Metody pielęgnacji cery wrazliwej

cera wrazliwa

Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra to problem wielu osób. Taki typ skóry występuje w populacji coraz częściej i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Skóra wrażliwa wymaga zdecydowanie specjalnego traktowania. Co robić a czego unikać w pielęgnacji skóry wrazliwej?

Charakterystyka cery wrażliwej

Skóra wrazliwa to taka, która nadmiernie reaguje pod wpływem różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.  Charakterystyka skóry wrażliwej to m.in.

  • Zaczerwienienie,
  • świąd, pieczenie,
  • lekkie opuchnięcie,
  • uczucie nadmiernego ciepła,
  • nadmierna reakcja na zmianę temperatury, nowe kosmetyki,
  • suchość, łuszczenie się, ściągnięcie skóry,
  • skóra jest wrażliwa na dotyk.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Oczyszczanie skóry tylko delikatnymi płynami do mycia twarzy. Najlepiej kostkami lub płynami hipoalergicznymi i bez dodatku mydła. Uważaj również na urządzenia i gadżety do mycia twarzy i ciała. Unikaj szorstkich gąbek, rękawic i szczoteczek sonicznych. Mogą być zdecydowanie za ostre dla skóry wrażliwej. Do umycia skóry wystarczą dłonie, ponieważ są najdelikatniejsze. Czym wytrzeć umytą buzię? Bawełnianym ręcznikiem lub jednorazowym albo pieluszkami dla niemowląt. Przykładamy delikatnie do twarzy. Nie pocieramy.

Stosujemy tylko łagodne – hipoalergiczne mleczka, płyny i toniki do demakijażu. To posłuży skórze wrażliwej na dotyk. Bez substancji zapachowych, barwiących. Im krótszy skład, tym lepszy. Przy demakijażu skóry wrażliwej dobrze sprawdzi się oczyszczanie metodą OCM, czyli dwuetapowego, olejowego mycia twarzy.

Ochrona przeciwsłoneczna

Bardzo ważna kwestia. Używaj kremów z filtrem SPF powyżej 30 przez cały rok, nie tylko latem.

Kremy dla skóry wrażliwej

Używaj delikatnych, kremów bez parabenów, konserwantów i zapachów. Postaw na dermokosmetyki dla skóry wrażliwej. Na opakowaniu szukaj tych składników aktywnych: alantoina, aloes, ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik, pantenol witaminy A, C i E.

 Czego unikać?

Przy wrażliwej cerze nie stosujemy peelingów ziarnistych, nawet drobnoziarnistych. Lepiej postawić na delikatne peelingi enzymatyczne. Nie używamy kosmetyków z dodatkiem kwasów i alkoholu. Unikamy kosmetyków ze składnikami ziołowymi. Mimo tego, że są naturalne, wyciągi roślinne mogą uczulać i podrażniać skórę. Ograniczamy spożywanie ostrych potraw. Skóra wrażliwa również źle reaguje na saunę, chlorowaną wodę i gorące kąpiele.