Oczyszczanie w rytmie natury

oczyszczanie825Wiosenne oczyszczanie to temat, który co roku powraca jak bumerang, by narobić sporo zamieszania. W obiektach spa nie można sobie pozwolić na przypadkowość lub opieranie się na potocznych opiniach, nie wolno zlecać diet, kuracji oczyszczających, które pasują terapeucie, tylko dlatego, że sam je kiedyś na sobie sprawdził lub poleciła je Pani w telewizji śniadaniowej. Pracując z klientami trzeba mieć wizję, jaką wiedzę chce się im przekazać i jaka jest nasza – jako obiektu – koncepcja dbania o ciało, w tym także koncepcja oczyszczania. Niech opiekę nad klientem przejmie cały, konsultujący się ze sobą zespół, a wtedy powstanie świetny produkt wysokiej jakości.

Nieco inaczej wyglądać będzie wizja programu oczyszczającego w ośrodku opierającym się np. na filozofii ajurwedy czy medycyny chińskiej, a inaczej tam, gdzie przyjęte są wzorce medycyny zachodniej. Inaczej, gdy promowane jest podejście naturalne, a inaczej przy zabiegach high-tech. Częsty błąd, jaki można zaobserwować, to wprowadzanie zupełnie odmiennych, niespójnych koncepcji w jednym ośrodku.

Podążanie za naturą

Oczyszczanie to temat, który w holistycznej koncepcji obejmuje wiele obszarów – oczyszczanie od wewnątrz i od zewnątrz, właściwą pielęgnację ciała, ustalenie aktywności fizycznej, a także – w idealnym modelu – pracę duchową.

Jako holistyczna terapeutka wierzę głęboko w mądrość przyrody – obserwowanie jej cykli i następujących zmian pozwala spojrzeć na człowieka jako jeden z elementów większej całości i daje możliwość podążania w terapiach i zabiegach za naturalnymi siłami oddziałującymi na zdrowie człowieka.

Po zimie organizm jest zwykle osłabiony i zmęczony. W przeciwieństwie do udającej się na spoczynek  przyrody, człowiek „miastowy” w okresie zimowym wykazuje największą aktywność zawodową. Ten wzrost aktywności powoduje, że organizm przebywa w stanie dużej mobilizacji  i w stresie, który często nie znajduje ujścia. Zasoby, które gromadzone są latem, nie wystarczają do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a skutki takiego pogwałcenia praw natury dają o sobie szybko znać.

Efekty? Trudności z koncentracją i twórczym działaniem, stany przeddepresyjne i depresyjne, senność, brak energii życiowej. Ograniczenie ruchu i stres sprawiają, że ciało jest boleśnie napięte, pogłębiają się problemy z narządem ruchu, pojawia się nadwaga. Skóra, włosy i paznokcie są przesuszone, osłabione, pojawia się więcej drobnych zmarszczek i charakterystyczne pogorszenie kolorytu skóry. Głównie z tymi problemami zwracają się do gabinetów klienci w okresie wiosennym.

Okres po zimie sprzyja spadkom energii wewnętrznej. Ludzie prowadzący zdrowy tryb życia odczuwają zmiany dosyć nieznacznie, jednak trudno całkiem zapobiec zmęczeniu, gdyż w chłodne dni siłą rzeczy człowiek przebywa mniej na powietrzu, dieta jest mniej zasobna w składniki odżywcze, a skóra narażona na wiele niekomfortowych sytuacji.

Oczyszczanie i wzmacnianie od środka

Wraz z wiosną organizm – podobnie jak cała przyroda – zaczyna intensywniej działać, zwiększa się między innymi aktywność wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Jest to zatem dobry czas, by z pomocą mądrych środków wspomóc jej funkcjonowanie. (…)

Anna Dąbrowska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 3/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube