Suplementacja po lecie

Woman doing gym with vegetables.Lato i kąpiele słoneczne, poza walorem estetycznym jakim jest opalenizna, mają też drugą stronę medalu, którą jest np. photoanging. Wśród społeczeństwa, z każdym rokiem wzrasta świadomość konieczności regeneracji po lecie. Pomaga ona w prawidłowym, fizjologicznym funkcjonowaniu organizmu i utrzymaniu homeostazy.

 

Starzenie się skóry, jak i organizmu, jest naturalnym procesem biologicznym. Jednakże możemy mieć wpływ na jego tempo. Rozróżniamy tutaj wpływ czynników wewnątrzpochodnych i zewnątrzpochodnych. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć: warunki genetyczne, zmiany struktury włókien kolagenowych i elastynowych, a co za tym idzie zaburzenia odnowy komórek oraz zaburzenia biochemiczne. Przyczyny zewnątrzpochodne obejmują przede wszystkim szkodliwe działanie promieni UV, zanieczyszczenie środowiska, źle zbilansowaną dietę czy chociażby stres.

 

Niekorzystne skutki lata
Promieniowanie UVA i UVB jest odpowiedzialne głównie za powstawanie bądź przyśpieszenie objawów w obrębie twarzy, takich jak chociażby zmarszczek (również mimicznych), przebarwień, zmniejszenia elastyczności skóry oraz inicjuje reakcje wolnorodnikowe tak niekorzystne dla stanu skóry, jak i zdrowia. Wolne rodniki penetrują kolejne warstwy skóry prowadząc do, w dużej mierze nieodwracalnych, uszkodzeń ceramidów, komórek, enzymów i włókien. Niepodważalny wpływ mają również używki takie jak alkohol i palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność.

Efektem intensywnego opalania się, bez stosowania kremów ochronnych z filtrem, są uszkodzenia komórek skóry, a szczególnie białek strukturalnych czyli kolagenu oraz elastyny.

Rezultatem utraty kolagenu są niekorzystne zmiany w organizmie, takie jak:
– utrata sprężystości i jędrności skóry,
– owal twarzy ulega obniżeniu,
– pojawiają się zmarszczki, szczególnie w okolicy oczu, szyi, podbródka,
– stawy i mięśnie ulegają zmianom zwyrodnieniowym,
– mięśnie wiotczeją,
– niedobór kolagenu wywołuje zmiany we włosach i paznokciach (kruchość i łamliwość).

Kolagen jest też głównym budulcem w naczyniach włosowatych. Jego niedobór powoduje zaburzenie krążenia płynu przestrzeni zewnątrzkomórkowej. To z kolei powoduje brak nawilżenia w skórze i we wszystkich organach wewnętrznych.

Chcąc przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry, powinno się dobrać odpowiednią pielęgnację, która będzie intensywnie nawilżała i regenerowała. Wybierając kosmetyki należy kierować się zawartością substancji aktywnych, które to będą wzmacniały wierzchnie warstwy skóry, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy, witamina C i E, mocznik.

 

Chcąc mieć piękną skórę, warto zwrócić uwagę na obecność w diecie takich pierwiastków, jak cynk, selen, żelazo, siarka oraz miedź. Ich niedobór często powoduje przesuszenie, łuszczenie oraz odwodnienie skóry, a także słabą kondycje włosów i paznokci.
Witaminowa pielęgnacja od wewnątrz
Pielęgnacja z zewnątrz to nie wszystko. Aby mogła być ona w pełni efektywna należy połączyć ją z pielęgnacją od wewnątrz przy pomocy suplementów diety. Bez takiego połączenia niezwykle trudno jest trwale zregenerować organizm, w którym zaszło wiele niekorzystnych zmian na skutek np. wysokich temperatur. Najczęściej zauważanymi są: przebarwienia, zmarszczki, suchość skóry albo osłabienie kondycji włosów. Aktywne składniki kremów i maseczek są zbyt duże, dlatego funkcjonują tylko na powierzchni skóry, żeby je uzupełnić niezbędne jest głębsze działanie.

Podejmując decyzję o suplementowaniu diety, istotny jest odpowiedni dobór preparatu, tak aby jego przyswajalność i substancje w nim zawarte, były jak najlepiej wykorzystane przez organizm. Ważną role odgrywają witaminy.
Witamina A reguluje procesy melanogenezy, zmniejsza przebarwienia, przyspiesza cykl odnowy naskórka. Dzięki temu, że wpływa na znaczne zwiększenie ilości kolagenu w skórze, poprawia jej elastyczność i sprężystość. Związki z grupy witamin A (retinol, retinal, kwas retinowy i in.) wspomagają procesy widzenia, budowy skóry, wzrostu tkanek, utrzymania stabilności komórek nabłonkowych, syntezy wielu hormonów i in. Niedobór tej witaminy jest przyczyną suchości skóry i nieprawidłowego rogowacenia jej komórek (tzw. gęsia skórka). Taki stan może doprowadzić nawet do zakażenia spowodowanego nadmiernym złuszczaniem naskórka (otwarcie wrót dla drobnoustrojów).

Witamina E, która jest najbardziej efektywnym związkiem antyutleniającym, foto-protekcyjnym i przeciwzapalnym, sprawia, że skóra uzyskuje właściwe nawilżenie i staje się elastyczna.
Witamina C działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia, stymuluje produkcje kolagenu, a także daje efekt przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, uszczelnia naczynia krwionośne.
Witaminy z grupy B (B5, B6, B2, H) obfitują w pantenol, który łagodzi podrażnienia i dobrze nawilża skórę. Niedobór witaminy B6 powoduje stany zapalne skóry oraz łojotok. Niedostateczne stężenie witaminy B5 w skórze powoduje, że nadmiernie rogowacieje, a brak witaminy B2 kończy się pękaniem kącików ust. Do witamin z grupy B należy też biotyna (witamina H), która odpowiedzialna jest za regulację łojotoku skórnego, poprawia kondycję cery.
Dobroczynnie na skórę wpływa również luteina, która do tej pory stosowana była zazwyczaj w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Wykazano jednak, iż dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym może również zmniejszać ryzyko uszkodzeń skóry wywoływanych przez działanie wolnych rodników. Ponadto, dzięki zdolności do absorpcji promieniowania UV, luteina chroni także komórki skóry przed uszkodzeniami związanymi ze szkodliwym wpływem tego promieniowania.
Uważa się, iż jednym ze sposobów na poprawę nawilżenia skóry jest suplementacja olejem z nasion ogórecznika, będących źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu γ-linolenowego, należącego do szeregu omega-6. Odpowiedzialny jest on m.in. za tworzenie ceramidów uszczelniających naskórek i zapobiegających utracie wody. (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

 

KarolinaBiedrzycka
dietetyk, kosmetolog

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube