Rodzaje przebarwień i jak im zapobiegać

Przebarwienia i niejednolity koloryt skóry to bardzo powszechny problem wśród klientów klinik kosmetologicznych i dermatologicznych. Według badań, zmaga się z nimi około 30% Europejek w wieku 20-30 lat i około 40% w przedziale wiekowym 30-50 lat. Aby terapie rozjaśniania lub usuwania przebarwień nie stanowiły „błędnego koła”, kluczowa jest precyzyjna diagnostyka i profilaktyka, a nie jedynie sama procedura zabiegowa.

Za zmiany pigmentacyjne odpowiada zaburzenie procesu melanogenezy. Powstają w wyniku oddziaływania czynników endogennych oraz egzogennych. Mogą to być skutki zmian hormonalnych (ciąża, antykoncepcja, menopauza, nadczynność tarczycy), zaburzeń pracy wątroby, niedoczynności nadnerczy, trądziku (stany zapalne), promieniowania UV, stosowania substancji fotouczulających (leków, kosmetyków, ziół) oraz procesów starzenia się skóry i uwarunkowań genetycznych (fototyp skóry).

RODZAJE PRZEBARWIEŃ

Aby określić poziom, na którym znajduje się przebarwienie, stosuje się badanie za pomocą lampy Wooda. Równie ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z klientem. Pod względem obrazu histologicznego, przebarwienia można podzielić na:

• NASKÓRKOWE — najczęstsze, pochodzenia melanocytarnego.

Powstają w wyniku nadprodukcji melaniny lub są zaburzeniami postaci i budowy komórek barwnikowych.

• SKÓRNE — rzadsze, melanina zlokalizowana jest w warstwie brodawkowej skóry właściwej.

• MIESZANE — zlokalizowane w naskórku i skórze właściwej.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa ryzyko wystąpienia zmian o charakterze nowotworzenia, powiązanych z mutacją DNA. Najgroźniejszy z nich to czerniak, o asymetrycznym kształcie, nierównych krawędziach i ciemnej, czarnobrązowej barwie. Należy zawsze komunikować o takich zmianach swoich klientów i skierować ich na dokładną diagnozę medyczną.

 

PROFILAKTYKA PRZEBARWIEŃ

Najważniejsze przy leczeniu przebarwień jest ustalenie czynnika powodującego zmiany i jeśli to możliwe — wyeliminowanie go.

Kolejny krok to opracowanie indywidualnej terapii i ustalenie prewencji przeciwko nawrotom. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji domowej zapewnia przedłużenie zabiegowych efektów terapeutycznych.

Ogromną wartość ma także przypominanie o prostych działaniach, takich jak zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wodę podczas przebywania na słońcu, stosowanie filtra nie tylko latem, lecz także podczas wyjazdu na narty, czy to, że spryskiwanie twarzy wodą termalną na plaży zwiększa ryzyko powstania przebarwień.

Dopiero podczas rozmów i wywiadów z klientami okazuje się, jak często popełniane są tego typu błędy.

 

KREMY OCHRONNE Z FILTREM

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost świadomości konieczności stosowania filtrów z wysokim SPF. Niestety, często stosowane są one za rzadko i w niewystarczających ilościach.

Przed okresem urlopowym warto zrobić klientom krótką powtórkę:

• Sensowną ochronę skóry zapewniają filtry powyżej SPF 30. Przy SPF 30 preparat ochronny przepuszcza 3,3% UV i blokuje prawie 97%, a SPF50 2% i chroni przed 98%.

• Nakładamy solidną ilość produktu, a czynność powtarzamy co 2 godziny.

• Najwyższego stopnia fotoprotekcji wymagają blizny i znamiona. Warto również pamiętać o skórze pod oczami (unikanie przedwczesnego starzenia się tego delikatnego obszaru), a także nosie i uszach (łatwiej ulegają poparzeniom).

• Materiały, z których zrobione są ubrania to nie blokery (potrzebna jest aplikacja kremu z filtrem na całe ciało). Ważna jest również jakość produktu. Nowoczesne preparaty ochronne, poza składnikami fotoprotekcyjnymi, zawierają składniki o właściwościach pielęgnacyjnych, przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

Szerokie spektrum działania oznacza, że filtr został przetestowany pod kątem zapewnienia kompleksowej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. W fazie badań jest również wpływ promieniowania podczerwonego (IR) oraz wysokoenergetycznego światła widzialnego (HEVL) na starzenie się skóry. (…)

Czytaj cały artykuł w BEAUTY INSPIRATION 4/2017 >>>Katarzyna Bernacka

kosmetolog,
Klinika Urody Fenix

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube