Rodzaje kwasów wykorzystywanych w peelingach

facial mask wipePeelingi chemiczne od wielu lat wykorzystywane są w kosmetologii i medycynie, a ich utrzymująca się popularność jest wynikiem dużej skuteczności działania. Osoby ze skórą wymagającą powierzchniowego lub głębokiego złuszczenia mogą wybierać spośród wielu rodzajów kwasów o różnej mocy i sile działania.

Wybór peelingu zależy przede wszystkim od fototypu skóry, jej rodzaju oraz występujących problemów. W przypadku cery tłustej i trądzikowej szczególnie poleca się kwasy: azelainowy, salicylowy oraz nieco słabsze w działaniu – kwas szikimowy i fitowy. Dla skóry suchej i starzejącej się odpowiednie będą kwasy migdałowy i ferulowy. Dla pacjentów z bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami oraz w celu spłycenia głębszych zmarszczek polecane są mocniejsze kwasy, gwarantujące peeling głęboki: kwas glikolowy, pirogronowy oraz trójchlorooctowy (stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza).

Kwas glikolowy (glycolic acid)

Kwas glikolowy otrzymywany jest z trzciny cukrowej i należy do kwasów AHA. Posiada on najprostszą budowę cząsteczki, dobrą rozpuszczalność w wodzie oraz niewielką masę, dzięki czemu łatwo penetruje naskórek. To jedna z substancji najczęściej stosowanych do peelingu powierzchniowego.
W zależności od użytego stężenia, można uzyskać różnorodne efekty działania. W stężeniu 15% kwas glikolowy ma głównie działanie nawilżające oraz delikatnie złuszczające warstwę rogową naskórka.
W stężeniu 20-35% uzyskuje się efekt złuszczania naskórka, natomiast stężenie 50-70%, poza złuszczeniem naskórka, pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej, oddziałując na fibroblasty.

Kwas salicylowy (salicylic acid)

Kwas salicylowy, zaliczany do beta-hydroksykwasów, wykazuje właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne (działa przeciw Propionibacterium Acnes), przeciwzapalne (hamuje syntezę prostaglandyn), przeciwgrzybiczne, przeciwświądowe i słabo ściągające. W niższym stężeniu, około
1-2% w roztworach alkoholowych działa antyseptycznie, natomiast w stężeniu 10-20% ma właściwości keratolityczne i komedolityczne. Ma zdolność wnikania do mieszków włosowych, oczyszczania i odblokowywania  porów. Polecany jest do pielęgnacji skóry trądzikowej, z nadmiernym wydzielaniem sebum.  Stosowany w wyższych stężeniach powoduje oddzielenie się naskórka na grudkach, krostach i zaskórnikach w ciągu kilku minut po aplikacji. Jest bezpieczny w stosowaniu, działa łagodniej niż AHA, rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania
i nadmiernego złuszczania się skóry.

Kwas migdałowy (mandelic acid)

Kwas migdałowy należy do kwasów AHA, otrzymywany jest przez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Słabo rozpuszcza się w wodzie, jest natomiast dobrze rozpuszczalny w alkoholu i glikolu propylenowym. Jest łagodnym peelingiem i jako jedyny może być stosowany również latem, ponieważ nie wywołuje przebarwień i nie ma działania fototoksycznego i fotouczulającego. Może być stosowany przez osoby ze skórą wrażliwą, ponieważ wolniej przenika przez naskórek dzięki dużym rozmiarom cząsteczki. Nie podrażnia skóry. W porównaniu z kwasem glikolowym posiada większą cząsteczkę oraz niższe pKa (3,41), dzięki czemu wykazuje większą zdolność do stymulacji syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów (GAG) w skórze właściwej. Odpowiedni dla skóry suchej i szorstkiej, poprawia jej nawilżenie i koloryt. Szczególnie polecany dla skóry tłustej i trądzikowej, do redukcji hiperpigmentacji, trądziku zapalnego i blizn potrądzikowych oraz dla odmłodzenia skóry i redukcji zmarszczek. Już w stężeniu 10% redukuje melasmę o 50%. Zaletą peelingu z użyciem kwasu migdałowego jest praktycznie niezauważalne złuszczanie.

Kwas azelainowy (azelaic acid)

Kwas azelainowy występuje naturalnie w ziarnach zbóż oraz w niewielkich ilościach w ludzkim organizmie. Wykazuje on szerokie spektrum działania na skórę – przeciwbakteryjne zarówno wobec bakterii tlenowych, jak i beztlenowych, przeciwzaskórnikowe, przeciwzapalne, polegające na zmiataniu wolnych rodników oraz przeciwprzebarwieniowe. Uzyskuje się bardzo dobre efekty w leczeniu skóry trądzikowej (trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy), łuszczycowej, z tendencją do zapalenia mieszków włosowych oraz z trądzikiem różowatym. Badania przeprowadzone w grupie chorych na bakteryjne zapalenie mieszków włosowych dowiodły, że podczas 2-3 miesięcznej terapii 20% kwasem azelainowym dochodzi do zmniejszenia kolonizacji bakteryjnej mieszka o 97% (…)

Monika Krzyżostan

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 3/2015 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube