Naturalne bogactwo masłosza

1Masło shea, obok oleju kokosowego, jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym naturalnym kosmetykiem. Idealnie sprawdza się, gdy jest stosowany do regeneracji, nawilżenia i natłuszczenia skóry i włosów. Nauczmy się w pełni korzystać z jego bogactwa.

Masłosz Parka, zwany też drzewem masłowym, rośnie dziko w zachodniej oraz środkowej Afryce, głównie na sawannach. Osiąga wysokość 25 m, choć z reguły nie przekracza 15. Ma skórzaste, od spodu owłosione, liście o owalnym kształcie i kremowobiałe kwiaty. Jest rośliną długowieczną, żyjącą nawet po 300 lat. Pierwszy raz zakwita w 20 roku życia, ale szczyt płodności osiąga pomiędzy 50 a 100 rokiem. Każdy osobnik owocuje co 2-3 lata. Mimo ogromnych starań, wciąż nie udaje się go udomowić i uprawiać na skalę przemysłową.

Owoce masłosza

Dla nas najcenniejsze są żółte, czasem żółtozielone, owoce, przypominające śliwki. Wewnątrz posiadają one pojedyncze, czerwonobrązowe ziarno. Owoce dojrzewają niezwykle długo, bo nawet ok. 5 miesięcy. Ich zbiór odbywa się między lipcem a grudniem. Na jedynym drzewie rośnie za każdym razem nawet 20 kg owoców, co po przetworzeniu daje zaledwie ok. 4 kg masła shea! Okres wegetacji wypada u masłosza stosunkowo wcześnie, dlatego jego owoce są dostępne już na początku pory deszczowej. W tych niezbyt przyjaznych dla ludzi obszarach świata, owoce te są przede wszystkim cennym dodatkiem do codziennego pożywienia. Dzięki nim potrawy mają charakterystyczny smak i aromat oraz dużą kaloryczność (1 kg masła ma aż 9000 kalorii!).

Jak większość rzeczy w Afryce, drzewo masłosza ma wiele zastosowań. Najbardziej popularne jest wytwarzanez owoców masło shea lub inaczej karité. Pierwsza z tych nazw wywodzi się z języka ludu Bambara, zamieszkującego Mali, i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „święte”. Nazwa ta przyjęła się głównie w Anglii. Druga, czyli karité, oznacza „życie” i pochodzi z języka ludu Wolof, zamieszkującego głównie tereny Senegalu. Z tego też powodu jest ona popularna we Francji. W naszym kraju obie te nazwy stosuje się zamiennie. Afrykanki od wieków stosują masło shea do pielęgnacji skóry i włosów. Ponoć nawet Kleopatra doceniała upiększające właściwości masła karité i systematycznie sprowadzała je do Egiptu. Europejki zwyczaj stosowania tego naturalnego kosmetyku przejęły dopiero w XIX wieku.

Pięć kwasów tłuszczowych

Masło shea z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jego stosowaniem interesują się już nie tylko panie, ale też panowie. Z tego powodu coraz częściej dodawane jest do kosmetyków o różnorakim zastosowaniu. Szeroką linią kosmetyków z masłem shea może pochwalić się np. firma The Secret Soap Store, posiadająca w swej ofercie produkty dla mężczyzn i kobiet, m.in.: mydła, żele, szampony, kremy do rąk, kremy do twarzy, maseczki, eliksiry do ciała, hydrolat, olejki do masażu oraz peelingi do ciała i ust. (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 1/2016 – wydanie drukowane/e-wydanie

 Dominika Kustosz www.dominikakustosz.com/blog

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube