Najskuteczniejsze metody walki z przebarwieniami

Skin Care. Young Woman Receiving Facial Beauty Treatment, Removing Pigmentation At Cosmetic Clinic. Intense Pulsed Light Therapy. IPL. Rejuvenation, Photo Facial Therapy. Anti-aging Procedures.

Przebarwienia powstają w wyniku zaburzeń wytwarzania melaniny, jej nadmiernej ekspansji lub nierównomiernego skupiania się w skórze. W większości przypadków bodźcem wyzwalającym jest słońce, ale przyczyną są też indywidualne predyspozycje. W walce z przebarwieniami skóry najważniejsza jest diagnostyka i rozpoznanie ich typu.

 

Piegi, czyli nieduże plamki przebarwieniowe, mogą występować u osób o jasnym fototypie skóry. Są to najczęściej plamy barwnikowe o cechach wrodzonych. Najczęściej piegi układają się symetrycznie, po obu stronach twarzy i dłoni. Silnie skolekcjonowany barwnik, który stanowi powód powstawania piegów, znajduje się głęboko w naskórku, a nawet w skórze właściwej. Dlatego takie przebarwienia są dosyć głębokie i niejednokrotnie całkowite pozbycie się ich jest trudne. Plamy słoneczne, tzw. przebarwienia nabyte, po 20 roku życia umiejscawia-ją się na twarzy, dłoniach i dekolcie. W tym przypadku melanina rozłożona jest dość powierzchownie, umiejscowiona płytko w naskórku. W przebarwieniach nabytych rozróżnia się dwa ich podstawowe typy — plamy soczewicowate i ostódę.

Plamy soczewicowate powstają samoistnie lub na skutek działania pro-mieni słonecznych u osób po 45 roku życia. Umiejscowione są na twarzy i rękach. Przyjmują postać brunatnych plam o wielkości kilku milimetrów, czasem zlewają się w większe zmiany. Powstają z nagromadzenia się melaniny głęboko w skórze.

Ostóda to przebarwienia hormonalne, dość rozległe, symetrycznie rozlane. Występują na twarzy, najczęściej na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. To przebarwienie koloru żółtobrunatnego. Pojawiają się zazwyczaj u kobiet, czynnikiem prowokującym są hormony żeńskie, ich powstawaniu sprzyja zażywanie pigułek antykoncepcyjnych i ciąża.

Niezależnie od rodzaju przebarwienia, zawsze czynnikiem wyzwalającym jego powstawanie jest działanie promieniowania słonecznego. W ostudzie plamy najczęściej znajdują się na różnym poziomie głębokości i w naskórku, ale też w skórze właściwej. Zmiany płytko położone łatwo poddają się terapiom, głębiej umiejscowione przebarwienia są trudniejsze do zwalczenia. Problemem jest tu duża powracalność, ponieważ raz podrażnione melanocyty jeszcze przez długi czas pracują ze zwiększoną intensyfikacją, a co za tym idzie — samo usunięcie tak bardzo nagromadzonego barwnika jest niedostateczne dla osiągnięcia pożądanego efektu.

METODY ZAPOBIEGANIA HIPERPIGMENTACJI

Na pierwszy plan obrony przed plamami barwnikowymi wysuwają się filtry przeciwsłoneczne. Ich potencjał określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Sun Protection Factor SPF. Ochrona powinna być wykorzystywana przez cały rok, szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, za każdym razem podczas wyjścia na świeże powietrze. Prawidłowa ochrona oznacza aplikowanie kremów z filtrem co 1,5-2 godziny, minimum filtr 30 SPF. Należy pamiętać, że u osób z wrażliwością na powstawanie zmian barwnikowych nie tylko promieniowanie słoneczne wywołuje tego typu zmiany, ale także światło widzialne oraz różnego rodzaju sztuczne oświetlenie. W kosmetologii do redukcji przebarwień stosuje się m.in. arbutynę, glabrydynę, witaminę C, ekstrakt z liści morwy, ponieważ te składniki biologicznie czynne mają silne właściwości wybielające. Natomiast kwasy owocowe, najczęściej glikolowy, mlekowy, winowy, migdałowy, pirogronowy, a także kwas salicylowy i retionol, to najchętniej wybierane składniki o działaniu złuszczającym (…)

 

Barbara Różycka-Pustkowska

Kosmetolog, właścicielka Salonu Urody Evita

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube