik. Jest to idealny zabieg dla cery z problemami naczyniowymi i trądzikiem różowatym. Po zabiegu skóra ulega odbudowaniu, jest mniej reaktywna, a rumień i naczynia stają się mniej widoczne.

Regeneracyjna moc

Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym wykorzystywana jest z ogromnym sukcesem od ponad 10 lat w ortopedii, chirurgii rekonstrukcyjnej i stomatologii. Stosuje się ją do gojenia ran, regeneracji stawów i tkanki kostnej oraz leczenia przyzębia. W medycynie estetycznej stosowana jest od 2003 roku. Jest produktem w 100% biokompatybilnym, czyli może być stosowana nawet u pacjentów z uczuleniami i bardzo wrażliwą skórą. Rewitalizacja skóry możliwa  jest dzięki tzw. Autologicznej Odnowie Komorkowej ( ACR – Autologous Cellular Regeneration ) – działaniu własnych czynników wzrostu oraz komórek macierzystych.

Do najważniejszych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi zaliczane są:

  • Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
  • Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
  • Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
  • Czynniki wzrostu fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.

Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.

PRP a łysienie

Zespół włoskich i izraelskich naukowców opublikował w British Journal of Dermatology wyniki badań dotyczących pozytywnych efektów leczenia łysienia plackowatego z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Według doktora Fabio Rinaldiego i zespołu naukowców osocze bogatopłytkowe stymuluje komórki macierzyste, które wspomagają wzrost włosów. Dotychczas możliwości leczenia łysienia plackowatego były bardzo ograniczone, brakuje również metod profilaktycznych. Wydaje się, że ta metoda przyczyni się do walki z tym coraz częściej występującym problemem. (…)

Dr Iwona Radziejewska-Choma

Czytaj cały artykuł w DARMOWYM WYDANIU BEAUTY INSPIRATION 1/2015

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube