Skuteczna pielęgnacja skóry wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym

bielenda sponsWrażliwość skóry może być problemem niezależnie od wieku. Skóra wrażliwa często reaguje pieczeniem, swędzeniem, łuszczeniem i nadmiernym przesuszeniem w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, niekorzystne czynniki atmosferyczne, zmiany temperatury czy wysoka wilgotność. Przyczyną dyskomfortu i pogorszenia kondycji skóry jest również  niewłaściwa pielęgnacja.

Nierzadko skóra wrażliwa jest jednocześnie skórą naczynkową, na której dodatkowo można zauważyć rumień oraz rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. teleangiektazje). W opiece nad cerą naczynkową bardzo istotne jest unikanie czynników, które przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Należą  do nich: ekspozycja na promieniowanie UVA  i UVB, gorące kąpiele, sauna, ostre   i gorące potrawy, alkohol, silne emocje, stres, produkty kosmetyczne zawierające alkohol etylowy, barwniki, kompozycje zapachowe i inne substancje drażniące. Nie rekomenduję wykonywania peelingów mechanicznych, zabiegów rozgrzewających czy eksfoliacyjnych z zastosowaniem kwasów o wysokich stężeniach. Wsparciem w pielęgnacji będą natomiast produkty zawierające witaminy: C, B2, PP, K oraz rutynę.

Napadowy rumień – pojawiający się głównie na środkowej części twarzy lub utrwalony z widocznymi rozszerzonymi naczynkami – to rumieniowo-naczyniowa odmiana trądziku różowatego. Jeżeli natomiast na podłożu rumieniowym zaczynają pojawiać się zapalne grudki i krosty, to mamy do czynienia z postacią  grudkowo-krostkową. Z kolei w odmianie przerostowej można zaobserwować obrzęk skóry i tkanki podskórnej, który prowadzi do przerostu tkanki łącznej oraz powstania zmian guzowatych w obrębie miękkich części twarzy.

Trądzik różowaty – jest chorobą skóry występującą  na  podłożu  łojotokowym  o niewyjaśnionej etiopatogenezie. Najczęściej dotyka ona osób po 30. roku życia,   a największe nasilenie zmian chorobowych przypada na okres między 40., a 60. rokiem życia. Do grupy przyczyn występowania trądziku różowatego zalicza się predyspozycje genetyczne, zaburzenia naczynioruchowe, czynniki hormonalne, choroby układu pokarmowego związane  z  infekcją  Helicobacter  pylori, zakażenia pasożytnicze Demodex folliculorum. W leczeniu trądziku różowatego najczęściej stosuje się antybiotykoterapię (głównie metronidazol, erytromycynę, klindamycynę), kwas azelainowy czy retinoidy. Kluczowa w tym aspekcie jest skuteczna, a zarazem bezpieczna i delikatna pielęgnacja.

Zabieg kojąco-łagodzący Bielenda Professional Sensitive Skin z 20% i 40% kwasem laktobionowym został stworzony, aby przynieść ukojenie i wyraźnie poprawić kondycję skór wrażliwych, nadreaktywnych, naczynkowych, z trądzikiem różowatym.

Justyna Mrówczyńska magister kosmetologii, szkoleniowiec. Absolwentka kosmetologii na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Regionalny opiekun ds. kluczowych klientów oraz szkoleniowiec Bielenda Professional.

Artykuł pochodzi z Beauty Inspiration 3/2016

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube