Trendy fitness na 2014 rok wg Shape’a

personal trainer with group in gymRaport amerykańskiego Shape’a przewiduje 10 głównych trendów, jakie zawładną sferą fitness w 2014 roku. Co ciekawe, tak jak w całej branży beauty, tak i tu widać wyraźne wpływy idei wellness i kompleksowego podejścia do zdrowia człowieka. Poza intensywnymi ćwiczeniami, w raporcie można przeczytać m.in. o zdrowym odżywianiu, trenerach wellness, jodze, czy ćwiczeniach aktywizujących mózg! Nie zabrakło oczywiście także wpływów postępującego wpływu internetu i urządzeń mobilnych na życie społeczeństwa, a co za tym idzie… zamiłowania do gadżetów.

1.       Digitalizacja siłowni

Treningi online mają właśnie swoje pięć minut, a w tym roku przewiduje się, że do współpracy z platformami internetowymi przystępować będzie coraz więcej klubów fitness i sal gimnastycznych. Wzrasta przekonanie, że przyszłość ćwiczeń domowych leży w doświadczeniu cyfrowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój mediów. Za ich pomocą specjaliści chcą dzielić się swoimi oryginalnymi i unikalnymi pomysłami z osobami siedzącymi w domach i aktywizować je. Coraz więcej ośrodków fitness i wyspecjalizowanych placówek promuje swoją działalność w internecie, oferując swoim klientom opcję wyboru kiedy i gdzie będą uprawiać sport, spodziewając się coraz większej liczby zwolenników takiej możliwości.

2.       Nacisk na poprawę formy

Od dawna wiadomo, że po treningu, podczas fazy regeneracji, ciało wraca do formy. A to, co podczas tej fazy powinno się robić i jak długo, to ostatnio gorący temat – tłumaczy to napływ oprogramowania treningowego, produktów fitness i szeroko pojętej edukacji, jak prawidłowa odnowa może przynieść lepsze efekty. Można spodziewać się rozwoju tego trendu zarówno w dużych siłowniach, jak i małych studiach, które koncentrują się na stymulowaniu elastyczności i rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym. Te techniki mogą pomóc w promowaniu odnowy i zwiększeniu wydajności i trwałość w treningach, co może pomóc w realizacji indywidualnych celów. Powrót do formy zawsze zależy od osobistego planu treningowego i postawionych sobie celów, więc dobrze omówić to z profesjonalnym trenerem fitness.

3.       Ekspresowe (ale intensywne) ćwiczenia

Biorąc pod uwagę chęci (i potrzeby) coraz bardziej zajętego społeczeństwa – szukanie treningów „skutecznych, ale niezbyt długich” – można spodziewać się powstania w 2014 r. wielu ekspresowych programów treningowych. Wszystko – od popularnych programów na DVD do intensywnych treningów interwałowych – jest tak zaprojektowane, aby było jak najbardziej skuteczne.  Dla lepszych rezultatów zaleca się, aby na intensywny trening całego ciała poświęcić trzy dni w tygodniu, z przerwami od 48 do 72 godzin pomiędzy sesjami dla całkowitej regeneracji organizmu.

4.      Joga – trening ogólnorozwojowy

Wraz z rosnącą liczbą osób zainteresowanych intensywnymi treningami interwałowymi, należy zwrócić uwagę na oferty jogi, zaprojektowane specjalnie dla wielbicieli takich aktywności, pełnych zapału do ćwiczeń, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszych efektów z treningów, przy zachowaniu bezpieczeństwa. Warto „dopieścić” swój tygodniowy plan treningowy dwiema lub trzema sesjami jogi.

5.       Ćwiczenia korekcyjne kręgosłupa

Kiedy ludzie spotykają się z osobistym trenerem po raz pierwszy, jednym z ich celów jest zazwyczaj osiągnięcie lepszego samopoczucia. To ogólne stwierdzenie zazwyczaj mieści w sobie chęć zredukowania notorycznego bólu, który mógł być problemem klienta od lat (bóle pleców, artretyzm, bóle szyi czy ramion). Wzrastająca liczba ludzi skarżących się na bóle i problemy z postawą zainspirowała trenerów do poszerzenia wiedzy o ćwiczeniach korekcyjnych – w ten sposób mogą pomóc klientowi w jego problemach i podnieść jakość jego życia. Praca certyfikowanego specjalisty musi przebiegać odmiennie z klientem, który ogólnie czuje się dobrze i odczuwa tylko pojedyncze bóle, a takim, który cierpi na dolegliwości przewlekłe. Dla zmagających się z notorycznymi bólami, ćwiczenia korekcyjne mogą być skuteczną pomocą w osiągnięciu długotrwałej ulgi. Na wagę złota będą więc certyfikowani specjaliści, którzy powinni „dać się znaleźć” klientom w sieci. (…)

oprac. Anna Czyżewska

Czytaj cały artykuł w Spa Inspirations 2/2014 – wydanie drukowane / e-wydanie

Skontaktuj się z nami!

Facebook

YouTube