Systematyka peelingów kosmetycznych

i-peelingZabiegi złuszczające służą poprawie stanu i wyglądu skóry – jej regeneracji, zwiększeniu elastyczności, jędrności i napięcia, spłyceniu drobnych zmarszczek, usuwaniu efektów fotostarzenia się, rozjaśnieniu przebarwień i poprawie stanu skóry suchej. Rodzaj peelingu dobiera się w zależności od problemu, wieku i typu skóry. Poniższa systematyka z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Peelingi kosmetyczne ze względu na rodzaj działania, najczęściej dzielone są na:

 

Peelingi mechaniczne
Zabiegi polegające na ścieraniu naskórka przy użyciu preparatów zawierających drobiny ścierne np. peelingi ziarniste lub maski typu peel-off. Zasada działania peelingu ziarnistego, typu scrub polega na mechanicznym ścieraniu naskórka przy pomocy substancji ścierających. Drobinkami ścierającymi oprócz materiałów syntetycznych (polietylen) mogą być np. zmielone łupiny orzechów, piasek morski, zmielone pestki moreli. Peelingi typu scrub można podzielić na gruboziarniste (zazwyczaj przeznaczone do ciała) oraz drobnoziarniste używane do twarzy (sprawdzają się w przypadku skór tłustych, jednak bez zmian zapalnych)

 

Peelingi ziołowe
Zabiegi powodujące odnowę naskórkową poprzez wywołanie kontrolowanej reakcji zapalnej składnikami mieszanki ziołowej. W skład mieszanki wchodzi: Calendula Officinalis Flower – nagietek lekarski kwiat, Plantago Lanceolata Leaf – liść babki lancetowatej, Chamomilla Recutita Flower – kwiat rumianku pospolitego Salvia Officinalis Leaf – liść szałwii lekarskiej, Trigonella Foenum-Graecum Seed – nasiona kozieradki pospolitej, Juniperus Communis Fruit – owoce jałowca pospolitego, Agropyron Repens – perz i inne składniki w zależności od użytego do zabiegu produktu. W trakcie zabiegu odczuwalne jest silne pieczenie i mrowienie skóry, a podczas dotyku uczucie kłucia. Po zabiegu zalecane jest przez trzy dni nieużywanie żadnych preparatów kosmetycznych w celu sprowokowania złuszczania naskórka. W trzecim dniu po zabiegu zaleca się używanie ziołowego koncentratu rozcieńczonego 1/9 z wodą, stosując atomizer, co 4 godziny. Proces złuszczania rozpoczyna się w trzeciej dobie po zabiegu. Może wyglądać różnie od delikatnego do płatowego łuszczenia skóry. Płatów łuszczącego się naskórka nie wolno odrywać ani ciągnąć, aby nie spowodować powstania ran. W 7 dniu po zabiegu klient powinien zgłosić się do gabinetu w celu wykonania zabiegu uzupełniającego. Po jego wykonaniu konieczne jest rozpoczęcie standardowej w takich przypadkach pielęgnacji domowej, pamiętając o preparatach ochronnych z filtrami UV.

 

i-peeling1Peelingi biologiczne
Działają dzięki aktywnym enzymom zawartym w tzw. peelingach enzymatycznych. W skład tych preparatów wchodzą substancje proteolityczne pochodzenia naturalnego np. bromelaina (otrzymywana z ananasa) lub papaina (pozyskiwana z liści i owoców papai). Znajdujące się w peelingach enzymy rozkładają białka oraz lipidy, które są obecne w warstwie rogowej naskórka. Jest to bardzo łagodna forma złuszczania naskórka, którą można zastosować przy każdym rodzaju cery.

 

Peelingi chemiczne
Zabieg, w którym dzięki użyciu specjalnych substancji chemicznych osiąga się efekt „zniszczenia” zmian chorobowych lub wad kosmetycznych znajdujących się w naskórku. Złuszczanie chemiczne ma wielokierunkowe działanie: w zależności od użytego peelingu można zapobiegać starzeniu skóry, niwelować już powstałe zmarszczki, redukować rozmiary ujść mieszków włosowych, poprawiać stan skóry suchej.

Naskórek zbudowany jest z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej, jak „cegła na cegle”. Odpowiednio dobrane mieszaniny związków i ich stężenia pozwalają usuwać te warstwy na różnej głębokości. Dzięki temu naskórek dostaje sygnał, że należy odbudować to, czego nie ma. Pobudzamy więc komórki do szybszego wzrostu. Odnawiające się warstwy są wolne od szpecących zmian, ale nie jest to takie proste. Rezultat zależy bowiem od głębokości, na jakiej występują uszkodzenia skóry.

Ze względu na głębokość działania peelingi chemiczne możemy podzielić na: (…)

Czytaj cały artykuł w Beauty Inspiration 5/2015 – wydanie drukowane/e-wydanie

Weronika Jaworowska, kosmetolog

 

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube