Sposób na relaks? Wodna lewitacja!

as825Sauny, łaźnie parowe, wanny z hydromasażami, wodne łóżka… tysiące sposobów bazujących na dobroczynnym działaniu wody, służące relaksowi, które można odnaleźć w strefach spa. Niepowtarzalnym rozwiązaniem, które można dołączyć do tej grupy jest basen flotacyjny, który pozwala na osiąganie głębokiego relaksu poprzez unoszenie ciała na wodzie nasyconej minerałami solnymi.  Ta wyjątkowa nowość na polskim rynku doskonale sprawdzi się we wszelkiego rodzaju ośrodkach spa & wellness.

Flotacja oznacza swobodne unoszenie ciała w pozycji leżącej w przesyconym roztworze soli. Wysokie stężenie soli Epsom pozwala ciału osiągnąć stan nieważkości – można spokojnie „lewitować” na wodzie bez specjalnej techniki oddechu i skurczu mięśni. W stanie „no-gravity” wszystkie grupy mięśni mogą się trwale zrelaksować. Woda w basenie ma taką samą temperaturę, jak zewnętrzna powierzchnia skóry (34,8 do 35,2°C). W pomieszczeniu jest zupełnie ciemno i cicho, aby system nerwowy i mózg nie były rozpraszane przez bodźce zewnętrzne. Deprywacja sensoryczna pozwala nie tylko na relaks na poziomie psychologicznym, lecz także prowadzi do wewnętrznego, umysłowego spokoju.

Jak to działa?

Właściwie osoba korzystająca z flotacji nie musi robić nic specjalnego. Nie wymaga to żadnego wysiłku, ponieważ floating jest „aktywnością pasywną”. Sól zawarta w wodzie wypiera ciało, więc utrzymywanie się na powierzchni odbywa się bez zaangażowania człowieka. Temperatura wody jest zgodna z temperaturą ludzkiego ciała, umożliwia tym samym lepszą samokontrolę. W ciągu kilku minut można wyłączyć umysł i wejść w stan nieświadomości. Czas przestaje się liczyć, a ciało zaczyna czerpać korzyści z minerałów zawartych w wodzie.

Baseny flotacyjne to jednak nie tylko woda – przestrzeń dookoła basenu to kombinacja lekkiego oświetlenia, muzyki oraz delikatnych zmian temperatury. Wszystko to, aby stworzyć idealne otoczenie i efekt relaksu doskonałego, w czasie którego zmartwienia dnia codziennego odpływają bardzo daleko…

Korzyści dla całego organizmu

W czasie swobodnego leżenia na wodzie, organizm jest w stanie przyjąć jedyną właściwą dla stanu flotacyjnego pozycję, która stwarza wrażenie pełnej nieważkości. Szkielet, mięśnie, naczynia i narządy są uwolnione od wpływu grawitacji. Ciało jest w stanie przyjąć swą naturalną postawę, wolną od napięć, bez wygięć lub punktów nacisku. Przebywanie w tej szczególnej pozycji pomaga uzyskać niepowtarzalną i łatwo osiągalną formę głębokiego spoczynku. Wszystkie grupy mięśni oraz stawy mogą zrelaksować się jednocześnie, uwolnione od własnego ciężaru.

Jest wiele korzyści, jakie osiągnąć można dzięki basenom flotacyjnym. Najczęściej powiązane są one z głębokim relaksem i ogólnym dobrym samopoczuciem. Godzinna sesja w basenie flotacyjnym to ekwiwalent kilku godzin snu oraz doskonała droga wspomagająca proces adaptacyjny po nagłych i dużych zmianach stref czasowych (ang. „jet lag”). Sesja relaksacyjna pomaga wyciszyć się, zredukować stres, odprężyć mięśnie oraz zlikwidować stany napięcia nerwowego. Pomaga również regulować ciśnienie krwi, łagodzić objawy astmy, likwidować bóle migrenowe oraz zaburzenia snu. Wspomaga także cyrkulację krwi oraz dostawy tlenu do organizmu czy uzupełnia procesy leczenia chorób reumatologicznych. Kąpiel poprawia kondycję skóry: pilinguje, nawilża, rewitalizuje komórki, ma więc działanie przeciwzmarszczkowe oraz wspomaga regenerację wewnątrzkomórkową.

Prawie każdy jest obecnie narażony na odbiór dużej ilości bodźców zewnętrznych, aby móc sprostać wymaganiom codziennej pracy i życia prywatnego. To sensoryczne przeciążenie powoduje naprężenia, które prowadzą do zmęczenia, napięcia i obniżenia wydajności. Stres ma negatywny wpływ na układ odpornościowy i może wywołać różne choroby. Podczas flotacji mózg i układ nerwowy są zwolnione z całej percepcji sensorycznej: brak grawitacji, a tym samym brak narzuconego ułożenia korpusu, brak dźwięków i efektów wizualnych oraz brak zmian w temperaturze. To wszystko sprawia, że regeneracja organizmu jest wtedy naprawdę wysoka.

 Radosław Kozioł, AS Produkt

Więcej informacji na temat basenów flotacyjnych na stronach www.asfloat.info, www.asprodukt.com, www.marconio.pl

Artykuł pochodzi ze Spa Inspirations 3/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube